L-arginin a L-citrulin: jaké mají vlastnosti a jsou důležité pro tělo?

L-arginin a L-citrulin: jaké mají vlastnosti a jsou důležité pro tělo?

Aminokyseliny jsou jednoznačně spojovány jako stavební kameny proteinů, zatímco L-citrulin, ač patří mezi aminokyseliny, má s proteiny pramálo společného. Skvěle však vyrovnává jeho zdánlivou nedokonalost, kterou zná mnoho sportovců, kteří jej používají pro vnější suplementaci. L-citrulin jim sice nepomůže s budováním svalové hmoty, ale bude neocenitelným pomocníkem v každém tréninku. L-arginin pro změnu pomáhá s budováním svalové hmoty či potencí.

L-citrulin a jeho využití

L-citrulin je chemická sloučenina, která je přímým produktem metabolismu ornithinu L-citrulin je velmi důležitá aminokyselina, protože se sice nepodílí na procesu syntézy bílkovin, ale vyskytuje se v neméně důležitém cyklu močoviny. Ovlivňuje proces neutralizace amoniaku uvolněného při metabolismu jiných aminokyselin, čímž se řadí mezi antikatabolické látky. Tato aminokyselina se v těle vyskytuje přirozeně, ale při zvýšené fyzické námaze se doporučuje vnější suplementace již hotovými přípravky. Zvláště, že L-citrulin se v potravinách příliš běžně nevyskytuje a jeho hlavním zdrojem jsou vodní melouny, které se v každodenní stravě vyskytují jen zřídka. Navíc jde o sezónní ovoce, jehož dostupnost není celoroční.

L-citrulin je silné anabolikum, tedy přípravek, který zabraňuje odbourávání svalové tkáně, a to jak v důsledku energetického deficitu, tak charakteristické pro redukci tukové tkáně. Tato aminokyselina tedy pomáhá chránit svaly při jakýchkoli dietách zaměřených na spalování tuků. Další vlastností L-citrulinu je zlepšení výkonu. Bylo prokázáno, že tato aminokyselina při vnějším užívání jednoznačně zlepšuje cvičební kapacitu, tedy silovou vytrvalost a aerobní kapacitu.
Další vlastností L-citrulinu je také snížení únavy, což má přímý vliv na možnost delšího tréninku v jednom tréninkovém cyklu. L-citrulin však pomáhá nejen při samotném tréninku, ale i po něm. Přestože neexistují účinná opatření ke snížení bolesti po intenzivním tréninku, je možné je snížit, tedy zmírnit tzv. zákysy.

 • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

  499,00  Sleva!
 • Stoporex® Lube

  169,00 
 • Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prostate

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Shot

  189,00 
 • Stoporex® Klasik + Stimul gel

  990,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!

L-citrulin také ovlivňuje acidobazickou rovnováhu v těle. K tomu napomáhá zejména pravidelně užívaný citrulin malát, který ovlivňuje procesy v těle, včetně zpětného vychytávání bikarbonátů ledvinami. Zlepšení výše zmíněné rovnováhy má zase řadu dalekosáhlých efektů, vč zlepšení účinnosti, snížení únavy, snížení vylučování důležitých prvků a také snížení svalového katabolismu.Citrulin se účastní také chemické reakce, při které vzniká arginin.

Co je to L-arginin?

L-arginin je základní aminokyselina a také endogenní aminokyselina, tedy taková, kterou si tělo vyrábí samo z jiných sloučenin. V těle se přeměňuje na oxid dusnatý, agmatin a kyselinu glutamovou, ze kterých pak může vzniknout neurotransmiter GABA. To vše má udržet tělo v rovnováze.

Tato aminokyselina se nachází v mnoha potravinářských výrobcích, protože se přirozeně vyskytuje v potravinách. Ne všechny produkty však mají podobný obsah aminokyselin, což platí i pro tuto látku, kterou je arginin. Kde je toho nejvíc? V červeném mase, drůbeži, ořeších a semenech (hlavně dýňová, slunečnicová), arašídech, mandlích, špenátu, čočce, dále v celozrnných výrobcích, sóji, mořských plodech (krabi, krevety, humři) a vejcích.

L-arginin – působení a vlastnosti

V lidském těle je L-arginin zodpovědný za řadu vlastností. Je nejen nezbytný pro správnou funkci jater, ale podílí se také na syntéze a uvolňování růstového hormonu. Ovlivňuje také expanzi arteriálních cév. Sportovce zase zajímají další vlastnosti L-argininu, a to jeho vliv na zvýšení psychofyzické výkonnosti a posílení imunitního systému.

