TOP 10 novoročních předsevzetí do vaší ložnice, které vám radikálně oživí sexuální život

Ženský hormon estrogen. Jak zvýšit jeho hladinu?

Stejně jako mají muži v těle svůj mužský hormon, u žen se tento hormon nazývá estrogen. Hlavní ženský hormon doslova řídí a ovlivňuje váš každodenní život, kdybychom měli být přesnější, hladina estrogenu v ženském těle ovlivňuje psychickou vyrovnanost, menstruační cyklus i mozkovou činnost. Pokud je jeho hladina nízká, může se to odrazit na vaší náladě a psychické pohodě.

Mezi různými hormony produkovanými buňkami lidského těla najdeme pohlavní hormony produkované pohlavními žlázami (varlata a vaječníky), které hrají důležitou roli při regulaci vývoje reprodukčních systémů, sexuálních charakteristik a chování při páření a které jsou androgeny, gestageny a estrogeny, všechny tři produkují ženy i muži, ale v různých poměrech.


Co je ženský hormon estrogen

Estrogen je základní ženský hormon, který spolu s pohlavním hormonem progesteronem reguluje ženský menstruační cyklus a ovlivňuje reprodukční systém. Zjednodušeně řečeno – těhotenství, užívání hormonální ochrana, životní styl, ale také menopauza – estrogen reaguje na všechny změny, které se ve vašem těle dějí. Estrogen se podílí na vývoji děložní sliznice, reguluje ovulaci a tím i plodnost.

Produkuje se ve vaječnících a jeho optimální hladina v těle pak vypovídá o jejich správném fungování. Produkce tohoto hormonu také výrazně ovlivňuje libido a chrání organismus. Estrogen také napomáhá vyniknutí ženských tvarů, podporuje růst prsou, ochlupení i tvaruje boky.

No products found which match your selection.

Hladina ženského hormonu obvykle klesá v období menopauzy (ve věku 45 až 55 let). Jeho pokles se však týká i mladších žen. Jakmile estrogen v ženském těle z jakékoli příčiny klesne, nastanou problémy, které je třeba řešit. Nedostatek estrogenu totiž výrazně snižuje šance na početí. Je rovněž nezbytným pomocníkem v průběhu těhotenství, kdy společně s rostoucí hladinou dalšího hormonu progesteronu zajišťuje růst, vývoj plodu i tělesné a psychické změny matky.

Existují tři různé typy estrogenu u žen:

  • Estron (E1): hlavní estrogen produkovaný u žen po menopauze a syntetizovaný v kůži a tukové tkáni.
  • Estradiol (E2): je nejdůležitější estrogen. Je produkován ve vaječnících masivně až do menopauzy a poté ve velmi malých množstvích po menopauze (v tomto případě je produkován z E1 nebo z mužského hormonu).
  • Estriol (E3): Estrogen, který je produkován ve velkém množství v placentě. Nejsou však syntetizovány pouze ženami a hrají různé důležité role, ne vždy související se sexuální sférou.

Kdy v těle klesá estrogen?

Nejčastějším důvodem, kdy estrogen v ženském těle klesá, je vyšší věk. Proto jeho nízká hladina trápí ženy zejména v období menopauzy. Důvodů, proč estrogen kolísá, může být více. Přispívají k nim například i nesprávná životospráva či genetika, problémem mohou být také autoimunitní onemocnění, která omezují obranyschopnost organismu či onemocnění endokrinního systému. Nejčastěji se jedná o problémy se štítnou žlázou.

Nízkou hladinu estrogenu však může vyvolat i extrémní nebo nadměrné cvičení, dlouhodobá tělesná námaha nebo poruchy příjmu potravy jako anorexie či bulimie. Produkci estrogenu tlumí také radioterapie či chemoterapie. Nízká hladina estrogenu může nastat i po odstranění vaječníků, při syndromu polycystických vaječníků nebo i během kojení.

Jak se projevuje nedostatek estrogenu?

Nízká hladina estrogenu se u každé ženy projevuje jinak. Ať už hladina ženského hormonu klesá z jakékoli příčiny, zjistíte to téměř okamžitě. Existuje totiž několik příznaků, při kterých byste měli zbystřit pozornost. Mezi nejčastější z nich patří nepravidelná menstruace. Jedná se o nejčastější symptom, který trápí ženy s nízkým estrogenem. Tento hormon je totiž jedním ze základních hnacích motorů ženského cyklu. Může se projevit slabou nebo zpožděnou menstruací nebo dokonce úplným vynecháním menstruace.

