Vyšetření prostaty aneb 15 otázek, na které jste se báli zeptat
Je zajímavé, že pravidelné preventivní prohlídky žen u gynekologa jsou naprosto normální a berou se jako samozřejmost. Návštěvy urologa, který se zabývá pohlavním a močovým ústrojím, jsou u mužského pokolení zcela výjimečná. Přitom mohou doslova zachránit život. Pokud se případné onemocnění včas detekuje a začne se řešit, je šance na uzdravení až 99 %. Vzhledem k tomu, že rakovina prostaty v rané fázi nebolí, je prevence zkrátka základ. Mnoho mužů návštěvu urologa odkládá ze strachu z vyšetření. Kromě toho, že vám v článku vysvětlíme, že skutečně není třeba se ničeho bát, vám zodpovíme otázky, na které jste se se souvislostí s prostatou jistě chtěli zeptat.
Obsah
- 1 1) Jak vypadá prostata a kde se nachází?
- 2 2) Jakou plní prostata funkci?
- 3 3) Proč je vyšetření prostaty důležité?
- 4 4) Jak se projevují problémy s prostatou?
- 5 5) Kdo je ohrožený rakovinou prostaty?
- 6 6) Jakým způsobem se vyšetřuje?
- 7 7) Bolí vyšetření prostaty přes konečník?
- 8 8) Jak se na vyšetření přes konečník připravit?
- 9 9) Mám se osprchovat a oholit?
- 10 10) Na co se mě bude lékař ptát?
- 11 11) Kdo bude přítomen u vyšetření?
- 12 12) Jak vyšetření probíhá?
- 13 13) Může se mi během vyšetření postavit penis?
- 14 14) Můžu si prostatu vyšetřit sám doma?
- 15 15) Jak často bych měl vyšetření podstupovat?
- 16 Použité zdroje
1) Jak vypadá prostata a kde se nachází?
Prostata neboli předstojná žláza je pohlavní žláza, jejíž sekret je součástí ejakulátu. U zdravého muže má velikost vlašského ořechu a váží zhruba 20 g. U starších nebo nemocných osob může se může prostata zvětšit v extrémních případech až desetinásobně. Je umístěna na spodní straně močového měchýře a obklopuje močovou trubici. Proto se objeví nejčastěji problémy s močením, pokud se prostata zvětší. Nachází se v místě mezi stydkou kostí a konečníkem. Z toho důvodu se nejčastěji provádí vyšetření právě skrze konečník.
2) Jakou plní prostata funkci?
Prostatické žlázky vylučují sekret, který, jak již bylo řečeno, je součástí ejakulátu. Samotná tekutina je bezbarvá a obsahuje spoustu důležitých látek jako jsou například bílkoviny, imunoglobuliny, zinek a spoustu dalších. Všechny složky zvyšují šanci na otěhotnění.
3) Proč je vyšetření prostaty důležité?
Preventivní prohlídky mohou včas odhalit prostatidu (zánět předstojné žlázy), benigní hyperplazie prostaty (nezhoubné zvětšení předstojné žlázy) nebo karcinom prostaty (zhoubný nádor na předstojné žláze). Včasné odhalení a následná léčba má velmi dobrou prognózu. Vzhledem k tomu, že karcinom prostaty je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů u mužů, který rád metastazuje, je třeba preventivní prohlídky absolvovat.
4) Jak se projevují problémy s prostatou?
Onemocnění prostaty jsou zrádné v tom, že pacient dlouho nepociťuje žádné subjektivní potíže. Ve chvíli, kdy pacient začne pociťovat problémy s močením, může být pozdě. Jaké jsou další příznaky, kdy návštěvu lékaře neodkládat?
- krev v moči
- samovolný únik moči
- pálení při močení
- zánět ledvin
- zánět močových cest
- zánět močového měchýře
- bolestivá ejakulace
- nezvyklé útvary na varlatech
- ztráta libida
- bolestivý sex
- pokles sexuální výkonnosti
5) Kdo je ohrožený rakovinou prostaty?
K rizikovým faktorům patří vyšší věk (nad 50 let), zvýšená produkce mužského hormonu, obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, nezdravý životní styl, rodinná anamnéza apod.
6) Jakým způsobem se vyšetřuje?
V praxi se můžete setkat s pěti metodami vyšetřování prostaty. Volba se odvíjí od komplexnosti případu a anamnézy. Vyšetření by měl preventivně podstupovat muž nad 50 let (u některých i po 40. roce) a jsou hrazená ze zdravotního pojištění. Pokud je vše v pořádku, dělá se jen vyšetření přes konečník. Pro přesnou diagnózu však lékař může doporučit kombinaci více metod.
a) Přes konečník
Nejčastěji vyšetření probíhá tzv. per rectum = přes konečník. Přes něj je pro doktora snadné prostatu nahmatat a zjistit případné anomálie. Nebojte se, zní to hůř, než se zdá. Pokud lékař objeví něco nestandardního, přijdou na řadu další typy vyšetření. Na rozdíl od dále zmíněných vyšetřeních se tomuto druhu budeme věnovat podrobněji.
b) Krevní rozbor
Dalším možným způsobem vyšetření je krevní rozbor, jehož výsledkem jsou PSA = prostatický specifický antigen. Zvýšená hladina může značit problém s prostatou.
c) Rentgen nebo ultrazvuk
Jako třetí metoda se používá rentgen nebo ultrazvuk. Pacient vypije kontrastní látku a po účinkování se prostata pomocí zvolené metody vyšetřuje. Nutno dodat, že se k nim uchylují lékaři na základě pozitivních výsledcích předchozích vyšetřeních. Samostatně se od této metody pomalu ustupuje.
d) Biopsie
V případě vážného podezření se může lékař uchýlit k biopsii prostaty. Jedná se o nejnepříjemnější vyšetření, které tu zmiňujeme. Pacient si lehne na levý bok a v této poloze se mu do konečníku zavede ultrazvuková sonda. Ta se zaměří na podezřelá místa. V těch se odeberou vzorky tkáně, které se následně pošlou na histologii.
e) CT nebo magnetická rezonance
Při závažném podezření na karcinom prostaty může pacient podstoupit vyšetření pomocí CT nebo magnetické rezonance.