Arginin má velký vliv na oběhový systém v lidském těle. Reguluje srdeční arytmie a obnovuje její normální rytmus. Vede také ke snížení úmrtnosti na srdeční choroby, včetně infarktů. Ovlivňuje také diastolický a systolický tlak – rozšiřuje lumen cév, reguluje krevní tlak. Snížením viskozity krve snižuje riziko vzniku krevních sraženin, což má největší vliv na snížení rizika infarktu. Dalším systémem, který je ovlivněn argininem, je trávicí systém. Tato aminokyselina příznivě ovlivňuje stav střevní mikroflóry a podporuje imunitní systém. Je také známo, že hraje roli v propustnosti střevní bariéry, což znamená, že chrání integritu střevní bariéry i při velké fyzické námaze. Méně známou vlastností argininu je zase vliv na metabolismus – stimuluje růstový hormon a snižuje obsah tukové tkáně, podporuje snahu o vyrýsovanou postavu.

Tato aminokyselina se tedy podílí na mnoha procesech, které probíhají v lidském těle. Arginin ovlivňuje fungování oběhového, imunitního, svalového, trávicího a sexuálního systému. Čerpá z něj však vlastně celé tělo.

L-arginin se aktivně podílí na produkci:

 • bílkoviny,
 • kreatin,
 • prolin,
 • močovina,
 • polyaminy

Je také potřebný při syntéze a uvolňování růstového hormonu. Díky němu je možné z těla odstraňovat škodlivé látky – především amoniak (děje se tak v tzv. močovinovém cyklu). Zlepšuje činnost buněk imunitního systému a činnost střev.

Vliv aminokyseliny na potenci

Potence, tedy schopnost cítit a prožívat sexuální reakce, včetně erekce spočívající ve ztuhnutí a zvětšení penisu, je výsledkem mnoha faktorů a procesů probíhajících v mužském těle na vaskulární, hormonální, nervové a emoční úrovni. Jednou z klíčových chemických sloučenin v řadě reakcí je již zmíněný oxid dusnatý. Je produkován v autonomních nervových zakončeních kavernózních těles penisu jako výsledek eliminace aminoskupiny (-NH2) z molekul argininu. Dále se NO váže na receptory enzymu guanylátcyklázy a stimuluje jej k syntéze tzv. cyklický guanosinmonofosfát (cGMP). Je to látka, která uvolňuje (uvolňuje) svaly krevních cév a umožňuje zvýšený průtok krve do kavernózních těl penisu. Konečným výsledkem je erekce.

Poskytování tělu zvýšeným množstvím L-argininu zvyšuje účinnost mechanismů vedoucích k erekci, proto je tato látka součástí léků a doplňků stravy na erekci. Lidem se sexuální dysfunkcí se také doporučuje užívat větší množství s jídlem. L-Arginin obsahuje například 100 % přírodní prostředek Stoporex Prolong na podporu potence.

Aby došlo k penetraci během pohlavního styku, musí penis vykazovat nenarušenou erekci. Stojí za to vědět, že dosažení erekce je vícestupňový proces. Jak víte, penis zůstává po většinu dne ochablý. Mohou za to především zúžené tepny, které jsou zodpovědné za jeho prokrvení. Významné snížení množství krve vstupující do corpus cavernosum souvisí s aktivitou sympatických nervů. Při spuštění erotogenního podnětu (např. dotyku) se uvolní krevní cévy, které přivádějí krev do corpus cavernosum (arterioly). Výrazně se zvýší přítok a zároveň se výrazně sníží odtok krve, takže dochází k erekci. Jde v podstatě o ztuhnutí a zvětšení obvodu penisu v důsledku vyplnění kavernózních těles. Faktory určující vývoj a udržení erekce jsou také biochemické faktory. Ukazuje se, že nejdůležitější je oxid dusnatý, který vzniká přirozeně při přeměně L-argininu (poměrně esenciální aminokyselina). Jde o látku, která velmi silně působí na svaly. Způsobuje relaxaci krevních stěn a je důležitý v procesu rozšiřování jejich lumen, čímž se zvyšuje průtok krve. Proto není divu, že se L-arginin používá pro potenci.

 • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

  499,00  Sleva!
 • Stoporex® Lube

  169,00 
 • Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prostate

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Shot

  189,00 
 • Stoporex® Klasik + Stimul gel

  990,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!

L-arginin na erekci

L-arginin je jednou ze základních složek (vedle rostlinných extraktů z Tribulus terrestris a kořene ženšenu) mnoha volně prodejných léků a doplňků stravy, včetně těch, které jsou široce známé a propagované jako nejúčinnější prostředky pomoci muži dosáhnout erekce, například Stoporex.
Některé z nich je třeba užívat pravidelně alespoň několik týdnů, jiné jsou bezprostřednější, podobně jako léky na erekci, jako je sidafil. Jak byste měli užívat L-arginin pro erekci?

