Maca (řeřicha) peruánská a její blahodárné účinky na lidský organismus
Kořen Maca neboli řeřicha peruánská či brazilský ženšen je rostlina, jejíž vlastnosti a účinky oceňují peruánští indiáni již po staletí. Podle nich má vlastnosti proti osteoporóze, pomáhá udržovat zdravé kosti a zmírňuje nepříjemné příznaky menopauzy a menstruace. Nejvíce se však proslavil zlepšením sexuální výkonnosti mužů a žen a také zvýšením plodnosti. Zkontrolujte, jaké další účinky má kořen maca.
Co je to kořen maca
Kořen Maca (Lepidium meyenii nebo Lepidum peruvianum) je kořenová zelenina připomínající řepu, jejíž vlastnosti a účinky využívají obyvatelé Peru po tisíce let. Tradiční peruánská medicína doporučuje užívat ji především na posílení. Je to také osvědčený způsob, jak zmírnit nepříjemné příznaky doprovázející menstruaci a menopauzu. Největší slávu však získal kořen maca jako prostředek pro potenci a plodnost, je tedy součástí přípravků Stoporex. Zaujímá tak přední místo mezi léčivými rostlinami Peru, hned po direwolf (načechraný dráp). Bylina dorůstá do výšky 10-15 cm, přičemž nejdůležitější částí této byliny je již zmíněný kořen o velikosti cca 5 cm. Jeho tvar se může lišit od baňatého až po protáhlý a může mít mnoho barev: bílá, červená, různé odstíny žluté, zelené, fialové a dokonce i černé.
Obsah
- 1 Co je to kořen maca
- 2 DÁREK
- 3 Kořen maca na potenci
- 4 Co kořen Maca obsahuje?
- 5 Zdravotní vlastnosti této byliny
- 6 DÁREK
- 7 Jak použít kořen maca, abyste z něj získali maximální hodnotu?
- 8 Je užívání macy bezpečné?
- 9 Kořen Maca a hypotyreóza
- 10 Nejčastější otázky
- 11 Jaký druh rostliny Maca si vybrat?
- 12 DÁREK
- 13 Dopřejte si sexuální zdraví
- 14 Shrnutí
- 15 DÁREK
Chuť kořene maca je kombinací jemně vnímatelné kořenitosti se sladkostí s oříškovým tónem. Pokud jde o vůni, někdo si ji může spojovat s vanilkovým krémem. Nejlepší je smíchat s ostatními přísadami nebo přidat do kaší, džusů, koktejlů nebo horkých nápojů. Můžete ji také použít jako přísadu do kávy, čokolády a dalších potravinářských výrobků, jako jsou oleje. V domově rostliny, v Peru, se často přidává celý do polévek nebo ovesných vloček, jí se jako pečená zelenina. Je také hlavním prvkem tradičního peruánského vysoce fermentovaného nápoje „maca chicha“, známého v celém regionu. Velkou zajímavostí je, že jde o rostlinu vyrůstající v jihoamerických horách ve výšce 3000 až 4000 metrů nad mořem, kde jsou velice drsné a nepříznivé podmínky. Jedná se tak o velmi ojedinělou rostlinu.
Kořen maca na potenci
Kořen Maca zvyšuje chuť na sex u mužů (aniž by to ovlivnilo hladinu pohlavních hormonů v krvi) a usnadňuje erekci. Kromě toho zlepšuje produkci spermií a pohyblivost spermií. Má tedy pozitivní vliv na plodnost. V současné době je v mnoha zemích sušená řeřicha peruánská součástí některých doplňků stravy na potenci jako jsou například přípravky Stoporex.
Podle nejrůznějších studií pomáhá kořen maca mimo jiné k udržení správné sexuální výkonnosti díky tomu, že je bohatým zdrojem bílkovin. Poskytuje tělu téměř všechny esenciální aminokyseliny, včetně argininu. A sexuálně aktivní muži vyžadují odpovídající zvýšený přísun bílkovin, zejména argininu, který je hlavní složkou (80 %) bílkovin semenné tekutiny. Kromě toho je arginin zodpovědný mimo jiné za prokrvení mužských a ženských pohlavních orgánů a může zvýšit pohyblivost a počet spermií, což pomáhá v boji proti problémům s neplodností. Je však třeba poznamenat, že dosud provedené studie jasně nenaznačují, že maca je afrodiziakum. Zlepšení sexuální funkce může souviset se zlepšením celkového zdraví vyplývajícího z konzumace této suroviny.
