Mužská potence – co to je? Nejčastější příčiny problémů s potencí

Mužská potence - co to je? Nejčastější příčiny problémů s potencí Sexuální život je nesmírně důležitým prvkem fungování každého člověka. Umožňuje nejen plození, ale také uvolnění napětí a snížení stresu. Z tohoto důvodu je sexuální apetit a s ním související možnost pohlavního styku důležitým prvkem ovlivňujícím pohodu duševního života a správné fungování nejen mužů, ale i žen. Erektilní dysfunkce je spojena s problémy v sociálních interakcích a snižuje sebevědomí. Z tohoto důvodu je potence důležitým prvkem zlepšujícím kvalitu života a fungování člověka. Nabízí se však otázka, co to je sexuální potence u mužů? Jak se liší od erekce?

Definice mužské potence

Potence je schopnost těla sexuálně reagovat. Je třeba zdůraznit, že muži se vyznačují zvýšenou potencí genitálních sexuálních reakcí. Stojí za zmínku, že malé procento žen je schopno zažít vícenásobný orgasmus. Nicméně potence je také definována jako sexuální výkonnost, tedy schopnost vykonávat určité funkce, chování a sexuální pocity. Potence tedy znamená schopnost těla zahájit, udržet a uspokojivě ukončit pohlavní styk. V širším smyslu lze tedy usuzovat, že potence zahrnuje schopnost nejen dosáhnout uspokojení z pohlavního styku, ale také poskytnout partnerovi potěšení a s pohlavním stykem související schopnost plodit, tedy oplodnit. Je tedy třeba upozornit na to, že s ní souvisí i poruchy potence.

V tomto smyslu se mohou projevovat neschopností vyvinout sexuální vzrušení, neschopností reagovat v pohlavních orgánech, tedy nedostatkem sexuální připravenosti a erekce, neschopností účinného pohlavního styku a dosažení orgasmu. Potence je tedy definicí schopnosti mít pohlavní styk. Termín platí pro muže i ženy. Důležité je, že lidé s vysokou potencí mají obvykle také vysokou úroveň libida, tedy sexuální touhy. To znamená, že lidé s vysokou potencí chtějí sex více než lidé s nízkou potencí. Je třeba také zdůraznit, že sexuální potenciál se s věkem mění a v určitých fázích lidského života, včetně dětství, se vůbec nevyskytuje. Potence se objeví, když vstoupíte do puberty. K tomu obvykle dochází ve dvanácti letech u chlapců a kolem čtrnácti let u dívek.

 • Stoporex® Klasik

  Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® XXL krém

  Stoporex® XXL krém

  599,00 

Sexuální potence a erekce

Potence je stanovení schopnosti mít pohlavní styk a sexuální život na uspokojivé úrovni. Otázka tedy zní, co je to erekce? V čem se liší od potence? Erekce je známkou vysoké, normální potence, tj. objevení se erekce – jak ráno, tak stimulované zrakovými, hmatovými a sluchovými podněty. Navíc přítok krve do penisu, jeho ztuhlost a dosažení trvalé erekce může také vyvolat sexuální fantazie. Proto je třeba zdůraznit, že potence znamená schopnost erekce, tj. dosažení plné erekce nezbytné pro uspokojivý pohlavní styk.

Sexuální potence není trvalý jev a může se lišit člověk od člověka. To znamená, že lidé s vysokou potencí chtějí více sexu a jsou schopni mít více pohlavního styku. V situaci, kdy je libido nízké, je spojeno s nízkou touhou po sexu, poklesem chuti na sex a spokojeností se stykem. Nejvyšší potence se týká lidí v mládí a s věkem klesá. Problémy s potencí se proto mohou objevit ve 30 letech, ale riziko rozvoje erektilní dysfunkce je mnohem větší ve 40 nebo 50 letech. Důsledkem erektilní dysfunkce je nejen nechuť k pohlavnímu styku, frustrace, ale také snížení sebevědomí.

Nejčastější problémy s potencí u mužů

Pro správné fungování potence je nezbytné správné fungování těla. Objevení se různých typů poruch a zdravotních problémů má za následek zhoršení sexuální výkonnosti. Mezi faktory způsobující zhoršenou potenci patří jak fyziologické, tak psychologické faktory. Jednou z nejčastějších příčin snížené sexuální schopnosti je přirozený proces stárnutí těla. Po 40. roce života v andropauze dochází v mužském těle k hormonálním změnám, které mohou vyústit v řadu různých neduhů, včetně problémů s erekcí a poruch pocitu vzrušení.

