Andropauza neboli mužská menopauza

Andropauza neboli mužská menopauza

V životě mnoha mužů přichází chvíle, kdy se mnohé změní. Tělo pomalu odmítá harmonicky spolupracovat, objevují se různé druhy poruch – spánek, chuť k jídlu, změny nálad atd. Máme pak co do činění s andropauzou – mužským ekvivalentem stavu, který se u žen nazývá menopauza.

Co je to andropauza?

Takzvaná andropauza, také známá jako viropauza, mužská menopauza je proces, který nastává postupně, někdy po mnoho let. Nepostihuje všechny muže, ale procento mužů, kteří prožívají andropauzu, se zvyšuje s věkem.

Začíná v různém věku (40–55 let) a její průběh se liší v závislosti na různých faktorech. Je spojena s nedostatkem androgenů, především se snížením produkce testosteronu, který je zodpovědný za mnoho metabolických aktivit v mužském těle. Muž nedostane jasný signál, že už jde o andropauzu. Neexistuje jednoznačný determinant tohoto přechodného stadia, a tak muži často bagatelizují svůj horší prospěch a různé neduhy tohoto období.

Nejčastější příznaky andropauzy

 • snížení svalové hmoty / zvýšené množství tukové tkáně (zejména kolem břicha)
 • celková slabost těla,
 • redukce kostní hmoty,
 • bolestivá onemocnění,
 • zvýšené pocení,
 • hypertenze,
 • řídnutí vlasů,
 • přecitlivělost na chlad,
 • problémy s prostatou,

Jaké příznaky andropauzy se objeví a zda andropauzu muž vůbec pocítí, záleží na mnoha faktorech. Za hlavní je považována genetická predispozice, neméně důležitou roli však hraje životní styl, fyzická aktivita a strava. Diagnostika andropauzy zohledňuje jak stav hormonů, tak řadu dalších faktorů – biologických i psychofyzických. Prvotní diagnostika je většinou založena na tzv, Morleyho dotazníku, podezření na andropauzu je, pokud odpověď na min. 3 otázky jsou ANO. Zatímco menopauza u žen znamená zástavu reprodukčních funkcí, u mužů andropauza tyto funkce pouze omezuje. Všechny ostatní příznaky však mohou výrazně snížit kvalitu života. Proto stojí za to navštívit lékaře, který provede testy a pomůže s výběrem vhodné terapie, díky níž se projevy menopauzy účinně zmírní.

 • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

  499,00  Sleva!
 • Stoporex® Lube

  169,00 
 • Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prostate

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Shot

  189,00 
 • Stoporex® Klasik + Stimul gel

  990,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!

Sexuální příznaky andropauzy

Pokles mužských hormonů a zvětšená prostata mohou mít za následek erektilní dysfunkci a snížení libida. V důsledku toho se výrazně snižuje chuť na sex i spokojenost s touto sférou života. S problémy s prostatou i nízkou chutí na sex pomůže například doplněk stravy Stoporex.

Psychologické příznaky andropauzy

Mezi psychologickými příznaky andropauzy (které v různé míře postihují muže a v různé míře ovlivňují jejich sebevědomí a každodenní fungování) lze rozlišit následující:

 • pocit neustálé nebo přechodně doprovázející úzkosti, strach (v psychologické diagnostice je úzkost považována za strach ze životních situací nebo překážek, které se dosud nestaly – na rozdíl od strachu, který vzniká při skutečném ohrožení nebo obtížných okolnostech);
 • nízké sebevědomí, myšlenky na vzdání se, snížený pocit sebevědomí (související se sníženou sexuální funkcí, ale také s poklesem fyzické a duševní výkonnosti);
 • potíže se zaměřením, zapamatováním a rychlým spojováním faktů; zvýšená hladina podrážděnosti nebo dlouhá období podrážděnosti.

Špatná nálada, která charakterizuje lidi s mužskými klimakterickými poruchami, je velmi často důsledkem tělesných potíží zmíněných v předchozím odstavci – nespavosti, bolesti, snížené sexuální výkonnosti. Pokud však špatná nálada, která brání normálnímu fungování, trvá déle než dva týdny (a není občasná), vyplatí se navštívit psychiatra nebo psychoterapeuta, protože takový stav může svědčit o depresivních stavech.

Jaké jsou příčiny andropauzy?