Nízká hladina estrogenu také jde ruku v ruce spolu s nízkou hladinou serotoninu, který se může projevit poruchami spánku, únavou, úzkostí a nezřídka i depresemi. Serotonin, nazývaný také hormon štěstí a dobré nálady, je totiž zvyšován právě estrogenem.

Dalším symptomem jsou návaly horka a noční pocení. Vaše tělo si totiž při nedostatku estrogenu myslí, že je mu příliš horko. Mohou za to cévy na hlavě a krku, které se nepřirozeně otevřou, aby se toho tepla zbavily. Tělo na to reaguje návaly horka a silným nočním pocením.

Nízké hodnoty estrogenu negativně ovlivňují i intimní život. Nejčastěji se to projevuje nízkým libidem a bolestivým pohlavním stykem, ale také častými infekcemi močových cest. Nesmíme zapomínat, že u každé ženy se nedostatek tohoto hormonu může projevit jinak. Kromě zmíněných příznaků to také mohou být bolesti hlavy, suchá pokožka či problémy s koncentrací. Třeba proto svému organismu a tělu pozorně naslouchat.

Estrogen a menopauza

Jak jsme již zmínili výše, estrogen se může výrazně snížit právě v období menopauzy, kdy dochází k vyhasínání funkce vaječníků. Mezi nejčastější signály menopauzy patří bolesti hlavy, únava, potíže se soustředěním, ztráta libida, ale také nepříjemná vaginální suchost. Toto období zároveň s sebou přináší i problémy v podobě chronického nažloutlého výtoku a potíže s inkontinencí.

Nejčastější projevy nízké hladiny estrogenu:

  • bolest hlavy
  • výkyvy nálad
  • nepravidelný menstruační cyklus
  • únava a problémy s koncentrací
  • vaginální suchost
  • ztráta libida
  • snížená hustota kostí
  • zhoršení pleti a vypadávání vlasů
  • návaly horka a nadměrné pocení
  • zvýšení tělesné hmotnosti
  • premenstruační syndrom
  • infekce močových cest

Máte málo estrogenu? Můžete mít problémy s otěhotněním!

Protože estrogeny regulují menstruační cyklus, jejich nedostatek může být překážkou ve snaze otěhotnět. Nepravidelná menstruace a potíže s početím dítěte jsou vlastně hlavními indikacemi pro testování hladiny estrogenu u žen. Nedostatek estrogenu může souviset nejen s blížící se menopauzou. Vyskytuje se také u žen s onemocněním ledvin nebo anorexií.

Přebytek estrogenu bude mít také mnoho negativních účinků. Kromě menstruačních poruch může způsobit otoky, nevolnost a zvracení, migrénové bolesti hlavy, přibírání na váze nebo jaterní problémy. Existuje mnoho důvodů pro nadbytek estrogenu, od hypertyreózy po rakovinu.

Estrogeny – co dělat, když je jich málo nebo naopak moc?

Hormonální substituční terapie (HRT) je nejčastější léčbou nedostatku estrogenu. Má za cíl doplnit chybějící hormony. Přípravek se podává orálně, intranazálně, vaginálně, ve formě náplastí nebo intramuskulárních injekcí. Hormonální substituční terapie je v současné době účinným způsobem boje s nepříjemnými příznaky menopauzy. Pokud se zase ukáže, že problémem jsou příliš vysoké hladiny estrogenu, lékař předepíše pacientce lék, který produkci hormonu brzdí. S nadbytkem estrogenu se lze vypořádat i zdravou nízkotučnou stravou.

Stručně řečeno, estrogeny jsou zodpovědné za zdraví a plodnost žen. Nedostatek i nadbytek těchto hormonů může narušit menstruační cyklus a ztížit početí dítěte. Proto se v případě takových problémů vždy vyplatí zkontrolovat jejich úroveň.

No products found which match your selection.