Problémy s potencí také způsobují:

 • hormonální poruchy,
 • kardiovaskulární onemocnění,
 • diabetes a jeho komplikace (zejména ty, které postihují nervy a krevní cévy)
 • onemocnění nervového systému,
 • onemocnění a vady pohlavních orgánů

Velký vliv na potenci mají také různé druhy stimulantů. Vědci prokázali, že kouření a pití alkoholu může způsobit problémy s erekcí. Strava je stejně důležitá – jednoduché cukry, velké množství soli a pravidelně konzumované živočišné tuky mohou ovlivnit zdraví muže a bránit sexuálnímu kontaktu s jinou osobou. Některé léky mohou také zhoršit sexuální výkonnost.

Pokles potence může být psychologický. Podle odborníků jsou nejčastějšími příčinami problémů s erekcí a sexuálním potěšením dlouhodobý stres, problémy v práci a krize ve vztahu. Jak se vypořádat s poklesem potence?

Jak podpořit mužskou potenci?

Klíčem k vyřešení problému se sníženou potencí je správná diagnóza. Jak jsme zmínili, pokles libida je problém, který může mít různé příčiny, takže terapie se může lišit v závislosti na případu. Abyste se ujistili, že pokles potence nesouvisí se zdravotními problémy, jako je hypertenze, ateroskleróza nebo neuropatie, vyplatí se navštívit sexuologa a svůj problém konzultovat s odborníkem. Je však třeba pamatovat na to, že krátkodobé snížení libida nemusí být důvodem k obavám, takže po zjištění prvních problémů můžete s návštěvou ordinace počkat zhruba 4 týdny. Mezitím stojí za to zavést do svého života některé změny, které mohou mít pozitivní vliv na vaši potenci. Jak podpořit potenci?

Normalizujte svůj každodenní životní styl

Pokud máte podezření, že váš stav souvisí se stresem, snažte se omezit stresové situace a najděte si čas na odpočinek. Pár dní volna, věnovat se své vášni, jít s milovanou osobou, tedy aktivity, které vám umožní popadnout dech, jsou účinnými způsoby, jak znovu pocítit potěšení a touhu po pohlavním styku.

Odložte stimulanty

Pokud jste silný kuřák nebo často pijete alkohol, je vhodné vzdát se těchto stimulantů kvůli vaší potenci. Tabák a alkohol urychlují výskyt poruch potence a přispívají k rozvoji kardiovaskulárních chorob, které mohou způsobit impotenci.

Zůstaňte fyzicky aktivní

Jedním z nejzdravějších způsobů, jak snížit potenci, je cvičení. Pravidelné cvičení zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje krevní oběh a snižuje riziko obezity. Sportování je také často spojeno s lepší pohodou a sebevědomím, což může mít obrovský dopad na kvalitu mužského sexuálního života.

Zapracujte na komunikaci s partnerem

Pokles libida může být spojen s problémy ve vztahu s jinou osobou. Pokud to, jak se cítíte ve vztahu, ve vás vyvolává odpor k sexu, může být řešením problému upřímná konverzace. Řekněte své polovičce, co vás trápí, v jakých situacích se cítíte nepříjemně a nabídněte spolupráci na zlepšení vašeho vztahu.

Dbejte na zdravou výživu

Protože špatná strava může potenci uškodit, dobrá jí může pomoci. Jídelníček, který pomůže při problémech s potencí, by měl obsahovat spoustu složek podporujících tvorbu mužského hormonu. Je to mj. zinek, vitamín E a arginin. Muži, kteří chtějí zvýšit své libido, by měli jíst hodně celozrnných výrobků, otruby, ořechy, lněná semínka, ryby, mořské plody a libové maso. Na kuchyňské poličce můžete najít ještě jeden způsob, jak zlepšit potenci – jde o koření, zvláště ta pikantní. Koření s intenzivní chutí a vůní, zejména to pikantní, zlepšuje prokrvení genitálií. Výše zmíněné potravinářské produkty by proto měly být ochuceny kořením, jako je zázvor, černý pepř, muškátový oříšek, skořice nebo hřebíček.

S potencí pomohou i doplňky stravy

Regály lékáren jsou plné přípravků na potenci. Většina z nich jsou doplňky stravy, které zlepšují sexuální výkonnost. Co najdeme v jejich složení?

