Ženšen – Panax Ginseng

Ženšen – Panax Ginseng

Ženšen je rostlina, která se po staletí používá v tradiční čínské medicíně jako všelék. Moderní výzkumy potvrzují, že má adaptogenní a nootropní účinky. Ovlivňuje kognitivní schopnosti, regulaci chuti k jídlu a náladu, příznivě působí také na hladinu glukózy a cholesterolu v krvi, imunitní systém a fyzickou zdatnost.

Ženšen (Panax) je rostlina z čeledi Araliaceae. Je běžně známý jako ženšen, všelék, kořen života, božská bylina, atd. Ženšen příznivě působí mimo jiné na nervový, endokrinní, kardiovaskulární a imunitní systém. Co o této zázračné rostlině víme?

Popis rostliny

Ženšen je trvalka z čeledi Araliaceae, stejně jako Eleutherococcus senticosus. Ve volné přírodě se vyskytuje v horských lesích Korejského poloostrova, severovýchodní Číny, Japonska a severovýchodní Sibiře. Roste na sypkých a dobře zavlažovaných půdách. Je to vytrvalá rostlina, některé exempláře se dožívají až 200 let. Jeho vývoj v přírodních podmínkách trvá velmi dlouho. Semena klíčí 22 měsíců po výsevu. Nejprve vyroste jediný tříprstý list vysoký asi 7 cm, v následujících letech se objeví druhý a po 10 letech třetí. Následné listy tvoří růžici, z jejíhož středu vyrůstá stonek zakončený zápojem zelených a bílých květů. Kvete v červnu a plody, jasně červené peckovice, dozrávají koncem srpna.

  • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

    499,00  Sleva!
  • Stoporex® Lube

    169,00 
  • Stoporex® Women

    419,00  Sleva!
  • Stoporex® Klasik

    690,00 
  • Stoporex® Prolong

    770,00 
  • Stoporex® Prostate

    419,00  Sleva!
  • Stoporex® Shot

    189,00 
  • Stoporex® Klasik + Stimul gel

    990,00  Sleva!
  • Stoporex® Prolong + Delay sprej

    1080,00  Sleva!

Historie rostliny

Kořen ženšenu, někdy připomínající lidskou postavu, se používá k léčebným účelům. Odtud pochází čínský název této rostliny, který lze přeložit jako „kořenový muž“. V Číně je znám již 5000 let. Jeho první popisy pocházejí z doby kolem roku 38-33 před naším letopočtem a od počátku našeho letopočtu. Kořen je jeho nejdůležitější částí. Je mohutný, s kořenovou hlavou, která se větví a vyrůstají z ní většinou dva kořeny připomínající mrkev, ty mívají drobné kořenové vlásky.

Z roku 200 pochází jeho přesný popis jako všelék a z roku 300 – dizertační práce zmiňující se o něm jako o afrodiziaku. V 6. století byly sepsány informace o výskytu, morfologických charakteristikách a způsobu sklizně ženšenu. O pár století později byl tak cenný, že se jeho váha udávala ve stříbře.

V Evropě se P. ginseng objevil díky Ibn Córdobovi, maurskému mořeplavci, který jej přivezl v roce 1000. Byl nadšeně přijat, ale po vyhnání Maurů z Evropy byl ukončen. Znovu jej přinesl v roce 1274 Marco Polo. V západní kultuře se však ženšen prosadil až na počátku 17. století, kdy ho holandští obchodníci dovezli značné množství z Japonska. Velkou oblibu si získal na dvoře Ludvíka XIV., francouzského krále Slunce, kde se používal ve formě tinktury jako posilovač potence. V roce 1652 vzniklo dílo „Rerum Sinesium Compendiosa Descripto“, první evropský popis této rostliny od polského jezuity Michała Boyma, obsahující informace o jejím použití. O necelých 100 let později se ženšen objevil také v Amsterodamském lékopisu. V 18. století Japonci a později i Korejci vyvinuli způsob pěstování této rostliny. V 19. století byla cena ženšenu 18krát vyšší než cena zlata. Tehdy také proběhly první pokusy o systematickou identifikaci rodu Panax. V roce 1833 pojmenoval botanik Ness druh z východní Asie Panax schin seng. Tento název byl změněn v roce 1842 na Panax ginseng a používá se dodnes.

Ženšen dnes

V současné době se ženšen získává především z plantáží nacházejících se v Číně, Japonsku a Koreji. Velké pokusy o šlechtění v Evropě selhaly kvůli specifickým půdním a klimatickým požadavkům této rostliny. Hlavní surovinou je jeho kořen, jehož hmotnost se u 3letých rostlin pohybuje od 6 do 20 g a u 6letých dosahuje i 200 g. Kořeny se nejčastěji získávají od 4-5 let staré rostliny. Aby se enzymy inaktivovaly, po vykopání se stabilizují sušením na slunci (bílý kořen), parou (červený kořen) nebo suchým zmrazením. Probíhá také výzkum, zejména v Japonsku, biotechnologických metod, které umožňují kultivaci biomasy ženšenu in vitro. Tato metoda je vážnou alternativou k polním plodinám v závislosti na měnících se klimatických podmínkách.

