Selen a jeho funkce v našem těle
Selen patří do skupiny stopových prvků. Nároky na selen a jeho obsah v těle jsou tedy malé, ale i toto malé množství je pro život a správné fungování nezbytné. Selen je součástí aminokyselin, které vytvářejí klíčové enzymy pro mnoho metabolických změn. Chrání buňky před oxidativním stresem a ovlivňuje fungování imunitního systému. Inhibuje dělení rakovinných buněk a má ochranný účinek na neurony a buňky srdečního svalu. Jak nedostatek selenu, tak jeho nadbytek mají nepříznivé účinky na organismus.
Obsah
- 1 Co je to selen?
- 2 Funkce selenu v organismu
- 3 Vlastnosti selenu
- 4 Selen a vliv na plodnost
- 5 Vliv selenu na plodnost u žen
- 6 Kůže, vlasy, nehty
- 7 Selen a psychická pohoda
- 8 Zdroje selenu v potravinách
- 9 Jaké je vhodné dávkování selenu?
- 10 Co způsobuje nedostatek selenu?
- 11 Co způsobuje nadbytek selenu?
- 12 Proč selen nepříjemně zapáchá?
- 13 Kdy je vhodné užívat selen?
- 14 Kdy a jak užívat selen?
- 15 Kdy je možné užívat selen spolu se zinkem?
- 16 Shrnutí na závěr
Co je to selen?
Selen je tajemný prvek, který se v přírodě vyskytuje v mikroskopickém množství. Selen objevil v roce 1817 švédský chemik J.J. Brzelius. Pro jeho vzácnost o něj nebyl více než sto let žádný zájem. Teprve v minulém století se dostal do užšího povědomí, mimo jiné v souvislosti s rozvojem laboratorních výzkumů, které umožňují přesně stanovit jeho hladinu v krvi.
Selen je minerál, který se přirozeně vyskytuje v půdě a pro člověka je to základní živina, což znamená, že si ho nemůžeme vyrobit sami, takže jej musíme získávat z naší stravy. Najdete ho v potravinách bohatých na bílkoviny, jako je hovězí maso, drůbež, vepřové maso, ryby a vejce, a v některých vegetariánských zdrojích, jako jsou fazole a ořechy. Pokud nemáte dostatek jídla, budete chtít sáhnout po suplementu, abyste mohli využívat všech výhod selenu. Používá se pro věci, jako je ochrana DNA, funkce štítné žlázy, boj s infekcí, snížení oxidačního stresu a samozřejmě rozmnožování. Využijte například vlastností 100 % přírodního doplňku stravy Stoporex.
Funkce selenu v organismu
Selen (Se) je jedním ze stopových prvků. Jeho obsah v těle je malý, ale přesto je nezbytný pro správný vývoj a fungování vašeho těla. Selen má v lidském těle řadu důležitých funkcí. Fyziologicky aktivní Se je zabudován do proteinů: selenoproteiny ve formě Se-Cysteinu, derivátu nejjednodušší aminokyseliny: cysteinu, ve kterém nahrazuje síru v thiolové skupině (-SH). Je složkou dvou esenciálních aminokyselin: selenomethionin a selenocystein, které se podílejí na stavbě některých enzymových bílkovin.
Selen je tak součástí řady klíčových enzymů pro život, např. glutathionperoxidázy, thioredoxinreduktázy nebo jodothyronindejodinázy. Jako součást enzymů, které katalyzují oxidační a redukční (redoxní) reakce, selen chrání buňky před škodlivými účinky volných radikálů a má antioxidační aktivitu. Podílí se také na obnově kyseliny askorbové z jejích oxidovaných metabolitů, podílí se na procesech syntézy DNA a apoptózy (tedy programované buněčné smrti) a odpojením jódu hraje důležitou roli v metabolismu hormonů štítné žlázy. Selenoproteiny se také podílejí na vývoji a regeneraci svalové tkáně.
Selen v těle má pozitivní vliv na imunitní systém, ovlivňuje činnost a diferenciaci makrofágů a proliferaci lymfocytů. Vychytáváním reaktivních forem kyslíku, inhibicí dělení rakovinných buněk a působením na karcinogenní sloučeniny může selen snížit riziko některých druhů rakoviny. Vytvářením neaktivních komplexů s těžkými kovy, jako je kadmium, olovo, rtuť, arsen nebo thalium, neutralizuje jejich toxické účinky.