Jako příčiny andropauzy lze uvést přirozené procesy stárnutí organismu a s tím související důsledky. Patří mezi ně především hormonální změny – snížení hladiny testosteronu, DHEA (v těle se přeměňuje na testosteron a estradiol), estradiolu (pohlavní hormon), ale i melatoninu nebo růstového hormonu (somatotropin). To vše má za následek změny v procesech probíhajících v těle a v práci orgánů. Snižuje se hmotnost kostní a svalové hmoty (zvyšuje se riziko hromadění tuku), objevují se poruchy spánku a sexuální dysfunkce, což přímo zhoršuje psychický stav. Diagnostika „mužského klimakteria“ je především výzkum zohledňující příčiny andropauzy – tedy testování hladiny hormonů.

Andropauza však neznamená konec plodnosti

Navzdory poklesu hladiny testosteronu a mnoha nepříznivým příznakům v oblasti sexuálního života – funkce mužských varlat nevyhasly a stále mají schopnost produkovat spermie. Často je pozorován nárůst hmotnosti spojený se sníženým metabolismem a koexistující inzulinovou rezistencí. Ubývá svalové a kostní hmoty a zvyšuje se riziko rozvoje osteoporózy. Během andropauzy se mužská pokožka stává tenčí a méně ochlupená.

Negativní vliv poklesu hormonů na organismus lze pozorovat také v podobě zvýšeného krevního tlaku, návalů horka, nadměrného pocení. Začíná také zvětšování prostaty a mohou nastat problémy s močením. Pokles koncentrace přirozeného melatoninu způsobuje poruchy spánku. Andropauza může také znamenat nechutenství, různé druhy bolestí (např. páteře), potíže se soustředěním, únavu a celkovou slabost organismu.

Úleva od příznaků andropauzy – jaká pomoc je účinná?

Stejně jako v případě žen a menopauzy, stejně jako u mužů, může být jedním ze způsobů zmírnění příznaků andropauzy hormonální terapie, která spočívá především v podávání testosteronu. Často dává dobré výsledky, ale musí být prováděna pod přísným lékařským dohledem kvůli riziku nežádoucích účinků.

Váš praktický lékař může také použít symptomatickou léčbu ke zlepšení kvality vašeho života. Podle rozsahu potíží se může jednat o léky stabilizující náladu, usínání, kardiologické léky, tišící hypertrofii prostaty nebo léky na potenci. Pokud se skládá z poruch nálady, pak může být nutná návštěva psychoterapeuta. Inkontinenci moči a její terapii je zase vhodné konzultovat s urologem a urologickým terapeutem a bušení srdce, dušnost a nadprůměrný pokles výkonnosti s kardiologem.

Vyplatí se také sáhnout po přírodní bylinné pomoci. Hitem posledních let je maca, která má pozitivní vliv na plodnost a chuť na sex, a doplňky na potenci s obsahem DHEA a L-argininu (rozšiřuje cévy). Pro zmírnění hyperplazie prostaty se vyplatí používat přípravky s dýňovým olejem, saw palmetto, kořenem kopřivy a požitím anti-aging vitamínů a minerálů – zejména zinku a selenu. Tyto složky obsahuje již zmíněný Stoporex, který je 100 % rostlinným přípravkem.

 • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

  499,00  Sleva!
 • Stoporex® Lube

  169,00 
 • Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prostate

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Shot

  189,00 
 • Stoporex® Klasik + Stimul gel

  990,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!

Znamená andropauza krizi středního věku?

Ano i ne. Odpověď v tomto případě není jednoznačná, protože krize středního věku je pojem týkající se duševního stavu, zatímco andropauza se týká mj. fyzikálních procesů v mužském těle. To ovšem neznamená, že tyto jevy jsou na sobě nezávislé. Krize středního věku může mít svůj zdroj v andropauze. Muž, který cítí „poslední zavolání“ před skutečným stářím (např. má méně sil, problémy s erekcí), často rapidně změní svůj život – najde si zcela nového koníčka, hledá mnohem mladší partnerku atd. Do jisté míry maskuje pomalu klesající efektivitu, která má přímý dopad na smysl pro mužnost a svobodu života.

Strava, stres a andropauza

Strava hraje velmi důležitou roli u mužů podstupujících andropauzu. Mnoho mužů ze strachu z poklesu metabolismu omezuje množství přijatých kalorií. Je však dobré vědět, že příliš prudké omezení kalorického příjmu může mít opačný účinek. Mužům v tomto věku se doporučuje přejít na plnohodnotné potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Pokud začíná andropauza a dieta je chudá na bílkoviny, svalová hmota rychle ubývá a je nahrazena tukovou tkání.