Co kořen Maca obsahuje?
Kořen Maca je ceněn a označován jako superpotravina pro svou bohatou nutriční hodnotu, protože obsahuje mnoho cenných složek:
- např. četné aminokyseliny (kterých existuje více než 20 druhů – včetně osmi esenciálních esenciálních aminokyselin),
- mastné kyseliny, především kyselinu linolovou (omega 6), kyselinu palmitovou (nasycená mastná kyselina) a kyselinu olejovou (omega 9 – mononenasycená)
- antioxidanty.
Je také plný dalších cenných mikroživin. Kořen Maca má hodně sacharidů – je složen z téměř 80 %, z toho méně než 10 % tvoří vláknina. Díky tomu má rostlina vysokou energetickou hodnotu. Navíc má velké množství bílkovin (na úrovni 18 %) a nízký obsah tuku (cca 5 %). Je také bohatý na vitamíny B1, B2, B3 (niacin) a B6 a také na kyselinu askorbovou, tedy vitamín C. Dále obsahuje: železo, draslík, měď, vápník, zinek a mangan a mnoho bioaktivních rostlinných sloučenin – jako jsou polyfenoly, glukosinoláty, alkamidy, makamidy, steroidy, isothiokyanáty, katechiny, taniny a přírodní antioxidanty ve formě flavonoidů a karotenoidů. Především těmto sloučeninám vděčí rostlina za své cenné vlastnosti. Prášek z kořene Maca obsahuje přibližně 16 kalorií na čajovou lžičku.
Zdravotní vlastnosti této byliny
Kromě již výše popsaných účinků na libido je Maca vnímána také jako adaptogen, tedy rostlina, která svůj chod přizpůsobuje potřebám jednotlivých tělesných systémů. Předpokládá se, že adaptogeny mají zdravotní vlastnosti a pomáhají obnovit tělo do stavu homeostázy a podporují jeho odolnost vůči stresu, a to jak psychickému, tak environmentálnímu.
Maca je silný antioxidant
Jednou z výhod kořene maca jsou jeho antioxidační vlastnosti. Vyplývají z antioxidantů obsažených v jeho kořeni, včetně fenolů, glukosinolátů, alkamidů a polysacharidů. Tyto látky mohou příznivě působit mimo jiné na stárnoucí mozkové buňky, zlepšovat paměť a koncentraci. Antioxidanty přítomné v rostlině mohou také zabránit srdečním chorobám a tvorbě rakovinných buněk.
Další vlastnosti
Prášková maca také snižuje účinky Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, zpomaluje příznaky a jejich závažnost. Pomáhá také bojovat s volnými radikály přítomnými v těle zodpovědnými za záněty a další chronické problémy, čímž stabilizuje hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol.
Některé studie dokonce ukázaly, že používání extraktu z kořene maca může také chránit před neurologickým poškozením. Steroly a aminokyseliny v kořeni maca mohou pomoci při obnově svalů. Vysoký obsah sacharidů zase umožňuje doplnit tělu energetické zdroje, aniž byste museli každý den sahat po šálku kávy a v ní přítomném kofeinu. Polysacharidy obsažené v kořeni maca pomáhají v boji s hypoxií, odstraňují metabolický odpad – toxiny produkované tělem, jsou výborným zdrojem energie a snižují negativní účinky oxidačního stresu. V důsledku toho lze macu vnímat jako rostlinu s energizujícím účinkem, která také zlepšuje vytrvalost. Proto se stal velmi oblíbeným produktem ve výživě sportovců (zejména v kulturistice) a doporučuje se konzumovat ho kolem tréninku – může pomoci zejména při snižování tělesného tuku a celkové tělesné hmotnosti u fyzicky aktivních lidí na dietě. A konečně, kořen maca má také příznivý vliv na stav kosterního systému, chrání hustotu kostí a předchází osteoporóze a oběhový systém, snižuje krevní tlak.
Jak použít kořen maca, abyste z něj získali maximální hodnotu?