Selen chrání nervové buňky a buňky srdečního svalu před oxidačním stresem. Hraje pozitivní roli při tvorbě spermií a má dobrý vliv na stav vlasů a nehtů. Možná se selen ukáže jako užitečný při podpoře léčby některých nádorových a neurodegenerativních onemocnění a na základě řízené suplementace nebo diety může být důležitým prvkem v prevenci rakoviny.
Vlastnosti selenu
Selen hraje v našem těle důležitou roli. Mezi jeho vlastnosti patří:
- posílení imunitního systému – při zachování optimálních dávek selenu organismus opakovaně zvyšuje hladinu produkovaných imunitních těl, lymfocytů a makrofágů;
- odstranění volných radikálů – selen je považován za silný antioxidant, který snižuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice, Alzheimera a předčasného stárnutí organismu;
- podpora správné činnosti štítné žlázy – selen chrání štítnou žlázu před oxidačním poškozením a podílí se na tvorbě hormonů štítné žlázy. Nedostatek selenu může vést k onemocněním, jako je hypotyreóza a Hashimotova choroba
- podpora léčby deprese – nízké hladiny selenu v těle jsou spojeny se zhoršením nálady;
- tlumení bolestí spojených s revmatoidní artritidou – selen působí protizánětlivě, proto se doporučuje pro osoby trpící chronickými onemocněními, jako je revmatoidní artritida, lupus, šedý zákal, makulární degenerace.
- selen podporuje odstraňování těžkých kovů z těla a podílí se na tvorbě látek podobných hormonům, které zabraňují zánětům, včetně především revmatoidní autoimunity
- podpora léčby průduškového astmatu – selen má schopnost snižovat záněty v těle, což úzce souvisí se vznikem průduškového astmatu. A co víc, selen může pomoci snížit příznaky, které jsou charakteristické pro astma.
Kdy si nechat udělat test na množství selenu v krvi?
Vzhledem k prokázaným důsledkům pro organismus nejen při deficitu, ale i nadbytku selenu, souvisejícího s nedostatečným přísunem ve stravě, je důležité stanovit hladinu selenu v krvi s přihlédnutím k rozmezí optimálních koncentrací .
Kvantifikace selenu v krvi vyžaduje odběr vzorku žilní krve. Optimální koncentrace prvku pro tělo závisí na věku a pohlaví a jsou: 75-85 ug/l u mužů do 60 let a 110-120 ug/l u mužů nad 60 let. U žen bez ohledu na věk je vhodná hladina selenu v krvi 98-108 ug/l.
Kdy se vyplatí stanovit koncentraci selenu v krvi? Když uvažujete o jeho suplementaci (nezapomeňte, že nadbytek selenu má také nepříznivý vliv na tělo), když vás trápí příznaky, které mohou naznačovat nesprávnou koncentraci selenu a v případě onemocnění, která mohou být doprovázena nedostatkem selenu v těle (např. deprese nebo revmatoidní artritida) artritida).
Selen a vliv na plodnost
Bylo zjištěno, že ve velkých, správně se vyvíjejících ovariálních folikulech je zvýšená koncentrace selenu a proteinů, které jej obsahují. Jedním z těchto proteinů je GPX1 (glutathionperoxidáza), antioxidační enzym. Úkolem ovariálních folikulů je poskytnout vhodné prostředí pro vyvíjející se vajíčka. S největší pravděpodobností v tom hraje významnou roli selen. Podle vědců bylo ve vaječných buňkách, ze kterých těhotenství vzešlo, ve srovnání s oocyty, které těhotenství nedávaly, množství GPX1 dokonce dvojnásobné.
V živých organismech je selen většinou spojen s bílkovinami, proto jsou jeho nejbohatším zdrojem produkty s vysokým obsahem bílkovin. Pro doplnění nedostatků se vyplatí jíst maso (včetně vnitřností), ryby nebo mořské plody, případně mléko či mléčné výrobky. Velké množství selenu navíc najdeme v česneku a suchých luštěninách. Příznaky nedostatku mohou zahrnovat nejen problémy s plodností.
