Saw palmetto

Saw palmetto

Saw palmetto je rostlina, jejíž vlastnosti ocení především muži bojující s problémy s prostatou. Neustálý tlak na močový měchýř je hlavním důvodem, proč sáhnout po doplňcích s obsahem výtažků z této rostliny. Problémy s močením však nejsou jedinými problémy, se kterými se saw palmetto vypořádá. S touto rostlinou lze také zastavit hlavně věkem podmíněný úbytek vlasů. Jaké další účinky má tato zajímavá rostlina?

Co je saw palmetto?

Saw palmetto čili Serenoa repens, je rostlina vyskytující se ve Spojených státech, Střední, Severní a Jižní Americe a také v západní Indii. Ve Spojených státech se vyskytuje především v bažinách Floridy, Severní Karolíny, Texasu a Alabamy. Pro lékařské účely se používají fialovočerné plody rostoucí v hroznech. Právě ty, částečně vysušené, tvoří základ extraktů.

Tato bylina je především zdrojem fytosterolů, mastných kyselin, polysacharidů, lektinu a mastného oleje. Samotné saw palmetto se k lékařským účelům využívalo od počátku 19. století. První známé záznamy zaznamenávají jeho přijetí Indiány, kteří žili v oblasti Floridy. Právě oni používali rostlinu jako lék na hypertrofii prostaty, otoky a atrofii varlat a také jako lék na erektilní dysfunkci. Saw palmetto bylo oficiálně uvedeno na trh v roce 1926, ale o čtvrt století později bylo staženo kvůli neprokázaným léčivým vlastnostem. Nakonec byl výzkum na saw palmetto obnoven v 80. letech 20. století.

Saw palmetto – účinky a využití

Účinek rostliny na prostatu byl již potvrzen, ale stále neexistuje definitivní potvrzení toho, jak saw palmetto funguje. Předpokládá se, že extrakt z jeho ovoce snižuje aktivitu 5-α-reduktázy, enzymu, který přeměňuje mužský hormon na 5-alfa-dihydro mužský hormon (DHT). Jedná se o hormon, který se váže na receptory v jádře buněk prostaty, což zvyšuje jejich růst a buněčné dělení. Stejný hormon způsobuje malátnost u zralých mužů. Jeho působení na prostatu následně vede k tlaku na močový měchýř a zúžení močové trubice. To má za následek častější a obtížnější močení, neustálý tlak na močový měchýř a bolesti v podbřišku. Nekontrolovaná hypertrofie může vést k úplnému ucpání močové trubice.

Saw palmetto není jen rostlina pro muže. Jejích vlastností mohou využít i ženy. DHT je jednou z příčin androgenní alopecie. Mazové žlázy obsahují také 5-alfa-reduktazam, enzym, který přeměňuje mužský hormon na DHT, přičemž jeho vysoká hladina je zodpovědná za vypadávání vlasů. Tento hormon vede k miniaturizaci vlasových folikulů, což má přímý dopad na zkrácení životnosti vlasu a jeho špatnou produkci. Přestože tento typ alopecie postihuje především muže a projevuje se ztrátou vlasů na temeni a spodině čela, může postihnout i ženy, zejména při endokrinních poruchách a poklesu ženských hormonů po těhotenství nebo v menopauze. Díky saw palmetto je inhibována aktivita 5-alfa-reduktázy a tím se snižuje účinek DHT na organismus. Z tohoto důvodu se tato rostlina často vyskytuje v lécích nebo doplňcích stravy na úbytek vlasů a stává se také součástí kosmetiky pro péči o vlasy: šamponů, masek a kondicionérů.

 • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

  499,00  Sleva!
 • Stoporex® Lube

  169,00 
 • Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prostate

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Shot

  189,00 
 • Stoporex® Klasik + Stimul gel

  990,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!

Účinky saw palmetto na organismus přehledně

Reguluje hladinu hormonů

Zabraňuje tak vzniku řady onemocnění souvisejících s uvolňováním hormonů, jejich nadměrnou nebo příliš nízkou sekrecí. Saw palmetto pomáhá blokovat přeměnu mužského hormonu na hormon DHT. Dále velmi příznivě působí na vlasy, které díky regulaci hormonální hladiny přestávají vypadávat. Hormonální nerovnováha má také škodlivý vliv na pokožku, včetně zvýšení sklonu k vyrážkám. Velmi se doporučuje při akné – reguluje sekreci kožního mazu a snižuje seboreu.