Kořen Maca se dodává jak ve formě granulí, kapslí, tak i ve formě tekutého extraktu – nejčastěji se však používá v práškové formě. Snadněji ho pak zařadíte do každodenního jídelníčku přidáním sušeného nebo pečeného a nastrouhaného kořene v malém množství do nápojů, omáček, dezertů nebo hlavních jídel.
Doporučená denní dávka je 1-3 g kořene maca denně. Vzhledem ke specifické chuti se vyplatí začít s menšími dávkami, přidat do ranních koktejlů, müsli, palačinek, ovesných vloček, latté, horké čokolády nebo smoothies. Použitím macy tímto způsobem získáte její živiny snadno – ale pozor na zahřívání a vaření, abyste zachovali její plnou hodnotu. Chcete-li podpořit sexuální libido či zlepšit potenci, zaměřte se na 100 % přírodní doplňky Stoporex, které ji obsahují.
Je užívání macy bezpečné?
Škodlivé účinky macy na lidský organismus zatím nebyly prokázány. Pro někoho však může být trochu hůře stravitelná – zvláště pokud se po požití brokolice nebo květáku, kterých je maca vzdálenou sestřenicí (protože všichni patří do čeledi brukvovitých) cítíte nafouklí.
Některé zdroje uvádějí možnost nadýmání při nadměrné konzumaci. Maca může ovlivnit činnost štítné žlázy, proto je při onemocněních štítné žlázy nejlepší její užívání konzultovat s lékařem. Nedoporučuje se užívat ji u těhotných a kojících žen, jelikož v tomto směru není proveden dostatečný výzkum.
Pro zajímavost se sluší dodat, že tuto bylinu používala NASA jako přísadu do jídelníčku astronautů, aby jim zajistila dobrou koncentraci, bdělost a zpevnila tělo. Využívejme proto blahodárných vlastností této rostliny, která příznivě působí na náš organismus. Nutriční hodnoty obsažené v kořeni maca umožňují zacházet s ní jako s přídatnou látkou, jejíž zařazení do jídelníčku je třeba zvážit, ale pamatujte, že rostlina není lék, ani nemůže nahradit základní složky zdravé stravy.
Kořen Maca a hypotyreóza
Maca, stejně jako ostatní brukvovité rostliny, může mít negativní vliv na štítnou žlázu. Teoreticky by si měli dávat pozor lidé trpící hypotyreózou, protože látky obsažené v kořeni maca narušují vstřebávání jódu a jsou považovány za strumu. Na druhou stranu je to surovina bohatá na jód, která může podpořit práci tohoto orgánu. Hodně záleží na použité dávce a individuálních predispozicích, ale použití kořene maca u onemocnění štítné žlázy by měla předcházet konzultace s lékařem.
Maca na hubnutí
Suplementace je důležitým prvkem při hubnutí. Výběr správných doplňků může tento proces výrazně podpořit. Maca pro ženy a muže, kteří chtějí shodit přebytečná kila, může být velmi užitečná, což je dáno více faktory. Za prvé, kořen maca reguluje hladinu cukru v krvi. Za druhé dodává energii a umožňuje pravidelnou fyzickou aktivitu a za třetí snižuje hladinu adenokortikotropního hormonu, jehož vysoké koncentrace ovlivňují přibírání.
Nejčastější otázky
Maca je velmi zajímavá rostlina. Setkat se můžete s mnoha otázkama:
Jak dlouho můžu užívat Macu?
Jelikož se jedná o silnou superpotravinu, je vhodné ji užívat po dobu tří týdnů a pak si dát 1 týden pauzu.
Na co je Maca dobrá?
Jedná se o kořen, který podporuje erekci, zvyšuje libido, pomůže rovněž při zvládání průvodních projevů menopauzy a má mnoho dalších účinků.
Co je to Maká?
Řeřicha peruánská, Lepidium meyenii nebo také peruánský ženšen, to vše jsou názvy rostliny notoricky známé jako Maka. Ta je pěstována již po více než 2 000 let v oblasti náhorních plošin v Peru v úctyhodné nadmořské výšce 4 000 – 4 500 metrů.
Jaké má vedlejší účinky?
Maca je obecně velmi dobře snášena a nemá žádné zjevné vedlejší účinky, pokud se užívá do 3 g denně. O negativních interakcích s léky a jinými doplňky není mnoho zpráv, Maca je spíše neutrální. Ve studiích byl dokonce používán společně s antidepresivy.