V mužském těle se téměř polovina selenu nachází ve varlatech, pohlavních žlázách a spermatu. Nedostatek tohoto prvku snižuje sexuální výkonnost. Kromě toho selen hraje důležitou roli ve správném fungování imunitního systému a štítné žlázy, uznává se také, že má protizánětlivé vlastnosti, dokáže předcházet depresím a pomáhá při problémech s chronickou únavou. Abyste předešli snížení sexuální výkonnosti, je vhodné užívat přípravek Stoporex. Je to důležitý antioxidant, který chrání spermie před poškozením volnými radikály, a dokonce se ukázalo, že zlepšuje fragmentaci DNA a snižuje oxidační stres u lidí se sníženou pohyblivostí spermií.
Vliv selenu na plodnost u žen
Stejně jako spermie, i vajíčka těží z antioxidačního působení selenu. Pomáhá chránit dominantní folikul před škodlivým oxidačním stresem a po ovulaci chrání endometrium při přípravě na implantaci a také vyvíjející se embryo. Selen také podporuje produkci hormonů, včetně estrogenu, progesteronu a T4 (hormon štítné žlázy, který je zodpovědný za metabolismus, náladu, tělesnou teplotu a další). A pro ty, kteří mají Hashimotovu tyreoiditidu, studie také naznačují, že selen může být účinnou léčbou pro snížení protilátek štítné žlázy.
Kůže, vlasy, nehty
Selen neutralizuje negativní účinky slunečního záření na pokožku. Protože se jedná o antioxidant, chrání pokožku před poškozením DNA a volnými radikály. V konečném důsledku může zabránit rakovině kůže. Má zklidňující účinek na pokožku. Záněty způsobuje ultrafialové záření, stres, špatná strava a nedostatek minerálů. Selen bojuje proti zánětlivým cytokinům, které v konečném důsledku způsobují poškození kůže. Selen (v kombinaci s vitamínem E) výrazně zvyšuje hladinu glutathionu, což může napomáhat hojení pokožky. Pomáhá i při alergiích.
Nedostatek selenu může také způsobit nadměrné pocení. Selen má mnoho výhod pro vlasy, včetně: zabíjí plísně, které způsobují lupy, a proto je důležitou složkou mnoha ošetření proti lupům. Je také nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy, které pomáhají regulovat růst vlasů. Podílí se tedy doslova na tvorbě chloupků, které ji odebírají z krve. Stejně jako biotin i selen přispívá k udržení normálního stavu vlasů a nehtů.
Selen a psychická pohoda
Nízké hladiny selenu jsou také spojeny s kognitivním poklesem u starších dospělých, stejně jako se zmateností, depresí, únavou a záchvaty úzkosti. Nejnovější výzkumy ukazují, že vhodná hladina tohoto prvku v těle může mít pozitivní vliv na náladu, chování a kognitivní funkce. Souvisí to s úlohou, kterou hraje při regulaci fungování štítné žlázy. Vyplatí se proto dbát na pestrou stravu a než se rozhodnete začít se suplementací, poraďte se s lékařem.
Zdroje selenu v potravinách
Organický selen, tedy ten, který se přirozeně vyskytuje v potravě, naše tělo nejlépe vstřebává (asi 55-65 %), bílkoviny a vitamíny A, C a E jeho vstřebávání navíc podporují. Za zmínku však stojí, že obsah selenu v potravinách závisí na jeho biologické dostupnosti, která souvisí s takovými parametry, jako jsou:
- chemická forma,
- pH půdy,
- klimatické faktory,
- přítomnost organických látek a aktivita mikroorganismů přítomných v půdě.
V čem je selen? Mezi nejbohatší zdroje tohoto prvku patří:
- para ořechy – obsahují průměrně 100 mcg selenu / 100 g výrobku;
- losos – 100 g ryb pokryje 95 % denní potřeby selenu; mušle – 80 mcg/100 g; obilná zrna – 10 mcg/100 g;
- vejce (v závislosti na tom, čím jsou slepice krmeny) – od 6-60 mcg / 100 g;
- mléko – 0,5-5 mcg/100 g.
- Velmi dobrým zdrojem selenu je také maso – 100 g hovězího nebo krůtího masa je schopno pokrýt cca 50 % denní potřeby selenu, stejně jako rýže – 100 g výrobku pokryje 15 % potřeby tohoto prvku.
Jaké je vhodné dávkování selenu?
