Menopauza – co to je a jak si s ní poradit?
Změny probíhající v těle padesátiletých žen jsou výrazné. Naštěstí menopauza nemusí znamenat konec atraktivity nebo pocitu ztráty ženskosti. Existuje mnoho domácích prostředků na zmírnění menopauzy. Nejdůležitější je však zachovat si optimistický pohled na život, být aktivní a jíst zdravě. Někdy lékaři doporučují hormonální terapii ke zmírnění závažnějších nepohodlí.
Menopauza a klimakterium
Až v 19. století žily ženy dostatečně dlouho na to, aby se dožily menopauzy. Toto období je bráno jako ochranná lhůta pro tělo – aby ženy neotěhotněly, když jim to zdraví nedovolí nebo když by to pro ně bylo ohrožení. Menopauza jim zároveň umožňuje žít dostatečně dlouho na to, aby se mohly postarat o své děti a vnoučata.
Obsah
Pojmy menopauza a klimakterium jsou někdy zmatené nebo zaměnitelné, ale neznamenají totéž. Menopauza nastává mezi 45. a 50. rokem života a označuje poslední menstruaci. Na druhou stranu může být klimakterium buď před menopauzou, nebo po ní. Může vydržet až 10 let. Klimakterium znamená postupné selhávání vaječníků.
Naštěstí to nejde ze dne na den. Tomuto procesu předchází několik let probíhajících fází v ženském těle, ve kterých lze rozlišit:
- premenopauza – trvání: od cca 4 do 10 let. Příznaky, které se mohou v tomto období vyskytnout: poruchy menstruace, delší nebo kratší krvácení, různý objem poševního výtoku, některé cykly mohou být anovulační, někdy návaly horka nebo noční pocení,
- perimenopauza – trvání: 3-4 roky před a jeden rok po menopauze. Symptomy typické pro menopauzu se během této doby stávají stále více znepokojujícími, protože hladiny hormonů stále více klesají. Počet Graafových folikulů ve vaječnících prudce klesá, menopauza – poslední období, po kterém nedošlo k žádnému krvácení po dobu jednoho roku
- postmenopauza – období, které začíná po poslední menstruaci v životě ženy.
Žena a příznaky menopauzy
Žena v menopauze se bojí ztráty ženskosti. Plodnost je jejím nejdůležitějším atributem v naší kultuře a proto je menopauza pro ženy tak obtížná. Často pak dochází k depresivní náladě nebo sexuální dysfunkci. Stojí za připomenutí, že 80 % žen uvádí, že sex ve věku 50 let je pro ně stále důležitý nebo velmi důležitý. To nejdůležitější, co pak můžete udělat, je znovu se podívat na váš vztah a smířit se se změnami, které se odehrávají ve vašem těle a v těle vašeho partnera. Ženy v menopauze si stěžují na záchvaty dušnosti, pocení, bušení srdce, návaly horka, kardiovaskulární onemocnění, pomalejší metabolismus, změny nálad, nespavost, problémy s pamětí a koncentrací. Příznaky menopauzy a klimakteria se u jednotlivých žen liší. U některých žen jsou silnější, u jiných slabší. Důležitá je osvěta a prevence.
Proč je ženská “hormonální bouře” spojena s tak nepříjemnými příznaky? Protože ženská plodnost, dříve regulovaná hormony, ustává. Pokles hladiny estrogenu způsobuje, že žena cítí emocionální a organické účinky změn, které probíhají. Obvykle proces vstupu do menstruačního cyklu začíná změnou menstruačního rytmu a zkrácením menstruačních cyklů. Není tomu však vždy tak. U některých žen menstruace nemění svou povahu a může být dokonce delší. Pokles hormonů může také způsobit:
- zvýšení cholesterolu v krvi,
- rozvoj osteoporózy, aterosklerózy, deprese,
- oslabení paměti a koncentrace,
- hypertenze a rozvoje dalších onemocnění kardiovaskulárního systému,
- cukrovka
- přibývání na váze,
- hormonálně závislé nádory
Mezi další příznaky menopauzy patří návaly horka, zimnice, noční pocení, problémy se spánkem, změny nálady, přibírání na váze a pomalý metabolismus, řídnutí vlasů a suchá kůže.