Co znamená název Panax Ginseng

Název panax vychází z řeckých slov „pan“ celý, celkový a „axos“ léčit. Panax tedy znamená léčit všechny nemoci. Slovo ženšen pak pochází z čínských slov shen seng – člověk a kořen. Přezdívá se mu také korejský ženšen.

Pravidelné používání této rostliny umožňuje zvýšit odolnost vůči stresovým faktorům a stimuluje imunitní systém. Jeho posilující účinek je patrný i v období dlouhodobé a nadměrné fyzické námahy. Ženšen také ovlivňuje fungování centrálního nervového systému jako antipsychotikum, antikonvulzivum a analgetikum. Má také nootropní účinek, mění metabolismus acetylcholinu v mozku. Je také považován za afrodiziakum.

Co ženšen obsahuje?

Složení

Hlavní biologicky aktivní látky nacházející se v ženšenu jsou triterpenové saponinové sloučeniny – ginsenosidy, nazývané také panaxosidy. Celkem bylo izolováno a strukturováno více než 80 rodů. Chemicky se jedná o glykosidické sloučeniny, složené z necukerné části (aglykon) a jednoho nebo více cukerných řetězců. Existují tři typy aglykonů:

  • tetracyklické látky dammaranového typu (včetně derivátů 20(S)-protopanaxadiolů a 20(S)-protopanaxatriolu),
  • tetracyklické látky ocotilolového typu,
  • pentacyklické látky typu kyseliny olejové.

Cukrová část obvykle obsahuje:

  • hexózy (glukóza, galaktóza),
  • 6-deoxyhexózy (furanóza, rhamnóza),
  • pentózy (arabinóza, xylóza),
  • uronové kyseliny (kyselina glukuronová).

Kromě toho ženšen také obsahuje:

  • polyacetyleny,
  • oligo- a polysacharidy,
  • fenolové sloučeniny (včetně kempferolu a jeho derivátů),
  • organické kyseliny (včetně kyseliny salicylové, kyseliny kávové, kyseliny vanilové, kyseliny p-kumarové, kyseliny gentisové),
  • fytosteroly (včetně kampesterolu, stigmasterolů, citrostadienolu, lupeolu)
  • éterický olej (obsahující hlavně seskviterpeny, dále limonen, ocimen, β-patchuolen),
  • peptidoglykany (panaxany A, B, C, D a E),
  • proteinové aminokyseliny (arginin, prolin, histidin, leucin, glutamin),
  • neproteinové aminokyseliny (hlavně GABA),
  • makroživiny (hořčík, fosfor, draslík),
  • mikroelementy (mangan, vanad, měď, kobalt, arsen),
  • vitamíny (hlavně ze skupiny B, ale i C, E, PP).

Jaké má ženšen účinky?

Ženšen za své cenné léčivé vlastnosti vděčí v něm obsaženým ginsenosidům, které mají antioxidační, protizánětlivé, antidiabetické a vazodilatační účinky (schopnost rozšiřovat cévy, což má za následek snížení krevního tlaku). A co víc, ginsenosidy jsou zodpovědné za zlepšení imunity a také za podporu intelektuální a sexuální výkonnosti.

Ženšen se vyznačuje vícesměrným farmakologickým působením. Podporuje přirozenou vitalitu těla, podporuje sexuální a intelektuální výkonnost. Účinné látky obsažené v ženšenu vykazují antioxidační a imunostimulační aktivitu a zlepšují fyzickou i psychickou kondici organismu. Studie prokázaly, že užívání přípravků s ženšenem má pozitivní vliv na mozkové funkce, včetně procesů zapamatování, učení, koncentrace a sdružování. Vědci také zjistili, že Panax ginseng má ochranný potenciál při vystavení škodlivým faktorům životního prostředí, jako je záření, toxické látky nebo volné radikály. To je předmětem výzkumu za účelem využití této rostliny v podpůrné léčbě při radioterapii rakoviny. Účinné látky obsažené v ženšenu navíc stimulují aktivitu NK buněk, které jsou klíčové v boji proti rakovinným buňkám. Surovinové extrakty ovlivňují také metabolismus lipidů, snižují hladinu „zlého“ cholesterolu (LDL frakce), zároveň zvyšují hladinu „dobrého“ cholesterolu (HDL frakce), což zabraňuje vzniku aterosklerózy. Jako adaptogen zvyšuje vitalitu a odolnost organismu vůči stresu a zlepšuje pohodu. Surovinové přípravky navíc zlepšují oběh a zvyšují libido. Najdete jej proto tedy například v přípravku Stoporex.

  • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

    499,00  Sleva!
  • Stoporex® Lube

    169,00 
  • Stoporex® Women

    419,00  Sleva!
  • Stoporex® Klasik

    690,00 
  • Stoporex® Prolong

    770,00 
  • Stoporex® Prostate

    419,00  Sleva!
  • Stoporex® Shot

    189,00 
  • Stoporex® Klasik + Stimul gel

    990,00  Sleva!
  • Stoporex® Prolong + Delay sprej

    1080,00  Sleva!

Účinky ženšenu přehledně:

Zvyšuje chuť k jídlu

V první řadě je jeho známým účinkem regulace chuti k jídlu. Tento účinek je pravděpodobně způsoben ginsenosidem Rb1, který zabraňuje ztrátě chuti k jídlu spojené se zvýšenou teplotou okolí nebo chirurgickými zákroky.

Zlepšuje paměť

Panax Ginseng pravděpodobně zvyšuje učení a paměť prostřednictvím svých účinků na hipokampus, ačkoli mechanismus tohoto účinku není znám.

Pomáhá zmírnit stres a deprese

Přípravky s ženšenem jsou indikovány především při stavech únavy, psychické a fyzické vyčerpanosti, poruchách koncentrace a duševní výkonnosti. Existuje mnoho vědeckých zpráv potvrzujících blahodárný účinek této rostliny ve stresových situacích. Účinné látky obsažené v surovině ovlivňují nervový systém, regulují metabolické procesy a obnovují fyziologickou rovnováhu v těle. Navíc zlepšují metabolismus a mozkovou činnost.

Působí jako prevence rakoviny

Studie ukazují, že ginsenosidy inhibují proliferaci rakovinných buněk, včetně leukémie a melanomu. Podporují zpomalení růstu nádorů a aktivují odumírání rakovinných buněk.

Brání náš imunitní systém

Ženšen inhibuje replikaci RNA a DNA virů a bakterií a stimuluje imunitní systém k produkci protilátek. Podporuje regeneraci organismu po infekci.

Zlepšuje stav jater

Účinné látky typu Panax mají ochranný a obnovující účinek na jaterní buňky. Snižují škody způsobené konzumací alkoholu.

Snižuje hladinu cukru

Ginsenosidy a peptidoglykany obsažené v rostlině snižují hladinu krevního cukru. Tento účinek je patrný u zdravých lidí i u těch, kteří trpí diabetem II.

Zlepšuje náladu a kvalitu života

Výsledky výzkumu ukazují, že užívání ženšenu způsobuje zklidnění a zlepšení nálady. Tento efekt je však patrný pouze při krátkodobém užívání.

Působí na kardiovaskulární systém

Účinek vykazují především saponiny, deriváty protopanaxatriolu. Snižují hladinu cholesterolu v krvi – snižují frakci LDL a zvyšují frakci HDL. Ženšen zvyšuje krevní tlak u lidí s hypotenzí. Ginsenosidy typu Panax působí proti volným radikálům, inhibují jejich negativní účinek na stěny cév. Ženšen má také antikoagulační účinek.

Druhy ženšenu

Ženšen se vyskytuje ve více než 20 různých odrůdách, které rostou v různých částech světa na severní polokouli. V přírodní medicíně se nejčastěji používá Panax ginseng neboli korejský ženšen. Druh ženšenu, který se vyznačuje červenou barvou kořene a také příznivým vlivem na zvýšení vitality a zlepšení průtoku krve.

Kromě něj existují také:

  • Sibiřský ženšen (latinsky Eleutherococcus senticosus), jinak eleuterokok ostnitý, je rostlina s podobnými vlastnostmi jako ženšen, ale není typickou odrůdou této rostliny. Díky eleuterosidům v něm obsaženým stimuluje centrální nervový systém, čímž zvyšuje fyzickou i psychickou kapacitu těla.
  • Indický ženšen (latinsky Withania somnifera) – stejně jako v případě sibiřského ženšenu se nejedná o přímou odrůdu asijského ženšenu. Je to jiný název pro ashwagandhu, jeden z populárních adaptogenů. Vlastnosti indického ženšenu jsou podobné vlastnostem klasické odrůdy rostliny.
  • Americký ženšen (latinsky Panax quinquefolius), jinak známý jako pětilistý ženšen, je rostlina rostoucí ve Spojených státech a Kanadě, která je odrůdou čínského ženšenu.