Selen je prvek, jehož zásoby si naše tělo hromadí v první polovině života. Proto denní potřeba této mikroživiny závisí především na věku a také na fyziologickém stavu našeho těla.
Denní potřeba selenu v závislosti na věku:
- kojenci do 6 měsíců věku: 15 mikrogramů
- kojenci ve věku 7 až 12 měsíců: 20 mikrogramů
- děti od 1 do 3 let: 20 mikrogramů
- děti od 4 do 9 let: 30 mikrogramů
- děti od 10 do 12 let: 40 mikrogramů
- děti ve věku 13 až 18 let: 55 mikrogramů
- ženy: 55 mikrogramů
- muži: 55 mikrogramů
- těhotné ženy: 60 mikrogramů
- kojící ženy: 70 mikrogramů.
Co způsobuje nedostatek selenu?
Selen je mikroelement, jehož koncentraci v těle je obtížné udržet na odpovídající úrovni. Musíme však vědět, že nedostatek i nadbytek této složky je pro naše zdraví škodlivý. Pokud jde o nedostatek selenu, tento problém ohrožuje především muže, protože selen (stejně jako zinek) se u nich ztrácí v semenné tekutině. Nedostatek selenu je způsoben také poruchami, jako jsou problémy se vstřebáváním potravy z trávicího traktu, užíváním parenterální výživy a stavy po odstranění části tenkého střeva.
A co víc, snížené hladiny selenu se vyskytují také v průběhu onemocnění, jako jsou: AIDS; cystická fibróza; retinopatie; fenylketonurii; onemocnění krevních cév; revmatoidní artritidu (RA); akutní pankreatitida; selhání ledvin; imunologická onemocnění; deprese.
Jak se projevuje nedostatek selenu? Některé z příznaků, které si můžete všimnout, zahrnují: zhoršený stav kůže, vlasů a nehtů, bolesti svalů, nevolnost a zvracení, neplodnost u mužů a také zvýšená náchylnost k infekcím.
Co způsobuje nadbytek selenu?
Selen je toxický prvek, jehož nadměrná konzumace (nad 400 mikrogramů denně) může způsobit četné vedlejší účinky. Užívání příliš vysokých dávek selenu může přispět k rozvoji plicního edému, cirhózy jater, rakoviny a v extrémních případech i smrti. Mezi příznaky chronické otravy selenem (selenóza) patří především:
- nadměrné vypadávání vlasů;
- zubní kaz;
- zhoršený stav nehtů (křehkost, bledost, bílé skvrny);
- ztráta chuti k jídlu a kyselá chuť v ústech;
- porucha trávicích procesů;
- necitlivost v prstech na rukou a nohou;
- červené zbarvení kůže.
Organický selen lze nalézt nejen v potravinách, ale také v doplňcích stravy. V případě suplementace tohoto prvku se však doporučuje kombinovat s vitamínem E, který posiluje antioxidační ochranu a podporuje proces očisty organismu od těžkých kovů. Rozhodnutí o užívání doplňků stravy s obsahem selenu je však vždy vhodné konzultovat s lékařem, zejména u osob ohrožených rakovinou (hlavně rakovinou prsu).
Proč selen nepříjemně zapáchá?
Možná jste slyšeli, že selen může mírně zapáchat. To platí pro některé formy minerálu, jako je selenomethionin, kde je molekula selenu vázána na methionin. Posledně jmenovaná je aminokyselina obsahující síru, která se také nachází v páchnoucích potravinách, jako jsou vejce a cibule. Pokud se chcete tomuto zápachu při užívání vyhnout, využívejte doplňky stravy obsahující selenový chelát. Má všechny stejné výhody jako jiné formy a zároveň je super biodostupný, takže ho vaše tělo snadno vstřebá a nezapáchá.
Kdy je vhodné užívat selen?
Nejčastěji je endokrinology doporučován na podporu správné činnosti štítné žlázy, což je orgán, který ukládá v těle největší množství selenu. Je nezbytný pro správnou syntézu, aktivaci a metabolismus hormonů produkovaných touto žlázou a také chrání tkáň štítné žlázy před poškozením (např. způsobeným oxidativním stresem). Selen má silný antioxidační účinek, což znamená, že chrání buňky před účinky oxidačního stresu a zabraňuje jejich předčasnému odumírání. Zároveň také přispívá k posílení přirozené imunity a správnému fungování imunitního systému. Přípravky s obsahem selenu se doporučují také pro zlepšení a udržení dobrého stavu pokožky, vlasů a nehtů. Suplementace selenem může také přispět k udržení kardiovaskulárního systému v dobré kondici, k ochraně před výskytem vážnějších onemocnění.