Estrogen a vypadávání vlasů

Krutou pravdou o moderním světě je, že nadměrné vypadávání vlasů netrápí jen muže, ale i ženy. Vypadávání vlasů může být způsobeno mnoha faktory, ale ke všem těmto faktorům přispívá i moderní způsob života. Neustálý stres, jídlo napěchované hormony, předepisování pilulek bez přesných testů, špatná strava, cigarety, to vše dělá z vypadávání vlasů stále větší problém. Na tom všem se podílí i tajemný estrogen zodpovědný za dobrý stav vlasů. Jak hladina estrogenu ovlivňuje vlasy?

Estrogen je druh ochrany pro ženské vlasy. Ovlivňuje jejich vývojový cyklus. Vlasy díky nim zhoustnou, což je viditelné zejména u těhotných žen, u kterých se přirozeně zvyšuje hladina estrogenu v krvi. Bohužel pokles těchto hormonů, často způsobený porodem nebo vysazením ochrany (zejména kombinovaných). Tělo, dříve zaměřené na růst vlasů, najednou přechází do klidové fáze, která končí vypadáváním vlasů.

Je velmi důležité, abyste předtím, než propadnete panice, věděli, že každodenní vypadávání vlasů je přirozené. Standardní denní ztráta je asi 100 vlasů. Pokud však uvidíte, že ztráta je rozhodně nadměrná, určitě navštivte lékaře. Lékař by měl nejprve zkontrolovat hladinu ženských hormonů, ale i mužských. Někdy jsou výsledky ženských hormonů dobré, včetně estrogenu, a vypadávání vlasů je stále znepokojivé. Často je to proto, že příčinou vypadávání vlasů je nadbytek mužských hormonů. Je velmi důležité provést test vypadávání vlasů a zjistit příčinu tohoto stavu.

Jak hladinu estrogenu v těle přirozeně zvýšit?

Je nám naprosto jasné, že hormonální změny s ženským tělem doslova zatočí. Ale nízká hladina estrogenu není životu nebezpečná a dá se s ní bojovat. Pokud se u vás objeví první příznaky, měli byste se co nejdříve obrátit na lékaře, který vám na základě hormonálního testu tento problém potvrdí nebo vyvrátí. Následně vám doporučí vhodnou léčbu – předepíše vám léky, které stabilizují hodnoty vašich hormonů. Pokud za vaše hormonální potíže může chronické onemocnění nebo poruchy příjmu potravy, snažte se tyto problémy řešit. Hodnoty estrogenu však můžete zvýšit také přirozenou cestou a to pomocí přírody či změnou životního stylu.

Jezte pravidelně a zejména lokální a čerstvé potraviny. Zvyšte příjem ovoce, zeleniny, obilovin, luštěnin a semen (lněné, sezamové, dýňové). Dodržujte také pravidelný pitný režim, snažte se mít vždy dostatek spánku a také dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Omezit byste měli cukry, bílou mouku, alkohol a kouření.

Sáhněte po potravinách s vysokým obsahem vitamínů B a D, které jsou důležité při tvorbě a aktivaci estrogenu v organismu. Jezte například vejce, mořské ryby, hovězí maso, kakao, rostlinné tuky nebo oleje. Z minerálů je zase nejdůležitější bor, který podporuje zdraví kostí a správné fungování hormonální soustavy. Rovněž je vhodné zařadit doplňky stravy Stoporex Women.

Neodmyslitelnou součástí přírodní léčby jsou zase různé bylinky, které příznivě ovlivní hodnoty estrogenu, jako například: Ploštičník hroznatý, Maca, Třezalka tečkovaná, Vitex jehněčí, Jetel luční, Angelika čínská, Šalvěj lékařská, Pupalka dvouletá či Hloh obyčejný. Pomocníky jsou také vitamíny B,C,D,E, zinek, horčík.

Zkuste to s bylinkami

Bylinky pomohou zejména v počátcích menopauzy, kdy se příznaky ještě úplně „nerozběhly“. Nejsou všemocné, ale přechodové potíže umí zmírnit a někdy i potlačit. Jsou dostupné v nejrůznějších formách včetně doplňků stravy, které díky svému složení působí na naše tělo komplexně.