 • Tribulus Terrestris: Rostlina je zdrojem účinných látek, mezi které patří steroidní saponiny: tribulosin, teresterosid, tribulosid, F-gitonin, terestrosiny A-E, F-K, dioscin, diosgenin, diosgin, gitogenin, herman, hekogenin, hermin, protodioscin, ruskogenin. Rostlina obsahuje furostanol steroidní saponosidy – protodioscin a protogracilin. Protodioscin přítomný v bylině se v těle přeměňuje na DHEA – faktor ovlivňující zvýšení erekce a zintenzivnění sexuálních vjemů.
 • L-arginin – aminokyselina, která je prekurzorem oxidu dusnatého, látky, která umožňuje expanzi arteriol zodpovědných za průtok krve do kavernózních těl penisu. Umožňuje tedy erekci.
 • Extrakt z kořene korejského ženšenu – Stejně jako L-arginin zvyšuje syntézu oxidu dusnatého. Navíc působí povzbudivě a dodává energii. Doporučuje se při stavech psychického a fyzického vyčerpání.
 • Kořen Maca – obsahuje arginin, steroly, nenasycené mastné kyseliny, minerální soli a zinek. U mužů zvyšuje libido a usnadňuje erekci. Ovlivňuje také proces spermatogeneze a zlepšuje kvalitu a pohyblivost spermií.
 • Extrakt z plodů Tribulus terrestris – díky přítomnosti prekurzoru dehydroepiandrosteronu surovina ovlivňuje hladinu mužského hormonu a proces spermatogeneze.
 • Zinek – podílí se na tvorbě spermií a udržování správné kvality spermií.
 • Selen – podílí se na procesu spermatogeneze.

Léky na předpis na potenci

Muži, kteří chtějí zlepšit kvalitu svého sexuálního života, se mohou také obrátit na lék na potenci na předpis. Pro příjem takového preparátu je však nutná návštěva sexuologa nebo urologa. Léky předepsané lékařem často obsahují avanafil, což je vysoce selektivní a reverzibilní inhibitor fosfodiesterázy typu 5.

Tato látka při požití cca půl hodiny před plánovaným pohlavním stykem způsobuje lokální uvolňování oxidu dusnatého, v důsledku čehož dochází k hladkému svaly penisu se uvolní a je dosaženo erekce. Pokud jde o dobu jeho provozu, je to od pěti do šesti hodin. Kromě toho může lék na potenci na předpis obsahovat sildenafil v dávce 100 mg. U pacientů s diagnostikovanými hormonálními poruchami lze zvážit léčbu přípravky snižujícími hladinu prolaktinu a mužského hormonu.

 • Stoporex® Klasik

  Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® XXL krém

  Stoporex® XXL krém

  599,00 

Kdo nemůže užívat léky na potenci?

Kontraindikací užívání léků na erektilní dysfunkci je především přecitlivělost na sildenafil, tadalafil, vardenafil nebo jiné účinné látky obsažené v přípravku. K takovým opatřením by navíc neměli sahat lidé, kteří pravidelně užívají dusičnany nebo léky uvolňující oxid dusnatý. Jejich kombinace může způsobit nebezpečný pokles krevního tlaku a vést k mdlobám, poruchám krevního oběhu nebo jiným zdravotním a život ohrožujícím onemocněním. Kdo jiný by se měl vzdát užívání léků na potenci? Další kontraindikace jsou:

 • věk do osmnácti let,
 • těžká onemocnění srdce, jater a ledvin,
 • nedávný srdeční infarkt nebo mrtvice
 • nekontrolovaný krevní tlak
 • ztráta zraku spojená s ischemickou neuropatií zrakového nervu,
 • dědičné degenerativní změny oka

Nejčastější otázky

Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky ohledně mužské potence.

Jaké vitamíny na potenci?

Dobré vitamíny na potenci jsou vitamíny ze skupiny B (vitamín B1 zvaný thiamin, vitamín B2 zvaný riboflavin a vitamín B3, tedy niacin). Thiamin stimuluje produkci pohlavních hormonů, a proto jeho nedostatek může vést k neplodnosti a dysfunkci varlat.

Co jíst na podporu libida?

Patří sem: ústřice, mořské plody, mořské ryby, ořechy a semena (zejména dýňová semínka) a celozrnné produkty. Strava na potenci by měla obsahovat selen. Je to silný antioxidant, který zvyšuje obranyschopnost organismu. Navíc podporuje vázání a odstraňování těžkých kovů z těla.