7) Bolí vyšetření prostaty přes konečník?
To je nejčastějí obava mužů. A je na ní velice těžké odpovědět, protože bolest je zcela subjektivní pocit. Obecně však lze říci, že pokud je prostata zdravá, tak vyšetření nebolí. Pokud bolí, je dobře, že jste zákrok podstoupili. V každém případě může být celý proces nepříjemný. Můžete cítit tlaky a přirozený odpor konečníku, ale v takových případech pomáhá naprosto se uvolnit a myslet na něco příjemného.
8) Jak se na vyšetření přes konečník připravit?
Kromě psychické přípravy máme na mysli péči o fyzickou stránku těla. Následné tipy nejsou povinné, ale pomohou vám předejít případnému faux pas při vyšetření. Rozhodně doporučujeme pacientům, aby se před vyšetřením důkladně vyprázdnili. Tomu pomůže strava bohatá na vlákninu. Ta však nemusí mít rychlý nástup. Vzhledem k tomu, že pacient nemusí v ordinaci podstoupit klystýr, doporučujeme zavedení volně prodejných glycerinových čípků. Jeden si zaveďte noc před zákrokem a druhý v den zákroku. Lékař vás sice bude vyšetřovat s nasazenou rukavicí, ale i pro vás bude příjemnější vědět, že je pravděpodobnost případné nehody nízká.
9) Mám se osprchovat a oholit?
Nikde není psáno, že byste měli tyto úkony před zákrokem vykonat. Nicméně existuje nepsané pravidlo, které doporučuje mužům před zákrokem oholit si anální otvor a jeho okolí a také dát si důkladnou sprchu.
10) Na co se mě bude lékař ptát?
Zamyslete se předem nad rodinnou a osobní anamnézou. Zaměřte se především na vaše vlastní úrazy v oblasti pánve, páteře, pohlavních orgánů, problémy s močovým ústrojím, se sexuálním životem apod.
11) Kdo bude přítomen u vyšetření?
Kromě vás a lékaře je u vyšetření běžně přítomná i zdravotní sestra. Některým pacientům však není přítomnost ženy příjemná. Pokud to bude i váš případ, informujte o tom před vyšetřením vašeho lékaře. Jsou na to zvyklí, takže se nad vaším požadavkem rozhodně nikdo nepozastaví.
12) Jak vyšetření probíhá?
Po zjištění anamnézy vás doktor požádá, abyste se za plentou od pasů dolů svléknul. Na lehátku vás poprosí o zaujmutí polohy (nejčastěji vleže na levém boku s mírně pokrčenýma nohama), aby měl snadnější přístup do vašich intimních partiích. Jak jsme již psali, na ruce si nasadí rukavice a nanese na prst lubrikační gel. Tím bude zákrok snesitelnější. Poprosí vás, abyste se co nejvíce uvolnili a poté prst zavede do konečníku. Chvili bude prohmatávat prostatu a zjišťovat na ní případné anomálie. Celý proces zabere zhruba půl hodiny (vyšetření přes konečník jen pár minut), takže se nemusíte ničeho bát.
13) Může se mi během vyšetření postavit penis?
Už několikrát jsme psali o stimulaci prostaty přes konečník. Kdo je naším věrným čtenářem, tomu musí být jasné, že odpověď je ano. Není nic neobvyklého, když se pacientovi při vyšetření ztopoří penis. Všem okolo je jasné, že se jedná o spontánní reakci a že si proces neužíváte. Doktor provádějící vyšetření ani jiný personál by na tuto skutečnost v žádném případě neměl brát zřetel.
14) Můžu si prostatu vyšetřit sám doma?
Vzhledem k postavení prostaty a nedostatku medicínských znalostí je jasné, že vyšetření prostaty si nebudete moci udělat sami z pohodlí vašeho domova. Doporučujeme však provádět samovyšetření varlat pohmatem a v případě jakýchkoliv změn ihned kontaktovat vašeho obvodního lékaře. Všímejte si také varovných signálů, o kterých jsme psali výše. Pokud se objeví, také kontaktujte lékaře.
15) Jak často bych měl vyšetření podstupovat?
V rámci prevence se doporučuje vyšetření prostaty přes konečník jednou za dva roky u všeobecného lékaře v rámci pravidelné preventivní prohlídky. Toto vyšetření je plně hrazené ze zdravotního pojištění. Pokud se rozhodnete pro prohlídku mimo zdravotní plán, připravte si jen cca 200 Kč.
Vyšetření prostaty bývá mezi muži noční můrou. Většinou se to však týká jen těch, kteří ho ještě nikdy nezažili a mají o něm zkreslené představy, které absolutně neodpovídají realitě. Ve skutečnosti se totiž nejedná o dlouhý nebo bolestivý zákrok jako tomu může být třeba u zubaře. Pravidelné prohlídky mohou odhalit problémy s prostatou a čím dříve je začnete řešit, tím větší máte šanci na úplné uzdravení. Tak zahoďte svoje zbytečné obavy a objednejte se na prohlídku ještě dnes!
Použité zdroje
https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/rakovina-prostaty-a-preventivni-vysetreni
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99edstojn%C3%A1_%C5%BEl%C3%A1za
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!