Denní menu by mělo obsahovat:

 • hodně ryb,
 • odstředěné mléko,
 • mléčné výrobky a maso.

Je důležité, aby vaše strava obsahovala kromě bílkovin i hodně zinku a selenu

Zinek se účastní prakticky všech sexuálních procesů, od metabolismu hormonů, přes tvorbu spermií až po regulaci životaschopnosti spermií. Nedostatek zinku způsobuje snížení hladiny testosteronu a počtu spermií. Příliš nízká jeho hladina může způsobit selhání reprodukčního systému, poruchy impotence, sníženou životaschopnost spermií a dokonce i neplodnost. Podle většiny vědeckých společností je denní potřeba zinku 15 mg a jeho vysoká hladina v těle je zajištěna konzumací dýňových semínek a luštěnin.

Selen je velmi silný antioxidant, pozitivně ovlivňující fungování mužského reprodukčního systému. Jeho nejbohatším a nejlépe stravitelným zdrojem ve stravě jsou para ořechy. Nemalou roli hraje i používání technik zvládání stresu, vůči kterým jsou muži v pozdějším věku méně odolní. Stres snižuje hladinu testosteronu a zároveň zvyšuje množství kortizolu. Nejvýraznější účinky jsou: méně svalové hmoty a ukládání tuku. Obě tyto látky najdete v přírodním prostředku Stoporex.

Fyzická aktivita a andropauza

Pravidelné cvičení je nezbytné pro potlačení poklesu hladiny testosteronu souvisejícího s věkem. Je dokázáno, že i při krátkém, ale intenzivnějším cvičení se hladina testosteronu v krvi výrazně zvyšuje. Pro muže je proto nejpřínosnější silový trénink se zátěží, který umožňuje udržet vysokou koncentraci hormonu ještě dlouho po jeho ukončení.

U mužů je andropauza, jinak také menopauza, spojena s uvědoměním si plynutí času a změn v těle, což může způsobit nemalé psychické problémy. To je jeden z důvodů, proč andropauza zůstává v naší společnosti tabu. O to důležitější je uvědomit si, jak důležité je tento stav diagnostikovat a léčit. Předpokládá se, že andropauza obvykle začíná kolem 50. roku života. Nezdravý životní styl, kouření, zneužívání alkoholu a jiných psychoaktivních látek, chronická onemocnění (např. cukrovka, ateroskleróza, hypertenze) a špatná výživa mohou výrazně urychlit andropauzu.

Jak se vyhnout andropauze?

Jak jsme již uvedli, kdy se u muže objeví andropauza a jaká bude její závažnost, závisí na celkovém stavu těla. Proto je tak důležité vést zdravý životní styl. Dodržováním vyvážené stravy, vyhýbáním se alkoholu a cigaretám a nezapomínáním na pravidelný pohyb může muž oddálit menopauzu nebo výrazně zmírnit doprovodné příznaky. Hormonální substituční terapie (HRT) je ženám v menopauze nabízena již řadu let. Tento způsob léčby se u mužů používá jen zřídka. Mezitím testosteronová terapie umožňuje snížit intenzitu obtěžujících příznaků andropauzy, takže rozhodně stojí za zvážení.

Andropauza je období v životě muže, kdy jsou narušeny hormonální funkce v těle a klesá reprodukční potenciál. Nevyskytuje se u všech mužů a je obvykle mnohem mírnější než menopauza u žen. Přesto může výrazně snížit komfort života muže. Zdravý životní styl a hormonální terapie mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky andropauzy.

Shrnutí závěrem

Každý případ „mužské menopauzy“ je individuální a každý má jiné příznaky – proto je třeba k němu přistupovat s velkou dávkou empatie a porozumění. Nejdůležitější však je, aby si muži uvědomili, že se nemají za co stydět – stud výrazně prodlužuje cestu do ordinace, kde se jim dostane odborné pomoci.

Zdroje:

https://www.mojezdravi.cz/nemoci/andropauza-4345.html

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-andropauza-muze-zmenit-muze-k-nepoznani-40024789

 • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

  499,00  Sleva!
 • Stoporex® Lube

  169,00 
 • Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prostate

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Shot

  189,00 
 • Stoporex® Klasik + Stimul gel

  990,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!