Kdy a jak užívat selen?
Kdy selen užívat – ráno nebo večer? Okamžik užívání doplňků bude mít největší význam především pro lidi, kteří užívají selen pro účely štítné žlázy. Aby se maximalizovala asimilovatelnost této složky, doplněk selenu by měl být užíván na lačný žaludek, tj. ráno. Navíc je dobré starat se o společnost vitaminu E, který usnadňuje vstřebávání selenu. Pro tento účel si můžete vybrat doplněk s komplexem základních složek.
Při rozhodování o zahájení suplementace se však vyplatí vyhledat radu odborníka a provést krevní test. Užívání příliš velkého množství selenu (nad 55 µg denně) může být kontraproduktivní a může mít nepříznivé účinky popsané výše, které lze snadno zaměnit s příznaky nedostatku této živiny.
Kdy je možné užívat selen spolu se zinkem?
Zinek a selen patří mezi ty, které jsou nejčastěji uváděny jako mimořádně prospěšné pro činnost štítné žlázy. Některé zprávy však naznačují, že by se tyto dva prvky neměly kombinovat. Vitamíny a minerály se vzájemně ovlivňují – některé omezují vzájemné vstřebávání (antagonismus), jiné vzájemné vstřebávání zlepšují (synergismus). Při výběru doplňků stojí za to vzít to v úvahu, aby byla zajištěna jejich nejvyšší biologická dostupnost.
Pamatujte však, že úroveň vstřebávání vitamínů a minerálů ovlivňuje mnoho dalších faktorů:
- kvalita doplňků – velká část produktů na trhu obsahuje kromě účinných látek i plniva snižující výrobní náklady, která omezují vstřebávání účinných látek,
- “aktivita” různých forem – použití vybrané formy vitaminu nebo minerálu určuje účinnost, tedy i vstřebávání, např. methylkobalamin je lépe vstřebatelná forma vitaminu B12 než kyanokobalamin,
- forma doplňku – tekuté formy jsou tělem snadněji vstřebatelné – mají vyšší vstřebatelnost a rychlejší účinek než kapsle,
- “alergické” složky – pokud doplněk stravy obsahuje lepek, laktózu a umělá aromata, může přispívat k poškození sliznice tenkého střeva a tím ke špatnému vstřebávání,
- přemnožení bakteriální flóry tenkého střeva – vstřebávání živin je často narušeno v důsledku SIBO
- nízká hladina kyseliny chlorovodíkové v žaludku, – nedostatek trávicích enzymů a špatný metabolismus také podmiňují vstřebávání živin.
Každý z nich hraje v těle důležitou roli a ovlivňuje fungování štítné žlázy. Selen má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a podílí se na přeměně neaktivního hormonu T4 na aktivní formu T3. Zinek podporuje imunitní systém a podílí se na tvorbě hormonu TSH. Existují však názory, že zinek a selen působí antagonisticky a snižují jejich biologickou dostupnost. Napovídají tomu výsledky výzkumu provedeného na krysách, ale zatím je těžké najít jednoznačné potvrzení této teze.
Informace o možných interakcích mezi každým z těchto prvků a dalšími živinami také neříkají nic o nutnosti jejich oddělení. V případě hypotyreózy se však můžeme setkat s výsledky pozorování, podle kterých měl příjem obou prvků pozitivní vliv na zdravotní parametry pacientů, kterým byly tyto minerály suplementovány společně.
Shrnutí na závěr
Doplňky selenu vám mohou pomoci při příjmu této základní živiny a proto podpoří vaše tělo, aby vidělo výhody selenu. Selenový test je užitečný, pokud si myslíte, že možná nepřijímáte dostatek selenu ze stravy. To znamená, pokud nejíte pestrou a vyváženou stravu, která obsahuje maso, ryby, vejce nebo ořechy. Nedostatek selenu je velmi vzácný. Může způsobit mužskou neplodnost a kardiomyopatii, onemocnění srdečního svalu. Může také způsobit Kashin-Beckovu chorobu, typ artritidy způsobující bolest a otoky kloubů.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!