Hormon ovlivňující těhotenství i spalování tuků aneb otázky a odpovědi o progesteronu
Dnes jsme si pro vás připravili odpovědi na několik zajímavých otázek týkajících se progesteronu – hormonu, který se vyskytuje ve větším množství u žen a v menším dokonce i u mužské populace. Zjistíte, proč je důležité mít správnou hladinu tohoto hormonu a jak jej doplnit v případě toho, že je nižší, než je zdrávo. Také se mrkneme na zoubek souvislosti mezi jeho vyšší hladinou a sexuální orientací dítěte. To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Obsah
- 1 Co je progesteron a kde se tvoří?
- 2 Jak vypadá jeho strukturní vzorec?
- 3 Jaké je funkce progesteronu?
- 4 Ovlivňuje pohlaví dítěte?
- 5 Může ovlivnit sexualitu dítěte?
- 6 Je hladina progesteronu konstantní?
- 7 Čím bývá způsobena neúměrně nízká hladina progesteronu?
- 8 Jaké jsou příznaky nízké hladiny progesteronu v krvi?
- 9 Může být nízká hladina progesteronu životu nebezpečná?
- 10 Jak zjistit hladinu progesteronu?
- 11 Jak zvýšit hladinu tohoto hormonu?
- 12 Jakým způsobem lze uměle doplnit progesteron?
- 13 Pro koho není léčba vhodná?
- 14 Jakým způsobem lze přírodně doplnit progesteron?
- 15 Použité zdroje
Co je progesteron a kde se tvoří?
Progesteron patří mezi základní steroidní hormony, který patří do skupiny hormonů zvaných progestiny, což jsou hormony s 21 uhlíky. Tvoří se převážně ve žlutém tělísku ve vaječnících. Během těhotenství vzniká od 12. týdne také v placentě. V menší míře se tvoří u obou pohlaví také v kůře nadledvin. U mužů se navíc tvoří také ve varlatech.
No products found which match your selection.
Jak vypadá jeho strukturní vzorec?
Jaké je funkce progesteronu?
Progesteron má mnoho užitečných funkcí. Odvádí vodu z tkání, podporuje spalování tuků, udržuje kosti zdravé, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a zajišťuje správný průběh těhotenství. Během něj totiž progesteron připravuje dělohu a děložní sliznici na zanoření oplodněného vajíčka v rané fázi těhotenství. Jestliže nedojde k oplodnění, žluté tělísko zaniká. Hladina progesteronu začne postupně klesat a následně začne menstruační krvácení. Pokud naopak k otěhotnění dojde, progesteron krvácení nespustí a naopak zvýší hlen v děložní sliznici a začne působit na mléčné žlázy. Dále brání před spontánním potratem a kontrakcemi, které by mohly vyvolat předčasný porod.
Ovlivňuje pohlaví dítěte?
Na rozdíl od estrogenů nemá progesteron vliv na pohlaví dítěte. O něm rozhodují chromozomy X a Y, které jsou obsaženy ve spermiích. Pokud bude vajíčko oplodněno spermií obsahující chromozom Y, narodí se matce chlapeček. Jestliže bude obsahovat chromozom X, narodí se jí holčička. Spermie s potenciálem pro zplození chlapečka jsou sice rychlejší, ale s potenciálem pro zplození holčičky mají zase delší životnost. Pokud tedy chcete cíleně určitý druh pohlaví vašeho potomka, je nutné si pohlavní styk naplánovat. Chcete-li chlapečka, měli byste mít sex ideálně v den ovulace nebo den po ní. V případě holčičky byste měli mít sex 2 až 3 dny před ovulací. Také častější sex zvyšuje podíl ženských spermií. Nicméně je třeba počítat s tím, že tyto obecné rady nefungují na 100 %. Nemějte proto raději žádná velká očekávání.
Může ovlivnit sexualitu dítěte?
Studie americké psycholožky June Machover Reinisch a jejího výzkumného týmu na Kinsey institutu působícím při univerzitě v americkém státě Indiana naznačuje souvislost mezi progesteronem a sexualitou dítěte. Vědci sledovali sexuální vývoj jedinců u jejichž matek byl uměle aplikován progesteron během těhotenství, aby se předešlo potratu s jedinci, u jejichž matek žádná medikace neproběhla. Výsledky ukázaly, že jeden z pěti dotazovaných uvedl jinou sexuální orientaci než heterosexuální. Vyšší hladina by mohla tedy mít vliv na bisexualitu nebo homosexualitu u dospělých potomků. Vzhledem k tomu, že se výzkumu zúčastnilo jen 34 respondentů, měly by premisu progesteronu ovlivňující sexualitu potvrdit nebo vyvrátit budoucí výzkumy. Každopádně v současné době je jasné, že na sexuální orientaci mají vliv faktory jako je sebepojetí jedince, prostředí, genetika apod.
Je hladina progesteronu konstantní?
