Erektilní dysfunkce – od teoretické definice až po praktickou léčbu
Spokojený sexuální život je základem každého vztahu. Naopak sexuální dysfunkce často vedou k problémům nejen v partnerství, ale mohou také způsobovat psychosomatické potíže a celkově snižovat kvalitu života člověka. Pokud se tedy objeví, je nutné dysfunkce řešit. V tomto článku si představíme jednu z nich – erektilní dysfunkci. V teoretické části se budeme mimo jiné zabývat její definicí, správnou diagnostikou a možnostmi léčby. V praktické část odhalíme možnosti řešení tohoto problému.
Obsah
Definice erektilní dysfunkce
Erektilní dysfunkce (můžete se setkat se zkratkou ED) neboli impotence jsou výrazy pro mužské potíže při dosahování a udržení erekce po celou dobu pohlavního styku. ED sice nemá nic společného s plodností nebo schopností dosahovat orgasmu, nicméně znemožňuje se do tohoto stádia vůbec dostat. V zásadě se jedná o erektilní dysfunkci pokud se u vás vyskytne jeden ze tří projevů:
1) Neschopnost dosažení erekce
2) Nedostatečné ztopoření penisu
3) Neschopnost udržení erekce
Ale nemusíte hned panikařit. Snad každý muž může mít totiž čas od času s erekcí problémy. Abychom mluvili o ED, musí se vyskytovat pravidelně, opakovaně a často (a to po dobu více než 6 měsíců). Ale nemusí být přítomny během každého pohlavního styku. Léčba se indikuje v případě, že k problémům s erekcí dochází více než ve čtvrtině případů při pokusu o sex.
Statistika
Mužská erektilní dysfunkce není v žádném případě ojedinělý problém. Je velmi těžké stanovit přesný počet mužů, který tímto problémem trpí, protože ne každý je ochoten tuto choulostivou věc přiznat. Odhady ale ukazují, že jen v České republice jím podle výzkumů trpí zhruba každý druhý muž nad 50 let. Podobné výsledky vykazují i jiné státy po celém světě. Bohužel s přibývajícími roky se počty mužů s ED dokonce zvyšují.
Stupnice tvrdosti erekce (EHS = Erection Hardness Scale)
Stupnice tvrdosti erekce (EHS = erection hardness scale) slouží lékařům a pacientům pro objektivnější posouzení erekce. Erekce je v ní rozdělena do 5 stupňů:
Stupeň 0 – penis není pevný a nezvětší se
Stupeň 1 – penis je sice větší než obvykle, ale není tvrdý
Stupeň 2 – muž cítí vzrušení, penis je tvrdší, ale není schopný průniku
Stupeň 3 – penis je schopný průniku, ale stále není dost tvrdý
Stupeň 4 – penis je dostatečně tvrdý
Stupeň 5 – penis je extrémně tvrdý a bolí (= priapismus)
Jak zjistit, jestli se vás ED týká?
Ještě před tím, než se rozhodnete kontaktovat vašeho praktického lékaře, udělejte si rychlý dotazník vytvořený Českou urologickou společností. Dozvíte se v něm, jestli máte poprosit o odbornou pomoc nebo je kvalita vaší erekce v normě.
Příčiny vzniku
ED může být vrozená (muž zaznamenal problémy s erekcí již před sexuálním životem nebo od jeho zahájení) nebo získaná (problémy s erekcí se objevily v průběhu života).
1) Organické
Cévní mozkové příhody, neurologické choroby, endokrinní, diabetické a jiné onemocnění mohou vést ke vzniku ED. Za poruchami erekce mohou stát také odchylky penisu, ať už vrozené či získané jako následek onemocnění, operace v oblasti břišní nebo malé pánvi nebo úrazu. Odstranění organických příčin vede nejčastěji také k odstranění erektilní dysfunkce.
2) Psychogenní
Příčiny psychogenního charakteru se vyskytují nejčastěji při zahájení sexuálního života a poté ve věku od cca 40 let, kdy už mužům nestačí sexuální podněty vedoucí k vyvolání erekce jako kdysi. Do této kategorie spadá také stres, úzkost, nízké sebevědomí, traumata, problémy v partnerském vztahu a jiné problémy psychického rázu. V tomto případě je vhodná psychoterapeutická léčba, farmakoterapie nebo jejich kombinace.
3) Medikamenty a chemické látky
Věděli jste, že oficiálně zhruba 200 běžně předepisovaných léků se může podílet na ED? Patří do nich psychofarmaka, antidepresiva, hormony, antiepileptika a mnohé další. Kvalitní erekci ovlivňuje taky alkohol, tabák a drogy. Vysazení léků (samozřejmě vždy po poradě s ošetřujícím lékařem) nebo návykových látek, vedou k odstranění ED.
4) Jiné příčiny
Na rozvoji ED se podílí také spousta dalších faktorů, které nepatří do žádných skupin výše. Například neúměrná sportovní aktivita, nedostatek spánku, špatný životní styl, stavy po chemoterapii nebo radioterapii a spousta dalších.
Diagnostika ED – Základní vyšetření
Jak jste si mohli všimnout, erektilní dysfunkce může být projevem jiných onemocněních. Proto je důležité vyšetřit pacienta komplexně a nezaměřit se čistě jen na ED. V prvé řadě vždy kontaktujte vašeho praktického lékaře, který vás vyšetří a podle charakteristiky problému vás pošle k psychologovi, urologovi, neurologovi nebo k jinému specialistovi.
Obecně můžeme vyšetření ED rozdělit na dva typy. Základní vyšetření se dělá vždy, když má lékař podezření na ED pacienta. Pokud po něm není možné stanovit diagnózu nebo je třeba ji upřesnit, může pacient podstoupit ještě vyšetření speciální.
1) Anamnéza
V této části se lékař zaměří na popis problémů v sexu. Připravte se na to, že budete muset analyzovat váš sexuální život a spokojenost s ním. To samozřejmě nemusí být pro každého úplně příjemné. Jakého charakteru budete dostávat otázky? Pro konkrétnější představu se podívejte na andrologický dotazník. Pro lepší objektivitu je vhodné, aby se této části účastnit oba partneři vztahu.
Lékař se zaměří také na obecnou, rodinnou a lékařskou anamnézu. Bude se klást důraz na rizikové faktory, které by mohly souviset s rozvojem ED jako například životní styl, operace, traumata, onemocnění, přítomnost karcinomu u mužských rodinných příslušníků, závislostia jiné.
2) Fyzikální vyšetření
Ani tato část nemusí být dvakrát příjemná, nicméně pro stanovení správné diagnostiky je klíčová. Lékař se zaměří na pohmatové a ultrazvukové vyšetření oblasti pánve a zevního genitálu. Pozornost se věnuje tvaru penisu, předkožky, varlat, přítomnosti nepravidelností nebo jiných abnormalit.
Diagnostika ED – Speciální vyšetření
1) Biochemické a mikrobiologické
Pokud má lékař podezření na probíhající onemocnění nebo možné zánětlivé procesy v těle související s ED, provedou se biochemické testy nebo kultivační mikrobiologické vyšetření.
2) Hormonální
Jestliže má lékař podezření na pokles hladiny mužského hormonu nebo jiné onemocnění endokrinologického charakteru, provede sérii vyšetření hormonů.
3) Přístrojové
Tato série vyšetření se koná jen ve výjimečných případech. A to hlavně pro vědecké nebo výzkumné účely nebo k doplnění přesné diagnózy. V případě nutnosti se můžete setkat například s vyšetřením penisu v klidovém i ztopořeném stavu. Erekce se vyvolá podáním vazoaktivní látky do jednoho z topořivých tělísek penisu. Můžete se setkat také s monitorováním erekcí během spánku. Věděli jste, že zdravý muž má během REM fáze 3 – 5 erekcí, přičemž každá z nich trvá zhruba půl hodiny?
