Jakou roli hraje v lidském těle mužský hormon?

Testosteron

Mužský hormon je nejdůležitější mužský pohlavní hormon. Ženy bez něj však také nemohou žít. Působení mužského hormonu je vícesměrné a slouží oběma pohlavím, i když trochu jiným způsobem. U mužů hraje zásadní roli při vzrušení a udržení mužské sexuální funkce. Pod jeho vlivem dochází k vývoji varlat, semenných váčků, šourku, prostaty, penisu, ovlivňuje tvorbu sperma a tvorbu sekundárních a terciárních pohlavních znaků, také typ mužského ochlupení, správné umístění hlasivek, distribuci tukové tkáně, udržení sexuální touhy, mužské psychologické rysy. Co je mužský hormon a jakou roli hraje v lidském těle?

Co je mužský hormon?

U mužů je mužský hormon produkován varlaty. Mužský hormon u žen je během těhotenství produkován v malých množstvích vaječníky, kůrou nadledvin a placentou. mužský hormon je androgenní hormon, což znamená, že je zodpovědný za mužské rysy těla (z řeckého androgen znamená „dělat muže“). Řídící centrum, hypofýza ovládaná hypotalamem, určuje, kolik hormonu naše tělo potřebuje. Pokud je ho příliš málo, hypofýza začne vylučovat tzv stimulující hormon, který bude stimulovat varlata nebo vaječníky k práci. Z varlat a vaječníků se mužský hormon přenáší do krve, kde se spojuje s proteinem SHBG (Sex Hormone Binding Globuline). Po tomto sloučení 90 procent mužského hormonu se stává neaktivním. Zbývajících 10 procent putuje do jednotlivých buněk, kde rozhoduje o vašem zdraví a pohodě.

  • Stoporex® Klasik

    Stoporex® Klasik

    690,00 
  • Stoporex® Prolong

    Stoporex® Prolong

    770,00 
  • Stoporex® Klasik + Prolong

    Stoporex® Klasik + Prolong

    Original price was: 1450,00 Kč.Current price is: 1380,00 Kč. Sleva!
  • Stoporex® XXL krém

    Stoporex® XXL krém

    599,00 

Role mužského hormonu v ženském těle

mužský hormon je označován jako mužský pohlavní hormon, ale nachází se také v ženském těle. Je produkován ve vaječnících a nadledvinách a je výsledkem metabolismu jiných hormonů. Mužský hormon v ženském těle řídí hladinu libida, tedy chuť na sex. Hormon také určuje udržení zdravé tělesné hmotnosti, podporuje činnost vaječníků a je zodpovědný za regulaci nálady.

Norma celkového mužského hormonu pro ženy se pohybuje od 0,084 ng / ml do 0,481 ng / ml. Stojí za to vědět, že koncentrace mužského hormonu u žen není konstantní hodnota. Jeho úroveň může záviset na:

  • tělesná hmotnost – předpokládá se, že zvýšení hladiny mužského hormonu je ovlivněno nadváhou a obezitou,
  • věk – vědecké výzkumy potvrzují, že s postupem let se hladina mužského hormonu v těle ženy zvyšuje a po dosažení 60 let začíná klesat,
  • fáze menstruačního cyklu – hladina mužského hormonu se může zvýšit v perovulačním období,
  • denní doba – nejvyšší hladiny mužského hormonu se přirozeně vyskytují v časných ranních hodinách
  • těhotenství – mužský pohlavní hormon hraje klíčovou roli v procesu snahy o miminko, protože jeho nadbytek může negativně ovlivnit plodnost a mužský hormon je důležitý pro správný vývoj miminka v děloze.

Jaké jsou účinky vysokého mužského hormonu u žen?

Zvýšená hladina mužského hormonu u žen může vést k vážným endokrinním poruchám. To má za následek nejen fyzické příznaky, ale také změnu chování. Vědecké výzkumy potvrzují, že ženy s hladinou mužského hormonu výrazně nad normou mohou provázet změny nálad, depresivní poruchy, hyperaktivita až agresivita. Vysoká hladina mužského hormonu u žen může vést k:

  • menstruační poruchy,
  • problémy s plodností,
  • nízká hladina libida,
  • androgenní alopecie,
  • zvýšený pocit stresu,
  • sklon k agresivnímu chování,
  • hormonální akné,
  • zvýšená náchylnost k depresivním poruchám,
  • snížená imunita organismu, a mnoho dalšího

Role mužského hormonu v mužském těle

U mužů je mužský hormon produkován od 9. týdne nitroděložního života. Asi 95 procent mužského hormonu je produkován buňkami parenchymatického parenchymu (Leydigovy buňky), zbytek se tvoří v nadledvinách. Jaké jsou funkce mužského hormonu u mužů? Mužský hormon je zodpovědný například za:

  • vývoj mužských pohlavních orgánů a zachování jejich funkcí v dospělosti – pod jeho vlivem dochází k vývoji varlat, semenných váčků, šourku, prostaty a penisu sexuální iniciace
  • průběh spermatogeneze (tvorba spermií)
  • vývoj mužského typu vlasů
  • správné nastavení hlasivek
  • rozpadu tukové tkáně stimulace a udržování sexuálních funkcí
  • formování mužského behaviorálního profilu
  • má anabolický účinek, např. ovlivnění růstu svalové hmoty v důsledku
  • a mnoho dalšího

Mužský hormon – hladina mužského hormonu rok od roku klesá

Varlata dospělého muže produkují asi 4-7 mg mužského hormonu denně, ale jeho koncentrace se liší v závislosti na emocích a zdraví. Norma je 2,2–9,8 ng (nanogramů) / ml krve. Do 25.-30. Od 18 let zůstává hladina mužského hormonu u muže vysoká. Později se postupně snižuje. Mezi 20. a 80. rokem života klesá o více než 50 procent. Jak rychle tento proces postupuje, závisí na zdravotním stavu, životním stylu a stravě. Muži reagují na nedostatek mužského hormonu individuálně. Někteří lidé si toho nevšimnou, u jiných se objeví neduhy, které by se daly přirovnat k těm, které zažívají ženy v období menopauzy. Snížení mužského hormonu může být také důsledkem dlouhodobého stresu, zneužívání alkoholu a kouření. Je také známo, že k tomu přispívají některé nemoci: ateroskleróza, cukrovka nebo onemocnění varlat.

Nedostatek a nadbytek mužského hormonu

U žen může být nízká hladina mužského hormonu způsobena nedostatečností nadledvin nebo vaječníků. U mužů se nízká hladina mužského hormonu může projevovat nabíráním ženské postavy, poklesem libida, problémy s erekcí, zmenšeným objemem varlat, nervozitou, nespavostí. Nedostatek mužského hormonu u mužů může znamenat selhání varlat.

Přirozený nadbytek koncentrace mužského hormonu u mužů je velmi vzácný – nejčastěji se nadbytek mužského hormonu vyskytuje u sportovců a kulturistů, kteří užívají přípravky. Příznaky nadbytku tohoto hormonu mohou zahrnovat: sníženou imunitu, agresivní chování, priapismus (příznak onemocnění spočívající v přítomnosti prodloužené, bolestivé erekce).

  • Stoporex® Klasik

    Stoporex® Klasik

    690,00 
  • Stoporex® Prolong

    Stoporex® Prolong

    770,00 
  • Stoporex® Klasik + Prolong

    Stoporex® Klasik + Prolong

    Original price was: 1450,00 Kč.Current price is: 1380,00 Kč. Sleva!
  • Stoporex® XXL krém

    Stoporex® XXL krém

    599,00 

Mužský hormon bez dopingu

Nebude žádným překvapením, že za vliv hladiny mužského hormonu u mužů může špatná strava. Dieta na potenci přitom není nic jiného než kalorický příjem jídel vhodně přizpůsobených aktuální váze a životnímu stylu, vzdání se rychlého občerstvení, slazených nápojů a vysoce zpracovaných potravin. Vhodná hladina mužského hormonu nejde ruku v ruce s nedostatkem látek jako je zinek, hořčík nebo vitamín B6. Tyto látky najdete například v přírodním přípravku Stoporex.

Nelze přeceňovat ani vliv fyzické aktivity na zdraví. Je důležité, aby si každý našel typ, který mu nejvíce vyhovuje. Ne všichni muži musí chodit do posilovny, ne každý musí mít rád běhání nebo jízdu na kole. Jsou tací, kteří se cítí dobře na lekcích jógy nebo pilates, jiní preferují cvičení v komornější atmosféře – doma nebo s osobním trenérem. Pravidelný pohyb bez ohledu na jeho intenzitu je základem zdravého životního stylu a udržování těla v dobré kondici. Jak to souvisí s mužským hormonem? Jeho koncentrace v krvi závisí na typu tréninku, použité zátěži a také aktuální svalové hmotě. Z tohoto důvodu je nejlepší provést krevní test několik dní po posledním tréninku. Namáhavé cvičení způsobuje rychlý nárůst hladiny mužského hormonu ihned po cvičení, ale krátce poté se vrátí k normálu. Nárůst také zaznamenáme po krátkém a intenzivním tréninku.

Jak zvýšit mužský hormon u mužů?

Sklon k určité hladině mužského hormonu může být zděděn. Za připomenutí také stojí, že s věkem klesá – po 40. roce života v průměru o 1 % ročně. Jak v tomto případě zvýšit hladinu mužského hormonu u mužů? Nedělejte žádné unáhlené kroky a nesahejte po hormonálních prostředcích neznámého původu bez patřičných znalostí. Převládající kult těla svádí mnoho lidí k rychlejšímu dosažení vysněné postavy. Z regálů lékáren mizí tablety, koktejly a gely, které uměle zvyšují hladinu mužského hormonu. Když se rozhodnete pro takový krok, musíte si být vědomi vedlejších účinků, které mohou zpozdit dosažení vašeho cíle, přestože zpočátku přinesly velkolepé výsledky. Takže místo samoléčby hormonální terapie je lepší poradit se s odborníkem. Pokud naopak studie prokázaly jen mírný nedostatek mužského hormonu, můžete do stravy a cvičení přidat doplněk stravy Stoporex, které mužský hormon neobsahují, ale mohou mít pozitivní vliv na jeho tvorbu.

Jak zvýšit mužský hormon u mužů přírodní cestou?

Sportujte

Cvičení je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit své zdraví a zvýšit hladinu mužského hormonu v krvi. Velké množství provedených klinických studií jasně ukazuje, že častá fyzická aktivita zvyšuje hladinu mužského hormonu, zlepšuje fyzickou zdatnost a celkovou kvalitu života.

Zdravě se stravujte

Jak neustálé hubnutí, tak přejídání může narušit hladinu mužského hormonu. Předpokládá se, že nejpohodlnějším řešením pro optimalizaci hladiny hormonů a udržení dlouhodobého dobrého zdraví je pestrá strava založená především na zdravých, nízko zpracovaných produktech, s adekvátně vyváženým obsahem bílkovin, tuků a sacharidů. Nadměrné omezení sacharidů a/nebo tuků ve stravě není prospěšné pro dosažení adekvátních hladin mužského hormonu. Vhodné jsou i doplňky stravy jako je Stoporex.

Snižte svou tělesnou hmotnost

Obezita snižuje hladinu mužského hormonu v séru, což vede k mnoha zdravotním poruchám u mužů. Hubnutí úpravou životního stylu (kombinace pohybu a změny stravovacích návyků) vede u mužů s nadváhou a obezitou ke zvýšení hladiny mužského hormonu v krvi.

Dbejte na zdravý spánek

Dostatek a kvalita spánku jsou pro zdraví stejně důležité jako správná strava a pravidelná fyzická aktivita. V současnosti dostupné vědecké důkazy naznačují, že 7-9 hodin nerušeného spánku denně se jeví jako nejvhodnější časový rámec pro dlouhodobé zdraví a optimální hladinu mužského hormonu.