Jaký druh rostliny Maca si vybrat?
Existuje více než tucet různých odrůd Maca, které se liší barvou nebo odstínem. Jsou mezi nimi rozdíly, pokud jde o kulinářské hodnoty a účinky na člověka. Níže je uveden stručný popis tří nejoblíbenějších odrůd Macy.
- Žlutá Maca – nejoblíbenější odrůda pro komerční prodej. Bohužel je také o něco slabší než následující dva níže uvedené a podle mnoha zpráv má i hořčí chuť.
- Červená Maca (Red Maca) – funguje nejlépe při ochraně prostaty (proti hypertrofii), která nebyla nalezena v případě Macy žlutočerné. Má také nejlepší vliv na náladu a hladinu energie. Červené verzi je přiřazena nejjemnější a lehce nasládlá chuť. Vyniká nejvyšším aminokyselinovým spektrem a vysokým obsahem antioxidantů.
- Maca černá (Black Maca) – tato barevná varieta je považována za nejvíce neuroprotektivní. Na trhu jsou přípravky s jednoduše sušeným a práškovým kořenem, ale existuje i želatinovaná maca. Jedná se o produkt, který je výsledkem procesu „želatinace škrobu“, který zahrnuje zahřívání ve vodě. Je vhodná pro sportovce, jelikož zvyšuje vytrvalost, odolnost a slouží jako zdroj přírodní energie. Zároveň podporuje plodnost. Doporučuje se párům, které mají problémy s početím. Chuť je lehce nahořklá.
Dopřejte si sexuální zdraví
Pokud si chcete udržet sexuální výkonnost, nebo pokud si problémy s erekcí již vybírají svou daň, vyplatí se nejprve vyřadit z jídelníčku několik skupin produktů. V první řadě mluvíme o cukru a soli. Cukr podporuje rozvoj cukrovky, která vede k problémům s erekcí. Sůl na druhé straně způsobuje arteriální hypertenzi – jednoho z hlavních nepřátel potence. Velké množství soli se nachází nejen ve slaných pochutinách, ale také ve většině vysoce zpracovaných produktů, nezdravých potravinách. Z denního jídelníčku byste také měli vyloučit tučná masa a tuky živočišného původu, protože podporují rozvoj aterosklerózy. Kromě toho je lepší vyhýbat se alkoholu. Možná vám to na začátku dodá sebevědomí, uvolní vás a dobře naladí, ale kvůli problémům s erekcí.
Abyste předešli problémům s erekcí, měli byste jíst zdravě. Vyplatí se vsadit na zdravé tuky živočišného původu a tučné ryby, bohaté na omega-3 kyseliny. Snižují riziko rozvoje aterosklerózy, jedné z nemocí způsobujících problémy s erekcí, stažením krevních cév. Součástí každodenní stravy jsou také produkty bohaté na zinek (podporuje tvorbu mužského hormonu) a selen (silný antioxidant). Důležitá je také aminokyselina arginin, která se podílí na produkci oxidu dusnatého, sloučeniny nezbytné pro erekci. Arginin lze nalézt v semenech nebo celozrnných výrobcích. V přípravcích jako je Stoporex nesmí chybět Maca. Nenápadná rostlina dokáže účinně zvýšit libido a pozitivně ovlivnit potenci, už jen proto, že zlepšuje stav cév. Další plus – ovlivňuje produkci hormonů štěstí, což výrazně zvyšuje energii a podporuje pohodu.
Shrnutí
Maca se jeví jako rozumná volba, když chcete dlouhodobě zlepšit sexuální zdraví a zároveň trochu zlepšit pohodu a celkovou vitalitu. Neovlivňuje však hladinu hormonů, takže vám nezvedne ani mužský hormon, ani estrogen, jeho působení je nezávislé na hormonálních změnách. Mezi různými typy Macy existují určité rozdíly ve výkonu, takže pokud máte konkrétní cíl suplementace, je nejlepší nejprve ověřit, která odrůda je pro vás nejlepší.
Zdroj:
https://www.feminus.cz/maca-a-jeji-podivuhodne-ucinky-na-zenske-telo
https://www.herbal-store.cz/clanek/53/maca-peruanska-lepidium-meyenii/