Ne. Hladina progesteronu se mění. Příčin je hned několik. Tyto výkyvy jsou způsobeny fází mestruačního cyklu. Jeho hladina roste den před menstruací, čehož se využívá zejména v případě podstoupení umělého otěhotnění. Svého maxima pak dosahuje mezi 5. až 7. dnem po ovulaci. To se projeví také vyšší bazální teplotou. Vyšší hladina progesteronu bývá také v období těhotenství. Nejvyšší je v prvním trimestru a poté postupně klesá. Naopak roste přímo úměrně s počtem dětí, které žena čeká. Někdy může dokonce docházet k hormonálním výkyvům dokonce i během dne. Nízká hladina u těhotných žen může nasvědčovat hrozícímu potratu nebo mimoděložnímu těhotenství. Mění se také s věkem. Mezi 35. až 50. rokem života ženy se jeho hladina sníží až o ¾! Nejméně progesteronu má žena po menopauze. Tyto výkyvy jsou však zcela přirozené.
No products found which match your selection.
Čím bývá způsobena neúměrně nízká hladina progesteronu?
Příčiny, o kterých jsme hovořili v předchozí otázce, jsou normální. Problém však nastává při nepřirozeně nízké hormonální hladině. V některých případech může být způsobena zdravotním stavem. Vliv na hladinu hormonů má například syndrom polycystických ovarií (= PCOS), hypotyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy), hormonální nerovnováha ale také obezita. Mezi další příčiny patří také užívání některých léků jako jsou například antipsychotika a kortikosteroidy. Možná vás překvapí, že i stres může narušit hladinu hormonů. Zdravý životní styl je pro udržení hormonální rovnováhy naprosto klíčový.
Jaké jsou příznaky nízké hladiny progesteronu v krvi?
- bolesti hlavy až migrény
- výkyvy nálad
- deprese
- úzkosti
- nepravidelná menstruace
- silná menstruace
- chybějící menstruace
- tvorba akné
- přibírání
- únava
- nespavost
- samovolný potrat
- předčasný porod
- neplodnost
- otoky způsobené zadržováním tekutin
Může být nízká hladina progesteronu životu nebezpečná?
Jak je tedy vidět, nízká hladina progesteronu může být v každém případě velmi nepříjemná. V některých případech může být však i životu nebezpečná. Vzhledem k tomu, že v těhotenství může být příčinou potratu nebo předčasného porodu, je důležité mít zdravou hladinu progesteronu.
Jak zjistit hladinu progesteronu?
Zejména pokud máte příznaky, které jsme uvedli výše, můžete svého obvodního lékaře nebo gynekologa požádat o kontrolu hladiny progesteronu. Ta se zjišťuje pomocí krevních testů. V ideálním případě by se měly provádět několikrát, aby byl výsledek co nejpřesnější. Hladinu tohoto hormonu totiž mohou ovlivňovat různé faktory, o kterých jsme se již zmiňovali. Trh v současné době také nabízí volně prodejné jednoduché testy ze slin, které si můžete udělat z pohodlí vašeho domova. Ty mají však svá úskalí. Nejen, že stojí několik stovek (sadu 6 testů seženete za zhruba 2 500,-), ale jsou jen orientační. Nehledě na jeho výsledky byste měli rozhodně kontaktovat svého lékaře.
Jak zvýšit hladinu tohoto hormonu?
Při nedostatečné hladině může být tento hormon v závažných případech aplikován uměle. Děje se to například pro zvýšení šance na početí dítěte (pokud se nedaří otěhotnět déle než jeden rok), udržení těhotenství, oddálení předčasného porodu, nárůstu porodní hmotnosti novorozence, v případech nepravidelného menstruačního krvácení, u závažných případech premenstruačního syndromu (= PMS) apod.
Jakým způsobem lze uměle doplnit progesteron?
U těhotných žen nejen s nevolnostmi, kterým hrozí potrat, se podává progesteron ve formě vaginálních tablet do 12. týdne těhotenství. Od tohoto týdne začíná hormon tvořit placenta. Mezi další formy umělého hormonu patří vaginální krém nebo klasické tablety určené k orálnímu použití. Hormon se může aplikovat také injekčně. Na hormonální nerovnováhu se často také předepisuje hormonální ochrana, která obsahuje syntetické verze estrogenu a progesteronu regulující menstruační cyklus. Každopádně je nutné si uvědomit, že hormonální ochrana s sebou nese riziko vzniku celé řady nežádoucích účinků. Poraďte se se svým gynekologem o možných metodách zvýšení hladiny progesteronu, které jsou vhodné přímo pro vás.
Pro koho není léčba vhodná?
Vhodnou formu léčby vám doporučí váš lékař na základě vaší komplexní anamnézy. Je však důležité si uvědomit, že ne pro všechny je vhodná. Nehodí se například pro kojící ženy, lidi léčící se s depresí nebo s nemocnými játry. Nevhodná je také pro pacienty trpící porfyrií, což je velmi vzácné metabolické onemocnění červených krvinek.
Jakým způsobem lze přírodně doplnit progesteron?
Vzhledem k tomu, že se jedná o hormon, nenachází se běžně v jídle. Nicméně existují určité druhy potravin, které obsahují sloučeniny rostlinného původu, které mohou podpořit zdravou hladinu progesteronu v těle. Jedná se například o ořechy a semínka. Například lněná a dýňová semínka jsou dobrým zdrojem lignanů, u kterých je prokázáno, že vyrovnávají hormony v těle. Také potraviny bohaté na zinek podporují zdravou hladinu progesteronu. Ten je obsažený převážně v ústřicích, vnitřnostech, mase a žloutcích. Zde je však nutné podotknout, že pro celkové zdraví je nutné jíst pestrou a vyváženou stravu.
Použité zdroje
No products found which match your selection.