Dávkování na potenci

Dávkování L-argininu na potenci bylo různě specifikováno výrobci různých léků. Je třeba si uvědomit, že jednotlivé přípravky obsahují i ​​další účinné látky, které mohou ovlivnit způsob užívání daného přípravku. Zde jsou doporučení pro několik běžně známých léků na potenci obsahující L-arginin:

 • 1-2 tablety denně během jídla nebo po jídle. Pro dosažení pozitivních účinků používejte minimálně 6-8 týdnů,
 • 3 tablety minimálně 1 hodinu před pohlavním stykem, zapít vodou.
 • 4 tablety najednou, hodinu před stykem. Tablety je třeba umýt vodou,
 • 1 kapsle by se měla užít asi 30 minut před plánovaným stykem.
 • Stoporex se užívá v množství 3 kapsle ráno a 3 kapsle večer, je třeba je dostatečně zapít vodou

Výrobci připomínají, že doplňky stravy s obsahem L-argininu by neměly nahrazovat potravinářské produkty, které jsou přirozeným zdrojem této aminokyseliny, ale pouze je doplňovat.
Na druhou stranu je třeba také připomenout, že nadbytek této látky se také nedoporučuje, protože může vést k vážným zdravotním následkům. Vedlejší účinky rozepisujeme níže.

Použití L-argininu

Aminokyselina by se neměla používat volně a zcela samostatně. Jakékoli suplementace je třeba konzultovat s lékařem nebo dietologem. Musíte také přísně dodržovat doporučení výrobce. Doporučuje se nepřekračovat dávku 5,4 g látky denně. Je to nejen bezpečná dávka, ale také nejúčinnější. Dodržování těchto množství bude nejúčinnější terapií. Aminokyselina může mít laxativní účinek. Mohou být minimalizovány užíváním s jídlem. Studie prokázaly, že konzumace nalačno zvyšuje pravděpodobnost projímavého účinku. Rovněž stojí za to věnovat pozornost kontraindikacím a možným vedlejším účinkům.

L-arginin – kontraindikace a vedlejší účinky

Aminokyselina je nejen bezpečný produkt, ale má také velmi pozitivní vliv na celý lidský organismus. Přesto se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Pokud je potřeba suplementace, je nutné se poradit s lékařem.

Nedoporučuje se lidem po infarktu, protože se zvyšuje riziko úmrtí. Opatrní by měli být i lidé trpící astmatem a alergiemi – příznaky se mohou zhoršit. Doplněk může také aktivovat herpes virus. Pokud trvale užíváte léky související s oběhovým systémem, je třeba užívání L-argininu konzultovat s lékařem. Aminokyselina může ředit krev a reagovat s léky. To může vést ke krvácení a nízkému krevnímu tlaku. Lidé, kteří užívají léky na cukrovku, by také měli být opatrní a poradit se se svým diabetologem.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří již zmíněný laxativní účinek a:

 • nevolnost;
 • bolest břicha;
 • průjem;
 • nadýmání;
 • bolesti hlavy;
 • alergické reakce.

L-arginin je velmi důležitá aminokyselina, ale nemůže být začleněna do každodenní stravy samostatně. Je nutné dbát opatrnosti a zdravého rozumu.

Nejčastější otázky

Zvyšuje arginin testosteron?

Jelikož L-arginin v mnoha oblastech připomíná testosteron, tedy ovlivňuje růstový hormon a zvyšuje svalovou sílu, někteří vědci se domnívají, že je také schopen zvýšit hladinu hormonu, který nás zajímá.

Jaký přípravek s L-argininem na potenci?

Chcete-li podpořit potenci, je vhodné pravidelně užívat Stoporex Prolong.

Zvětšuje L-arginin penis?

L-arginin, ženšen, oves, chmel, kopřiva, mentol) posilují erekci a prostřednictvím zvýšeného prokrvení tkání zvětšují velikost (délku a obvod) penisu.

Shrnutí na závěr

Faktory určující vývoj a udržení erekce jsou také biochemické faktory. Ukazuje se, že nejdůležitější je oxid dusnatý, který vzniká přirozeně při přeměně L-argininu (poměrně esenciální aminokyselina). Jde o látku, která velmi silně působí na svaly. Způsobuje relaxaci krevních stěn a je důležitý v procesu rozšiřování jejich lumen, čímž se zvyšuje průtok krve. Proto není divu, že se L-arginin používá pro potenci.

Zdroj:
https://www.doplnvitamin.cz/clanky/l-argininu-v-organismu-proc-je-tak-dulezity/

https://www.kulturistika.com/vyziva/ostatni/vse-o-suplementech/l-arginin-doplnek-s-uzasnymi-benefity-ktery-je-nepravem-ve-stinu-ostatnich-suplementu

https://www.annabrandejs.cz/magazin-krasy/zamereno-na-muze/problemy-s-erekci-uz-vam-nemusi-kazit-noci-vyzkousejte-larginin-a1319

https://www.kulturistika.com/vyziva/ostatni/vse-o-suplementech/citrulin-nenapadny-doplnek-s-prekvapivymi-ucinky

 • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

  499,00  Sleva!
 • Stoporex® Lube

  169,00 
 • Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prostate

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Shot

  189,00 
 • Stoporex® Klasik + Stimul gel

  990,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!