Menopauza u mužů
Menopauzou trpí nejen ženy, ale i muži. Nazývá se andropauza. U mužů kolem 50 let dochází ke snížení produkce mužského hormonu mužského hormonu a je narušen rytmus jeho sekrece. Andropauza neprobíhá tak rychle jako menopauza u žen. Menopauza u mužů se liší od menopauzy u žen tím, že ne všichni muži pociťují účinky hormonálních poruch souvisejících se stárnutím stejně. V průměru se předpokládá, že charakteristické příznaky menopauzy u mužů pociťuje asi 20 procent pacientů. Abyste zmírnili příznaky andropauzy, je vhodné užívat přírodní přípravek Stoporex.
Jak zmírnit příznaky menopauzy?
Přípravky na zmírnění běžných příznaků menopauzy se dosud zaměřovaly na odstranění tělesných příznaků. V současné době existují i takové, které zmírňují neduhy související s duševní sférou. Vhodný je také doplněk stravy, který obsahuje fytoestrogeny – sloučeniny rostlinného původu. Fytoestrogeny příznivě působí na kardiovaskulární systém a hladinu cholesterolu.
U žen dochází také ke změnám na močových cestách. Ženy v klimakterickém období častěji trpí neduhy souvisejícími s nedostatkem estrogenů, jako je močová inkontinence nebo infekce močových cest. Ty naštěstí nejpozději po pár letech mizí. Dochází také ke změnám v sexuálním systému: zvyšuje se zásaditost pochvy, snižuje se množství poševního výtoku a cervikálního hlenu, měkčí epitel pokrývající pochvu a ztenčuje se sliznice. Tyto příznaky menopauzy mohou způsobit krvácení během pohlavního styku nebo způsobit velké nepohodlí. Existují probiotika, která tyto příznaky zmírňují.
Už samotný název „menopauza“ dává ženám husí kůži. Ale příznaky menopauzy, častěji než husí kůže, jsou návaly horka, noční pocení, změny nálad, podrážděnost a dlouhodobá únava. Naštěstí existují přírodní způsoby, jak se s následky menopauzy vypořádat:
Strava bohatá na vápník a vitamín D.
Hormonální změny oslabují kosti a také riskují osteoporózu. Vápník a vitamín D jsou zodpovědné za problémy s kostmi v našem těle, a proto je strava a další doplňování těchto mikroelementů tak důležité.
Strava bohatá na ovoce a zeleninu
Myslím, že nemusíte nikoho přesvědčovat, že vaše strava bez ohledu na váš věk by měla být bohatá na ovoce a zeleninu. A když jste v menopauze, konzumace těchto potravin je ještě důležitější. Za prvé, zelenina a ovoce jsou nízkokalorické a jejich konzumace pomáhá při hubnutí a udržení štíhlé postavy, bez ohledu na to, jakého tempa váš metabolismus dosáhl. Konzumace zeleniny a ovoce navíc snižuje riziko srdečních onemocnění, které se po menopauze nebezpečně zvyšuje.
Strava bohatá na bílkoviny
Pravidelná konzumace produktů bohatých na bílkoviny, stejně jako dodatečné doplňování této makroživiny, může zabránit ztrátě svalové hmoty. Protein ve stravě také podporuje hubnutí a má pozitivní vliv na naši náladu a kvalitu spánku.
Správná tělesná hmotnost
Období menopauzy je často obdobím přibírání na váze, zapříčiněným zajídáním smutku, někdy vzteku a také neustálé únavy. Navíc se nám s věkem zpomaluje metabolismus a udržet si dvacetiletou postavu je čím dál těžší. Proto se vyplatí sportovat po celý život, tedy i v období menopauzy.
Fyzická aktivita
Pravidelné cvičení může pomoci zmírnit příznaky menopauzy. Díky námaze se v těle uvolňují endorfiny, které mají velký vliv na náladu, bojují tak s úzkostí, blues, únavou a problémy se spánkem. Cvičení v kombinaci s vyváženou stravou bohatou na vápník, vitamín D a bílkoviny vám navíc umožní nejen se cítit lépe, ale také vypadat fenomenálně.
Fytoestrogeny ve stravě
Fytoestrogeny jsou přirozeně se vyskytující rostlinné sloučeniny, které mohou napodobovat účinky estrogenu v těle, čímž vyvažují hormony. Fytoestrogeny obsahují:
- lněné semínko,
- tofu
- sezamová semínka,
- fazole
- sójové boby a sójové výrobky,
Pijte dostatek vody
Voda je dobrá na všechno a doufáme, že vás k tomu není třeba přemlouvat. Minimálně dva litry denně pozitivně ovlivní organismus, metabolismus, zmírní příznaky menopauzy.