Léčba
ED v dnešní době není neřešitelný problém. Po stanovení diagnózy s vámi váš praktický lékař nebo specialista probere možnosti léčby. Můžete vyzkoušet 5 základních léčebných metod. Pro lepší orientaci jsme je seřadili vzestupně od jednoduchých po složitejší.
1) Doplňky stravy a spreje
I na občasné problémy se ztopořením penisu a udržením si erekce během sexu využijete doplněk stravy Stoporex Klasik. Kromě toho, že pomáhá udržovat zdraví reprodukčního a močového systému, má skvělý vliv na plodnost a pomáhá udržovat normální hladinu mužského hormonu v krvi.
Chcete rychlý nástup erekce? Vyzkoušejte Stoporex Delay sprej! Ten se aplikuje před sexem přímo na penis. Jeho použití je rychlé, jednoduché a diskrétní. Navíc jeho použití nemusíte konzultovat se svým lékařem.
2) Vakuové pumpy
Tato erotická pomůcka je skvělým pomocníkem při poruchách erekce. Do podtalkového válce vsunete penis až k jeho kořeni a pomocí balónku nebo pumpičky z válce odstraníte vzduch. Penis se okamžitě začne zvětšovat a tvrdnout. Můžete si pak užívat kvalitního sexu nebo pumpu používat i sami pro masturbační hrátky. Abyste se vyvarovali malé účinnosti, při výběru kvalitní vakuové pumpy na ní rozhodně nešetřete. Vždy dodržujte pokyny výrobce.
3) Erekční kroužky
Erekční kroužky jsou další zajímavou erotickou pomůckou. Kroužky snižují žilní proudění krve z penisu, takže dochází ke zvýšenému plnění topořivých tělísek. Nasazují se po ztvrdnutí penisu a pomáhají udržet erekci v kvalitním stavu po celou dobu sexu nebo alespoň po jeho větší části. Erekční kroužky mohou být pružné, stahovací, s výčnělky, s minivibrátory apod. Podívejte se na širokou nabídku sexshopů. Rozhodně si vyberete ten pravý pro vás/váš penis. Nepoužívejte erekční kroužky déle, než je v pokynech výrobku.
4) Aplikace vazoaktivní látky
Lékař vám může doporučit podání vazoaktivních látek, které si muž v podobě gelu sám zavádí do močové trubice nebo v podobě injekcí vpichuje do topořivých tělísek penisu. Výhodou je okamžitý nástup erekce, ale nevýhody bohužel převažují. Důležité je, aby byl muž při aplikaci manuálně zručný. Tato metoda s sebou také nese určitá rizika, přičemž to hlavní spočívá v priapismu – dlouhotrvající a bolestivé erekci. Jestliže trvá déle než 3 hodiny, měl by muž vyhledat lékařskou pomoc.
5) Implantát
Pokud jste vyzkoušeli všechny druhy léčby, o kterých jsme již psali, můžete se uchýlit ke krajnímu řešení – chirurgickému vložení implantátu do penisu. Ten zajišťuje kvalitní, ale pořád přirozeně vypadající erekci.
Závěr
Erektilní dysfunkce není ojedinělý a ani neřešitelný problém. Při správné diagnóze a vhodně zvolených léčebných postupech je úspěšnost léčby ED relativně vysoká. Čím dříve se odhodláte k jejímu řešení, tím dříve si budete moci užívat skvělého sexu.
Zdroje
https://www.uroklinikum.cz/andrologie-ve-pro-sexuln-zdrav-mue-9009/erektilni-dysfunkce/
https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy-2008-2012/erektilni-dysfunkce.pdf
https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-Erektilni-disfunkce.pdf