Regulace močového systému

To je jedna z nejznámějších funkcí této blahodárne byliny. Zklidňuje příznaky zvětšení prostaty, snižuje bolest a pálení při močení. Pokud je tedy zvýšená frekvence močení, noční močení nebo je jeho průtok oslabený, svědčí to o poruchách ve fungování močového ústrojí a vyplatí se sáhnout po saw palmetto. Pomáhá léčit i jiná onemocnění pohlavních orgánů. Saw palmetto je bohaté na lipid-sterolové frakce. Skládá se z triglyceridů a fytosterolů, u kterých je podezření, že mají vliv na hypertrofii prostaty. Fytosteroly také omezují vstřebávání cholesterolu v trávicím traktu. Na druhé straně je mužský hormon produkován z cholesterolu a poté přeměněn na DHT. Místo toho to vše vede k začarovanému kruhu.

Reguluje záněty

Výzkumy potvrdily, že saw palmetto obsahuje spoustu antioxidantů, které neutralizují volné radikály. Jejich zvýšenou tvorbu podporuje zánět. Volné radikály jsou zodpovědné za proces stárnutí těla a škodlivé buněčné změny. Saw palmetto je zdrojem antioxidantů a sloučenin, které zabraňují poškození buněk. Pomalu odstraňuje zánět, proto je mu přiřazena například i funkce podpory léčby zánětu varlat.

Má androgenní účinky

Může tedy pomoci ženám, které mají v sobě příliš mnoho mužských hormonů. Pomáhá také snižovat vysoké hladiny prolaktinu. Podporuje tedy regulaci menstruace, je také neocenitelným pomocníkem při léčbě androgenního akné.

Pomáhá snižovat revmatické bolesti

Tato informace zatím není potvrzena, ale existuje mnoho indicií, že plody saw palmetta pomáhají snižovat příznaky revmatismu.

Snižuje produkci špatného cholesterolu

Tím snižuje riziko srdečních a kardiovaskulárních onemocnění.

Saw palmetto a její vliv na potenci a erekci

Saw palmetto je známé jako přírodní prostředek na erekci. Plody Saw palmetto pomáhají řešit zvětšení prostaty a zánět varlat. Saw palmetto na erekci je vynikající lék, protože jeho dysfunkce je často způsobena zvětšenou prostatou. Tato rostlina omezuje růst prostaty a také ovlivňuje procesy jako:

 • syntáza oxidu dusnatého,
 • hladina mRNA ribonukleové kyseliny,
 • inhibice aktivity fosfodiesterázy 5 v hladkém svalstvu corpus cavernosum.

Regulace hladiny mužského hormonu má pozitivní vliv na celý organismus – nejen na sexuální funkce, ale i kognitivní funkce a náladu. U mužů, kteří trpí nízkou hladinou mužského hormonu, se hladina mužského hormonu zvyšuje, což se následně promítá do většího počtu spermií. Jedním z přípravku obsahujících Saw palmetto je Stoporex, 100 % přírodní doplněk stravy. Lze tedy usoudit, že saw palmetto nepřímo ovlivňuje plodnost – samozřejmě v pozitivním smyslu. Je důležitým zdrojem fytosterolů, které pomáhají snižovat cholesterol, a tím předcházejí mnoha onemocněním srdce a oběhového systému. Fytosteroly mají také protirakovinné, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, bojují proti volným radikálům.

Odkud tyto vlastnosti saw palmetto pocházejí?