Zvyšte příjem vitamínu D

Jak na podzim a v zimě, tak i na jaře a v létě užívejte vitamín D. Nesprávné zásobování organismu vitamínem D přispívá ke snížení produkce mužského hormonu a jeho koncentrace v krvi. Některé studie uvádějí, že suplementace vitaminu D u mužů s jeho nedostatkem může významně zvýšit hladinu mužského hormonu. Vzhledem k tomu, že nedostatek vitaminu D je častý, doporučuje se zařadit suplementaci kvalitními preparáty v přiměřené dávce (individuálně zvolené, nejlépe po provedení krevního testu koncentrace vitaminu D).

Pomáhá i protein

Kromě toho, kolik jíte, je samozřejmě stejně důležité i to, co jíte. Velmi důležité jsou bílkoviny, jejichž podíly ve stravě by měly být 0,70-1,30 g na 1 kg tělesné hmotnosti u sedavých osob a 1,50-2,00 g na 1 kg tělesné hmotnosti u fyzicky aktivních osob. Je důležité, aby velká část bílkovin byla živočišného původu, ať už preferujete drůbeží, vepřové, hovězí nebo rybí maso. Vejce a mléčné výrobky lze také považovat za skvělé zdroje bílkovin. Pokud jde o tuky, uvědomte si, že jejich nedostatek snižuje hladinu mužského hormonu. Na druhou stranu konzumace nadměrného množství vysoce zpracovaných tuků je pro tělo nezdravá a také nepříznivě ovlivňuje produkci pohlavních hormonů. Proto je třeba zajistit, aby pocházely z hodnotných produktů a pokrývaly asi 30 % denní potřeby energie.

Přidejte sacharidy

Také při konzumaci sacharidů k ​​dosažení správné hladiny mužského hormonu je klíčovým slovem „rovnováha“. Nedostatky i nadměrné množství cukru ve stravě mohou negativně ovlivnit hormonální rovnováhu těla. Ovoce, celozrnné výrobky, těstoviny, rýže, krupice a cereálie (např. ovesné vločky) jsou produkty, které byste měli zařadit do svého jídelníčku, pokud trpíte nízkou hladinou mužského hormonu.

Dbejte na odpočinek a vyhýbejte se stresu

Dlouhodobý stres vede ke zvýšení hladiny kortizolu, jehož zvýšená koncentrace může snížit hladinu mužského hormonu. Neustále zvýšené hladiny kortizolu mohou přispívat ke zvýšené konzumaci vysoce kalorických potravin, přibírání na váze a hromadění náhradního břišního tuku. Příliš mnoho psychického stresu z dlouhodobého hlediska škodí zdraví a může způsobit chronicky nízké hladiny mužského hormonu v krvi.

Omezte konzumaci alkoholu

Pravidelná konzumace alkoholických nápojů snižuje sekreci mužského hormonu, zhoršuje kvalitu spánku, narušuje proces regenerace organismu a brání rozvoji svalové hmoty. Chronické zneužívání alkoholu nejen negativně ovlivňuje hladinu mužského hormonu, ale také proces zrání spermií v nadvarleti a objem a morfologii mužských spermií.

Shrnutí

V rámci krátkého shrnutí lze říci, že udržení správné hladiny mužského hormonu v těle je možné přirozenou cestou bez ohledu na věk a bez potřeby léků. Sportováním, udržováním životní rovnováhy, péčí o zdraví (včetně duševního), péčí o vyváženou stravu a používáním kvalitní suplementace např. ve formě tablet – přestane být vaším problémem nízký mužský hormon.

  • Stoporex® Klasik

    Stoporex® Klasik

    690,00 
  • Stoporex® Prolong

    Stoporex® Prolong

    770,00 
  • Stoporex® Klasik + Prolong

    Stoporex® Klasik + Prolong

    Original price was: 1450,00 Kč.Current price is: 1380,00 Kč. Sleva!
  • Stoporex® XXL krém

    Stoporex® XXL krém

    599,00