Řeřicha peruánská

Možná už jste někdy slyšeli o řeřiše peruánské, neboli Mace. Maca je velmi prastará peruánská léčivá bylina, která se vyznačuje svými silnými schopnostmi. V lidovém léčitelství Maca peruánská vždy úspěšně pomáhala při sexuálních obtížích nejen mužů, ale i žen. Kořen Macy posiluje organismus, zvyšuje odolnost proti chladu či náhlým změnám počasí. Zvyšuje fyzickou i duševní kondici, ale je výjimečná hlavně tím, že umí dostat do rovnováhy steroidní hormony jako je mužský hormon, progesteron a estrogen.

Má dobrý vliv na celý endokrinní systém. Dokáže vyladit činnost hypotalamu a hypofýzy , které řídí činnost žláz s vnitřní sekrecí, jako jsou nadledvinky, štítná žláza, slinivka a další. Je důležité zdůraznit, že i když má výrazné účinky, neobsahuje žádné hormony a pomáhá tak výhradně přírodní cestou.

Indický ženšen

Indický ženšen je ceněn pro vysoký obsah účinných látek, které jsou velmi podobné našemu ženšenu. Pomáhá s depresemi, spánkovými problémy, snižuje cholesterol i obsah cukru v krvi a slouží jako afrodiziakum. Právě proto se této bylině přezdívá rostlinná nebo zelená viagra.

Podle prastarých ayurvédských zkušeností pravidelné užívání Vitánie omlazuje, upevňuje zdraví a sexuální sílu člověka a zejména stimuluje celý imunitní systém.

Kontryhel vs. Kotvičník zemní

Řadí se mezi oblíbené byliny na ženské obtíže. Avšak v asijských zemích, kde ještě nezapomněli na tradiční způsoby léčby, tyto rostliny ženy v klimakteriu nepoužívají, i když rostou i tam. Asiatky místo nich používají daleko účinněji. Kotvičník zemní, který je účinný hlavně v oblasti sexu a při léčbě reprodukčních orgánů. Pomáhá bojovat s projevy menopauzy, odstraňuje nepříjemné návaly horka, pocení, poruchy spánku a bušení srdce. A jako bonus přináší výrazné zvýšení sexuální chuti, a to bez ohledu na věk.

Angelika čínská neboli Ženský ženšen

Další čínská bylina, která má blahodárné účinky. Působí jako analgetikum, které zmírňuje menstruační bolesti. Zároveň stimuluje krevní oběh a působí relaxačně na svaly. Pomáhá proti návalům horka a celkově podporuje hormonální systém.

Čínská medicína a estrogen

Japonské ženy se s termínem menopauza mnohdy ani nesetkaly a přechodové potíže jsou jim téměř cizí. Žijí totiž zdravě a konzumují potraviny bohaté na fytoestrogeny, což jsou přírodní hormony hojně obsažené například v sóji a výrobcích z ní.

Rozdíl oproti nám ale není jen ve výživě, ale také v pohledu na léčbu příznaků. Pokud se vám ve spojení s čínskou medicínou automaticky vybaví akupunktura, jste na omylu. Akupunktura totiž v tomto případě není tou naprosto nejúčinnější metodou. Z pohledu naší, západní medicíny, je příčinou menopauzy pokles estrogenů ve vaječnících. A přechodové potíže často západní medicína léčí dodáváním ubývajících hormonů.

Z pohledu čínské medicíny se však jedná o obyčejné oklamání našeho mozku , který je v domnění, že vaječníky stále pracují. Čínská medicína oproti chemické terapii dokáže pomocí přírodních bylinných produktů minimalizovat přechodové obtíže. Kromě vhodné stravy hodně využívá masáže, zdravý pohyb, bylinky a cvičení. Základ je ale někde úplně jinde. Jejím hlavním pilířem je totiž prevence. Zakládá si na tvrzení, že tělo se umí vyléčit samo, pokud mu k tomu dáme příležitost. Říká, že je nutné své tělo sledovat, nepodceňovat první příznaky a včas je začít řešit.

Jídla, která pomáhají

Jak už jsme zmiňovali, Asiatky projdou obdobím přechodu a ani to nestačí zaregistrovat zejména díky jejich stravě. Některá jídla jsou zkrátka vhodná (nejen) pro období menopauzy a jejich projevy výrazně ovlivňuje právě jídelníček. S konzumací vhodných potravin a zdravým životním stylem je ale vhodné začít mnohem dříve a zaměřit se na pokrmy, které s vyrovnáním hormonální hladiny pomohou. A které potraviny jsou pro tento účel nejvhodnější?

  • Mořské ryby, luštěniny, ořechy, mandle a není třeba se vyhýbat ani vajíčkám. Je pravdou, že tuky mají více kalorií než bílkoviny nebo sacharidy, ale jsou také stavebními kameny pro produkci hormonů a podporují sytost, která je důležitá pro prevenci přírůstku hmotnosti. Vhodná je proto konzumace zdravých tuků a rostlinných olejů, nejlépe lisovaných za studena.
  • Velmi přínosná je již zmiňovaná sója a citrusové plody.
  • Dbejte na dostatek vitamínů B a C, draslíku a hořčíku.
  • Zaměřte se také na to, abyste tělu dodávali dostatek vlákniny, která je důležitá pro udržení zdravé hmotnosti.
  • Ze sladkostí je lepší upřednostnit kvalitní vysokoprocentní čokoládu nebo celozrnné sušenky. Z ovoce si zase raději vyberte hrozny, broskve nebo hrušky. Zkuste se zbavit cukru a ke slazení raději využijte med.
  • O škodlivosti kouření a alkoholu (ve větším množství) už snad ani nemusí být řeč.
  • Právě v období menopauzy je důležité příliš nezatěžovat játra, kterým ulevíte třeba pitím mátového, pampeliškového nebo kopřivového čaje.

Na co si dát při jídle pozor

Kaloricky náročné pokrmy vedou k přibírání na váze. Přebytečný tuk v organismu může neblaze ovlivňovat hormony. Jedná se o estrogen, prolaktin a mužský hormon. Estrogen a prolaktin patří mezi ženské hormony. Kdy začne hladina ženských hormonů v menopauze klesat, dostanou více prostoru hormony mužské a mohou se začít projevovat tmavými chloupky v obličeji, padáním vlasů nebo mastnou pokožkou.

Dobré je také sledovat hladinu cholesterolu v krvi. Jeho vyšší hodnoty totiž mohou návaly horka a pocení zhoršovat. Cholesterol snižuje avokádo, česnek, ořechy nebo například zelený čaj.

Jakou funkci mají estrogeny u lidí?

Estrogeny přispívají ke správnému vývoji varlat a spermatogenezi, jak ukázaly různé studie. Bylo prokázáno, že pohyblivost a počet spermií jsou sníženy u mužů s nedostatkem aromatázy, ale působí také na jiných úrovních. Zejména:

  • ovlivnit chování a náladu.
  • Přispívají k růstu a rozvoji.
  • Přispívají ke stanovení tělesného složení.
  • Estrogeny mají tendenci podporovat hromadění triglyceridů v tukové tkáni, zejména v oblasti hýždí a stehen. To vysvětluje, proč mají muži obecně více svalové hmoty než ženy.
  • Působí na kostní minerální hmotu.
  • Ačkoli androgeny hrají důležitou roli ve zdraví kostí mužů, je nyní známo, že estrogeny mohou také přispívat, ne-li být důležitější.

Stejně jako u žen se s postupujícím věkem snižuje syntéza estrogenu, tak je tomu i u mužů, přičemž dochází ke snížení syntézy mužského hormonu a následně i estrogenu.

Závěrem

Stále existuje velmi málo vědeckých důkazů ve prospěch přírodních metod, které mohou vést ke zvýšení hladiny estrogenu. Proto kromě doporučení cvičit s mírou, mezi nejpoužívanější přírodní metody k tomuto účelu najdeme použití některých bylin. Požádejte rovněž o pomoc svého lékaře. Který vám pomůže určit hladinu estrogenu. Než se pustíte do diety zvláště bohaté na fytoestrogeny, zeptejte se svého lékaře na účinky estrogenu na organismus. I když nedostatek estrogenu může způsobit mnoho problémů, příliš vysoká hladina může souviset s menstruačními poruchami, cystami na vaječnících a dalšími nemocemi. Váš lékař může nařídit krevní test, aby se ujistil o vaší hladině estrogenu. Normální hladina estrogenu u ženy před menopauzou se pohybuje mezi 50 pg\ml a 400 pg\ml. Pokud je vaše hladina estrogenu nižší než 100 pg/ml, můžete trpět příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka.

No products found which match your selection.