Extrakt z ovoce Saw palmetto má řadu cenných vlastností, které jsou dány obsahem některých zdraví prospěšných složek. Saw palmetto obsahuje:

 • triglyceridy – jsou organické chemické sloučeniny patřící do skupiny lipidů, které jsou potřebné pro správné fungování organismu. Jde však o to, udržet jejich správnou úroveň. Jsou zdrojem energie pro tělo, ale příliš mnoho z nich může mít za následek srdeční choroby.
 • Mastné fytosteroly – to jsou rostlinné látky, které svou strukturou připomínají lidský cholesterol. Pomáhají snižovat jeho vysokou hladinu, čímž snižují riziko různých onemocnění kardiovaskulárního systému. Říká se o nich, že mají protirakovinné vlastnosti, mimo jiné proto, že neutralizují volné radikály zodpovědné za škodlivé buněčné změny.
 • ethylestery – jedná se o estery karboxylových kyselin a ethanolu. Podporují správnou funkci oběhového systému, působí antiateroskleroticky, antikoagulačně a protizánětlivě.
 • biologicky aktivní monoacylglyceridy – extrakt ze saw palmetta obsahuje 1-monolaurin a 1-monomyristin, které jsou cytotoxické pro buňky lidské prostaty. Pomáhají tedy při léčbě benigní hyperplazie prostaty u mužů.
 • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

  499,00  Sleva!
 • Stoporex® Lube

  169,00 
 • Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prostate

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Shot

  189,00 
 • Stoporex® Klasik + Stimul gel

  990,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!

Jakou formou užívat saw palmetto?

Extrakt z ovoce Saw palmetto je dostupný ve formě léčivých tablet nebo doplňků stravy. Můžete si také koupit kapky saw palmetto. Je součástí léků na prostatu. Přípravky Saw palmetto jsou volně prodejné. Vyzkoušet můžete například přípravek Stoporex, který podporuje potenci a zvyšuje sexuální libido. Doporučené dávky jsou 800-1200 mg denně. Maximální dávka přípravku saw palmetto je však 2 g denně.

Kontraindikace pro použití

Saw palmetto není pro každého. Kontraindikace užívání doplňků stravy saw palmetto jsou: těhotenství, kojení a užívání antikoncepčních pilulek. Lidé, kteří plánují operaci, by měli dva týdny před plánovanou operací přestat používat přípravky saw palmetto.

Vedlejší účinky saw palmetta

Mezi vedlejší účinky saw palmetta patří nevolnost a zvracení, závratě, bolesti hlavy, průjem, snížená srážlivost krve, silná menstruace, krvácení z úst a možnost mnohočetných modřin.

Nejčastější otázky

Zvyšuje saw palmetto mužský hormon?

Předpokládá se, že extrakt z jeho ovoce snižuje aktivitu 5-α-reduktázy, enzymu, který přeměňuje mužský hormon na 5-alfa-dihydro T (DHT).

Jak dlouho lze saw palmetto užívat?

Bylinná kúra by měla být užívána dlouhodobě – minimálně několik týdnů nebo dokonce měsíců pro dosažení trvalého zlepšení. Doporučená délka léčby saw palmetto je však od 4 do 6 měsíců.

Má saw palmetto vedlejší účinky?

Saw palmetto má drobné vedlejší účinky, které obvykle vymizí během několika dnů po zahájení užívání. Nejčastěji se jedná o závratě a nevolnost, ale někdy se objeví i zvracení a bolesti břicha.

Na co pomáhá?

Saw palmetto je rostlina jejíž účinky oceňují především muži. Ukazuje se, že rostlina je záchranou v boji s nemocemi prostaty a také lék na úbytek vlasů a holohlavost.

Shrnutí

Saw palmetto našlo speciální uplatnění v přípravcích na hypertrofii prostaty a ve vlasové kosmetice. Dokonce i kulturisté používají jeho ovocný extrakt jako doplněk stravy pro nárůst svalové hmoty. Přestože jeho účinnost vyvolává ve vědecké komunitě mnoho kontroverzí, jeho nespornou výhodou je jeho přírodní původ a bezpečnost užívání. Abychom nepochybně prokázali terapeutickou pravdu palmy, je zapotřebí dalšího výzkumu, který by jasně prokázal účinnost tohoto přípravku.

Zdroj:

https://botanic.cz/herbar/serenoa-repens-saw-palmetto

https://www.medaprex.cz/magazin-krasy/zamereno-na-muze/saw-palmetto-chrani-prostatu-a-navic-pusobi-proti-vypadavani-vlasu-a893

 • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

  499,00  Sleva!
 • Stoporex® Lube

  169,00 
 • Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prostate

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Shot

  189,00 
 • Stoporex® Klasik + Stimul gel

  990,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!