Vzdejte se zpracovaných potravin a rafinovaných sacharidů
Rafinované sacharidy nejsou nic jiného než přečištěné sacharidy, které se nacházejí ve zpracovaných potravinách. Nebezpečné jsou především rafinované jednoduché cukry, tedy oblíbený bílý cukr, kterému mnozí říkají „bílá smrt“. Mezi další rafinované sacharidy patří také bílý chléb, bílá rýže nebo těstoviny a také glukózový nebo glukózo-fruktózový sirup. Strava bohatá na zpracované potraviny a rafinované sacharidy má negativní vliv na složení našich kostí.
Dbejte na pravidelné stravování
Studie provedené na skupině žen po menopauze prokázaly vztah mezi pravidelností konzumovaných jídel a úbytkem hmotnosti. Pravidelné stravování navíc snižuje příznaky menopauzy.
Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu
V období menopauzy vám doporučujeme vzdát se alkoholu a také kávy, což jsou dva hlavní nápoje, které mohou vyvolat návaly horka, změny nálad nebo noční pocení. Zvlášť, když je jíte před spaním. Kromě toho omezte také kořeněná a příliš sladká jídla – to také nepříznivě ovlivňuje vaši pohodu.
Hormonální substituční terapie
Existují způsoby, jak zmírnit příznaky menopauzy. Mluvíme o hormonální substituční terapii (HRT). Hormonální rovnováha je založena na provádění terapie estrogeny nebo proestrogeny a gestageny. Před zavedením HRT je povinné absolvovat mamografii, vyšetření prsů a cytologické vyšetření. Dále je třeba vzít v úvahu všechny kontraindikace tohoto typu léčby, tedy těhotenství, nevysvětlitelné krvácení z pochvy, trombotické onemocnění, mrtvici, rakovinu prsu, rakovinu ženských reprodukčních orgánů. Je třeba také připomenout, že podle většiny doporučení lze hormonální terapii provádět maximálně 4-5 let a každý rok můžete podstoupit gynekologické a cytologické vyšetření, vyšetření prsou a hladinu hormonů v krvi. Po této době se u pacientky zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a rakoviny vaječníků, děložního čípku a vulvy.
Intimní život a menopauza
Podle statistik má téměř 50 % žen v menopauze sex méně než jednou za měsíc. Co stojí za tím, že se ženy vzdávají intimity? Mnoho lidí to považuje za přirozený důsledek stárnutí. Zbytek dam opouští zónu sexuality, protože se necítí spokojeně s pohlavním stykem. Bohužel mnoho žen, které jsou s problémem samy, vůbec nebojuje a vzdává se hned na začátku. Jak si zpříjemnit sex v období klimakteria a menopauzy? Nejprve prolomte stud a zeptejte se odborníka. Moderní medicína má řadu řešení intimních problémů zralých žen. Jedním z nejčastějších problémů je vaginální suchost. Jedná se o stav, kdy je množství poševního výtoku výrazně sníženo. Důvody jsou způsobeny poklesem produkce estrogenu ve vaječnících. Mezi příznaky patří nedostatečná lubrikace pochvy, svědění, napětí a nepohodlí v intimní oblasti. Samozřejmě nejvíce zasáhne sexuální zónu, protože styk se stává bolestivým a suchá vagína je vystavena tření a traumatu. K infekcím v této oblasti přispívá také atrofie epitelu a suchost pochvy.
Prevence komplikací menopauzy
Pravidelně podstupujte lékařská vyšetření doporučená vaším lékařem, která pomohou odhalit různá závažná onemocnění v raném stadiu. V tomto období je zvláště důležitá profylaxe proti rakovině prsu a děložního čípku.
Důležité je zejména:
- pravidelné krevní testy (zejména na hladinu cholesterolu)
- pravidelné měření tlaku
- příjem vápníku a vitamínu D
- vzdát se cigaret, alkoholu a jiných stimulantů sportování (zejména vytrvalostní cvičení na posílení kostí a pohyb na čerstvém vzduchu)
- vyhýbání se kofeinu
Shrnutí na závěr
Menopauza je období náhlých a obtížných změn, které nastávají jak fyzicky, tak emocionálně. Obrovské množství doprovodných onemocnění způsobuje, že se žena cítí ztracená a nepřitažlivá. Aby tato doba byla co nejpohodlnější, musíte si nejprve uvědomit, co se děje ve vašem těle. Za tímto účelem můžete mluvit s gynekologem nebo endokrinologem. Stojí za to dbát na zdravý životní styl a pečlivě sledovat své tělo.