Jaké jsou nejčastější psychické faktory ovlivňující potenci?

Nejčastějšími příčinami problémů s erekcí a sexuálním potěšením dlouhodobý stres, problémy v práci a krize ve vztahu.

Můžou být potraviny lékem na potenci?

Pravděpodobně většina z vás slyšela o afrodiziakách, jako je kakao nebo skořice, které mohou pomoci stimulovat erekci. Kakao má pozitivní vliv na nervový systém. Skořice zase zvyšuje průtok krve do penisu a má relaxační účinek. Afrodiziaka vám tedy mohou pomoci k erekci. Jejich výkon bohužel nelze přeceňovat. To, že pomáhají, neznamená, že mohou zároveň léčit. Pokud jsou poruchy potence způsobeny chorobnými faktory, pak afrodiziaka problém neodstraní.

Jak fungují doplňky stravy na mužskou potenci?

Doplňky stravy Stoporex na podporu mužské potence obsahují celou řadu účinných látek. Tyto přípravky na potenci budou účinné pouze na samém začátku problémů s potencí nebo v situacích, kdy se objevují sporadicky nebo jsou výsledkem únavy, stresu a jiných výše zmíněných psychických příčin. Pokud poruchy přetrvávají déle než 6 měsíců nebo existuje podezření, že jsou důsledkem systémových onemocnění, pak byste měli zajít k lékaři, který vám předepíše osvědčené léky na potenci. Se souhlasem odborníka můžete sáhnout i po rostlinných lécích na potenci, které terapii podpoří. Většina rostlinných produktů má podobný mechanismus účinku jako sildenafil – plní kavernózní těla penisu krví. Například L-arginin je jakýmsi prekurzorem syntézy oxidu dusnatého (NO), který hraje důležitou roli v kardiovaskulárním systému při expanzi krevních cév a hraje významnou roli při dosažení erekce. Podobné je to v případě citrulinu, který se v těle přeměňuje na L-arginin. Ginsenosidy nacházející se v ženšenu hrají podobnou roli.

Pilulky na potenci jsou určeny dospělým mužům všech věkových kategorií. Tyto přípravky pomáhají zlepšit sexuální výkonnost pouze v situacích, kdy jsou tyto problémy způsobeny organickými faktory, jako jsou kardiovaskulární onemocnění. Je jisté, že ani ty nejsilnější a nejúčinnější pilulky nepomohou mužům, kteří mají psychické problémy nebo je způsobují faktory prostředí.

Podpůrné prostředky na potenci jsou bezpečné a nepoškozují oběhový systém. Nelze užívat několik různých pilulek na potenci současně. Složky různých přípravků mohou způsobit nebezpečné reakce a nadělat více škody než užitku.

Jedná se o přípravky fungující na principu kombinace rostlinných extraktů a společně s dalšími látkami podporují mužský hormon, sexuální apetit i kvalitu erekce. Obsahují například o aminokyseliny typu L-Arginin a L-Citrulin, které zlepšují krevní oběh, také obsahují vitamíny C a D, minerál Zinek a další potenci prospěšné složky.

Shrnutí na závěr

Podpora potence je v některých případech u mužů nezbytná. Pomoci mohou jak doplňky stravy, tak v některých případech i léky předepsané urologem či sexuologem.

Kvalitní a 100 % přírodní doplňky stravy vám pomohou s potencí. Zdravý životní styl a péče o správný jídelníček nás může nejen ochránit před erektilní dysfunkcí, ale také zajistit vynikající výkon v ložnici. Mužská potence je složitý mechanismus. Problém s jeho správnou funkcí nevyplývá z přímého poškození samotného mechanismu. Potenci spíše zhoršuje řada faktorů, které negativně ovlivňují fungování celého těla. Příčina problémů s erekcí není vždy zřejmá.

Přípravky pro muže na zvýšení libida obsahují kombinace nejrůznějších bylin s afrodiziakálními účinky, dále pak vitamínů, minerálů. Působení těchto složek na váš sexuální život má dlouhodobý účinek. Lze je užívat dlouhodobě. Při výběru těchto přípravků nedejte na reklamu, ale na reference, zkušenosti, sledujte složení výrobků.

Zdroje:

https://www.ordinace.cz/clanek/prirodni-prostredky-ktere-muzum-pomahaji-s-potenci/

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/can-supplements-save-your-sex-life

 • Stoporex® Klasik

  Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® XXL krém

  Stoporex® XXL krém

  599,00