Ženšen – kontraindikace, vedlejší účinky suplementace

Užívání příliš vysokých dávek ženšenu může způsobit nežádoucí účinky. Nejčastěji se vyskytuje zvýšená ospalost. Také příliš dlouhá doba užívání, a to i v terapeutických dávkách, může vést k nežádoucím účinkům. Mohou se pak objevit bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, poruchy spánku a zvýšená hladina kortizolu.

Je třeba připomenout, že přípravky s ženšenem by neměli užívat lidé s poruchami srážlivosti krve a jejich užívání je třeba konzultovat s lékařem v případě chronických onemocnění nebo současného užívání léků na snížení hladiny glukózy. Užívání přípravků s ženšenem se nedoporučuje u dětí, těhotných a kojících žen.

Jak ženšen používat?

Produkty obsahující ženšen jsou dostupné ve formě sušeného kořene, práškového kořene, tablet a kapslí. Kořen ženšenu se obvykle podává v dávce 0,5 až 2 g denně na základě standardizovaného extraktu. Adaptogeny dostupné v lékárně se doporučuje užívat ráno, během jídla, protože mohou způsobit zvýšení krevního tlaku a stimulaci organismu, což by znesnadnilo usínání. Obvykle je vhodné užívat ženšen po dobu 4 až 8 týdnů. Poté se doporučuje udělat zhruba měsíc pauzu v suplementaci.

V mnoha asijských zemích, kde se ženšen vyskytuje ve svém přirozeném prostředí, je častým doplňkem čajů a nálevů. V tradiční čínské medicíně je ženšenový čaj pomocným prostředkem v boji proti mnoha nemocem a při zdravotní profylaxi. Doporučuje se zejména starším lidem a při rekonvalescenci a celkové slabosti organismu.

Malé množství nasekaného sušeného kořene (2-3 gramy) nasypte do šálku a zalijte převařenou vodou o teplotě 96 stupňů Celsia. Nálev necháme 5 – 7 minut vyluhovat. Poté tekutinu sceďte a vypijte mírně vychlazenou. Nálev ženšenu má charakteristickou štiplavou chuť a vůni. Kořen ženšenu lze s úspěchem použít jako přídavek do běžných čajů (např. černý nebo zelený) nebo do nálevů z yerba maté. V této podobě je jeho chuť a vůně méně výrazná, ale účinnost zůstává zachována. Tento nálev by neměli konzumovat lidé bojující s hypertenzí, srdeční arytmií, hyperaktivitou, stejně jako těhotné ženy a děti.

Ženšen pro potenci

Ginsenosidy jsou složky odpovědné nejen za správnou činnost srdce a metabolismu cukr-inzulin, ale také za zvýšení libida u žen a mužů. Kořen ženšenu pomáhá mužům s erektilní dysfunkcí tím, že zvyšuje uvolňování oxidu dusnatého v těle, což podporuje uvolnění krevních cév a zvyšuje průtok krve do penisu. Za zmínku však stojí, že takový účinek má pouze korejský ženšen. Je obsažen v 100 % přírodním doplňku stravy Stoporex.

Ženšen pro sportovce

Jak potvrzují některé studie, extrakt z kořene ženšenu napomáhá k efektivnímu využívání kyslíku v buňkách těla, v důsledku čehož snižuje hladinu kyseliny mléčné v krvi, která je zodpovědná za vznik svalových bolestí. Tyto neduhy se obvykle objevují po intenzivní fyzické zátěži, kdy je v buňkách těla příliš málo kyslíku. Sportovci užívající přípravky s ženšenem tedy mohou počítat s dvojnásobným snížením koncentrace kyseliny mléčné v krvi.

Shrnutí na závěr

Název ženšen pochází z čínských slov Zhen-chen, což znamená „člověk-kořen“, a pochází ze skutečnosti, že kořen rostliny často připomíná tvar lidského těla. Je to jedna z nejstarších rostlin používaných v lidovém léčitelství. Má se za to, že v zemích východní Asie je znám již 5000 let a běžně byl označován jako: kořen života, mužský kořen, všelék, božská bylina, elixír života a mnoho dalších. Ženšen má velmi blahodárný vliv na celé tělo, je velmi oblíbenou složkou pro zvýšení libida. Podává se samostatně nebo jako součást různých doplňků stravy.

  • Stoporex® Stimul gel + Prostate + Shot 3ks

    499,00  Sleva!
  • Stoporex® Lube

    169,00 
  • Stoporex® Women

    419,00  Sleva!
  • Stoporex® Klasik

    690,00 
  • Stoporex® Prolong

    770,00 
  • Stoporex® Prostate

    419,00  Sleva!
  • Stoporex® Shot

    189,00 
  • Stoporex® Klasik + Stimul gel

    990,00  Sleva!
  • Stoporex® Prolong + Delay sprej

    1080,00  Sleva!
0 odpovědi

Zanechat komentář

Chcete se zapojit do diskuze?
Neváhejte a přispějte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *