Vše o předčasné ejakulaci: máme pro vás 10 tipů, jak ji oddálit

Vše o předčasné ejakulaci

Už tak brzo? je věta, kterou žádný chlap od své partnerky slyšet nechce. Žena se rychlému vyvrcholení možná jednou dvakrát zasměje. Co když je ale předčasná ejakulace nepříjemným společníkem každého sexu? Máme pro vás hned několik dobrých zpráv! Tento problém se týká spousty mužů. A často ho lze celkem jednoduše řešit.

V tomto článku si zodpovíme nejčastější otázky, které vás v souvislosti s předčasnou ejakulací mohou napadnout. A podíváme se na metody, pomocí nichž se můžete i vy sami pokusit o oddálení orgasmu bez nutnosti návštěvy lékaře. Tak pojďme na to.

Jak zní definice předčasné ejakulace?

Jedná se o stav, kdy dojde k orgasmu pár sekund po začátku sexu nebo dokonce i před ním. Vyvrcholení je nechtěné a často způsobuje problém v sexuálním a tím pádem i partnerském vztahu. Obecně se dá říci, že se jedná o ejakulaci, k níž dojde dříve, než by si oba partneři představovali.

Kdy se (ne)jedná o předčasnou ejakulaci?

Oficiální definice předčasné ejakulace je tedy jasná. Jedná se o stav, kdy muž dosáhne orgasmu dříve než žena. Ale to je v podstatě nesmysl. Je to totiž mnohem složitější. Obecně totiž ženy dosahují orgasmu později než muži. Pokud je tedy žena schopna dosáhnout orgasmu zhruba po deseti minutách a její muž o minutu dříve, nejedná se o předčasnou ejakulaci.

Vzhledem k tomu, že podle oficiálních statistik trvá průměrný sex od 3 do 17 minut, za předčasnou ejakulaci se považuje výstřik pod 3 minuty od začátku sexu nebo ještě před ním. Pokud ale sex trvá i jen lehce nad 3 minuty, nejedná se přímo o předčasnou ejakulaci, ale o vyšší citlivost penisu. Ale i tu můžete řešit pomocí metod, které uvádíme níže.

Kolika mužů se tento problém týká?

Tento problém se netýká jen mladých kluků, kteří právě začali sexuálně žít. K tomuto problému se oficiálně přiznalo 20 % dotazovaných mužů různých věkových kategorií. Vzhledem k tomu, že se stále muži bojí k brzkému výronu semene přiznat, můžeme očekávat, že je číslo samozřejmě daleko vyšší. S předčasným vyvrcholením se minimálně jednou setkal každý třetí muž mezi 18. až 85. rokem. Nejedná se tedy o problém, za který by se měl muž stydět. Na druhou stranu to také není něco, nad čím by se mělo mávnout rukou.

 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!
 • Stoporex® Delay sprej

  360,00  Sleva!

Jaké jsou typy předčasné ejakulace?

1) Primární (celoživotní)

Tímto typem trpí muži po celý jejich život. Mohli si toho všimnout už v období dospívání ještě před zahájením sexuálního života. I při masturbaci totiž u nich docházelo k předčasnému výronu semene.

2) Sekundární (získaná)

Tento typ mohl muž získat v průběhu života jako následek úrazu, onemocnění, vlivem braní léků nebo drog, psychických onemocnění apod.

3) Variabilní

Někdy se kromě primární a sekundární typu udává i variabilní. Ta je charakteristická střídáním předčasné a uspokojivé ejakulace. Vliv na délku sexu mají v tomto případě různé faktory jako například požití alkoholu před sexem, celková nálada, prostředí, sexuální poloha, konkrétní partnerka apod.

Jaké jsou formy předčasné ejakulace?

Důležité je zjistit, jakou formou předčasné ejakulace trpíte. Správná diagnostika totiž má rozhodující vliv na zvolení vhodného postupu léčby.

1) Stenická forma

Pokud se najdete v této formě, máte de facto vyhráno. Stenická forma je totiž snadněji zvládnutelná forma. Je charakteristická spíše zvýšenou potencí muži. Může být způsobená třeba krátkou uzdičkou nebo přecitlivělostí nervových zakončeních penisu. Díky tomu jsou muži schopni erekce i ejakulace. Dokonce mohou mít sex i několikrát za sebou. V první kole sexu ale nevydrží moc dlouho, ale o to déle vydrží v tom dalším. A v tom následujícím. Tato forma se dá řešit svépomocí.

2) Astenická forma

Tato forma bývá daleko komplikovanější, Mužům s touto formou nechybí erekce, ale schopnost si ji udržet. U těchto mužů může docházet k ejakulaci dokonce bez dostatečného ztvrdnutí penisu. Tato forma by se měla řešit návštěvou u odborného lékaře.

Jaké jsou příčiny předčasné ejakulace?

Jednoduše řečeno, příčiny nejsou zatím zcela objasněny. Má se však za to, že předčasnou ejakulaci mají na svědomí příčiny tělesného i duševního původu, případně jejich kombinace. Podstatné je umět najít příčinu a tu odstranit. Jedině tak se problému budete moci zbavit.

1) Malá frekvence sexu

Předčasnou ejakulací trpí často muži, kterým se sexu moc nedostává. Vzhledem k tomu, že cvik dělá mistra, doporučujeme zvýšení jeho frekvence. Čím častěji ho totiž budete praktikovat, tím více budete vnímat (nejen) své tělo a budete tak moc lépe odhadnout, co vás více dráždí a časem se naučíte příchod orgasmu lépe ovládat.

2) Naučená reakce

Pokud mají muži sex v prostředí, ve kterém je předčasná ejakulace žádoucí, rychle si na tyto podmínky zvyknou. Může to být třeba s partnerkou, která chce mít sex co nejdříve za sebou nebo v situacích, kdy pravidelně hrozí, že by byl pár někým při sexu načapán (např. pokud partneři sdílí společné prostory s jinými spolubydlícími, s dětmi apod.) a proto je nutné, co nejrychleji sex ukončit. Promluvte si proto s partnerkou, že od ní chcete větší zápal do hry. Také se snažte mít sex převážně na nikým nerušeném prostředí.

3) Zdravotní problémy

Předčasnou ejakulaci mohou mít na svědomí i zdravotní problémy jako například prostatitida, onemocnění štítné žlázy, úrazy, abnormální hladiny hormonů, zánět močové trubice apod. Na ejakulaci mají vliv i některé léky. Pokud máte podezření na nějakou nemoc, měli byste urychleně kontaktovat vašeho praktického lékaře.

4) Psychické problémy

Z psychických příčin může ejakulaci oddalovat deprese, stres, strach z neuspokojení partnerky, nízké sebevědomí nebo špatné sexuální zážitky z minulosti. Patří sem různá traumata, znásilňování, zneužívání apod. Komunikace a upřímnost jsou pro vztah klíčové. Sdělte své partnerce svoje pocity a obavy. Během sexu s ní mluvte a řekněte ji, že se už blížíte k orgasmu. Ze začátku vám to nemusí být zrovna příjemné, ale brzo si zvyknete nebo nebudete muset říkat nic.

5) Citlivost penisu

Nejčastěji se jedná o extrémně citlivý žalud a penis. Kromě rychlejšího vyvrcholení se může projevovat i bolestmi během masturbace nebo pohlavního styku. Za těmito problémy může stát krátká uzdička, která spojuje žalud s předkožkou.

 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!
 • Stoporex® Delay sprej

  360,00  Sleva!

Metody oddálení ejakulace

Ještě než začnete panikařit a hned volat svému doktorovi a sjednávat si s ním schůzku, sami (nebo s pomocí partnerky) vyzkoušejte metody, které váš orgasmus oddálí.

1) Start-stop metoda

Uchopte penis a začněte pomalu masturbovat. Když ale budete cítit, že se blížíte k orgasmu, okamžitě se stimulací přestaňte a počkejte, než největší vzrušení pomine. Tento proces opakujte ještě několikrát. Poté si dovolte vyvrcholit. Ideálně by mělo dojít k vyvrcholení až po 30 minutách cvičení. Tuhle metodu byste měli praktikovat alespoň třikrát v týdnu. Kromě oddálení ejakulace tato metoda udržuje penis vitální a zdravý.

2) Stlačování

Vše probíhá podobně jako první metoda. Jakmile budete cítit, že se blíží orgasmus, přestaňte s masturbací a pevně penis rukou stiskněte. Počkejte, až začne erekce slábnout a poté pokračujte.

3) Cvičení pánevního dna

Slyšeli jste někdy o tzv. Kegelových cvicích? Jedná se o zatínání stejných svalů, pomocí kterých jste schopni zastavit proud při močení. Zatněte je vždy na pár sekund několikrát za sebou. Série opakujte několikrát denně. Dávejte si pozor, abyste skutečně zatínali svaly pánevního dna a ne břišní nebo hýžďové svaly.

4) Masturbace před sexem

Velmi účinná metoda oddálení ejakulace je masturbace před sexem. Pokud víte, že brzo k sexu dojde, tak se dopřejte trochu té sebelásky hodinu až dvě před sexem. Bude totiž nějakou dobu trvat, než se vytvoří nový ejakulát.

5) Změna sexuálních návyků

Zkuste se vymanit ze stereotypu a zkoušejte v sexu nové věci. Před samotným sexem se zaměřte na předehru a pověnujte se své partnerce dostatečně dlouhou dobu. Určitě ocení, že nepůjdete rovnou na věc.
Když budete mít pocit, že se blížíte při sexu k orgasmu, změňte sexuální polohu. Ideální nějakou, při které nedochází k silnému dráždění penisu. Vyhněte se proto misionářské poloze nebo poloze zezadu. Naopak vyzkoušejte polohu „na koníčka (žena sedí na muži) nebo polohu „lžiček (zezadu z boku). Také můžete přejít jen k uspokojování partnerky prsty, pusou nebo erotickými pomůckami.

6) Erotické pomůckyVyberte spolu zajímavé erotické pomůcky, které využijete v případě toho, že se brzo uděláte. Když půjdete do sexu s tím, že kdyžtak za vás převezme práci vibrátor, budete víc uvolněný a bude daleko větší šance, že déle vydržíte. Zkuste například erekční kroužky, návleky na penis nebo třeba upínací smyčky, které mají za úkol oddalovat ejakulaci. Na trhu je opravdu obrovská nabídka všelijakého možného i nemožného sortimentu, takže si dejte láhev vína, pusťte se do online nakupování nebo běžte rovnou do sex shopu a nechte si poradit přímo tam.

7) Změna životního stylu

Zdravá fyzická stránka člověka jde ruku v ruce se zdravým sexuálním životem. A té docílíte jedině zdravým životním stylem. Začněte zdravou stravou. Na zlepšení erekce skvěle funguje špenát, granátové jablko, červená řepa, oříšky, semínka nebo mořské plody. Zkuste proto tyto potraviny pravidelně zařadit do všeho jídelníčku.
Kromě zdravých potravin bys měl být součástí vašeho života také kvalitní ničím nerušený spánek a pravidelná sportovní aktivita. Pokud máte problémy s potencí, je vhodná doba skoncovat s nezdravými životními návyky jako je kouření, pití alkoholu, nadměrné pití kávy, braní návykových látek apod.
Důležitá je také práce se stresem. Stres totiž vede ke zrychlení dechu a tím ke zrychlení ejakulace. Ačkoliv se to možná snadno řekne a hůř udělá, snažte se během sexu nemyslet na to, jestli tentokrát vyvrcholíte předčasně nebo ne. Ideálně nemyslete na nic a jen si užívejte sexu. Nebo myslete na něco sice příjemného, ale ne příliš eroticky dráždivého.

8) Znecitlivující prostředky

Erotický průmysl samozřejmě myslí i na muže s problémem předčasného vyvrcholení. Na trhu je totiž k dostání spousta krémů, sprejů nebo kondomů, které mají znecitlivující účinek. Spreje nebo krémy se nanáší zhruba 5 – 10 minut před sexem. Penis se po jejich aplikaci bude zdát jako „otupělý“, což povede právě k oddálení orgasmu. Bohužel se jejich účinek může přenést i na ženu a ve výsledku si sex neužije ani jeden z vás. Nehledě na to, že tyto znecitlivující prostředky s sebou přináší riziko vzniku alergických reakcí a nejsou proto vhodné pro citlivé osoby.

Tip: Abyste se vyhnuli případné alergické reakci, před použitím každého nového znecitlivujícího přípravku aplikujte jeho menší množství na kůži. Vyčkejte, jestli se neobjeví nějaká reakce jako třeba zčervenání, svědění nebo pálení. V případě, že ano, přípravek nepoužívejte!

9) Doplňky stravy na erektilní dysfunkci

Vyzkoušet můžete i některé doplňky stravy, který prožitek ze sexu prodlouží. Co třeba Stoporex Prolong? Nejen, že se postará o kvalitnější erekci a zajistí pozdější ejakulaci, ale má i pozitivní účinky na zdraví prostaty. A zvyšuje i chuť na sex. Můžete ho zkombinovat také se Stoporex Klasik, který přispívá ke správné funkci reprodukčního systému a močové soustavy a pomáhá předcházet problémům se ztopořením penisu.

10) Návštěva lékaře

Pokud jste vyzkoušeli všechny již zmíněné metody a nic nezabralo, je třeba si nalít čistého vína, odhodit zábrany a kontaktovat vašeho praktického lékaře, který vám následně doporučí konkrétního odborníka. Nejčastěji se problémy sexuálního rázu zabývají sexuologové, ale mohou také urologové případně psychologové apod.

Specialista nejprve provede řadu komplexních vyšetření od anamnézy přes rozbor sexuálního života až po hormonální, urologická nebo neurologická.vyšetření.

 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!
 • Stoporex® Delay sprej

  360,00  Sleva!

Kdy byste měl urychleně navštívit lékaře?

vy nebo partnerka jste z délky sexu frustrováni

 • náhle se změnila sexuální výdrž (předčasná ejakulace může značit roztroušenou sklerózu, cukrovku, hormonální poruchy apod.)
 • měl jste úrazy pánve, míchy, páteře nebo genitálu
 • trpíte na časté záněty močových cest
 • máte problémy s prostatou
 • vyzkoušeli jste už kde co a bez výrazného úspěchu

Jak probíhá léčba předčasné ejakulace?

Jak jsme již uvedli, nejprve se musí najít příčina předčasné ejakulace a teprve poté se specialisté zaměří na odstranění problému. Pokud je jeho příčinou úraz, léčba se zaměří na vyléčení zranění. Pokud jsou příčinou psychické problémy, bude se problémem zabývat psycholog nebo psychoterapeut apod. My se zaměříme na obecné rozdělení metod léčení.

1) Racionální psychoterapie

Tato metoda psychoterapie je vhodná pro pacienty se stenickou formou předčasnou ejakulace. Těm se nejčastěji doporučí, aby zvýšili frekvenci sexuálních styků, odpoutali svoje myšlenky od vzrušujících sexuálních podnětů apod. Někdy pomáhá i zapojení partnerky do psychoterapie.

2) Funkcionální trénink

Součástí této metody je nácvik různých technik, které ejakulaci oddalují. O nejznámějších metodách „start-stop nebo „stlačování jsme psali již výše. Cílem těchto metod je manuální dráždění penisu po delší dobu (cca 30 minut) bez dovolení si ejakulovat moc brzo.

3) Farmakoterapie

Moderní medicína nabízí při léčení předčasné ejakulace tzv. psychoterapeutika, která slouží ke snížení pocitu napětí a vzrušivosti. Ty jsou vhodné pro muže trpící převážně astenickou formou. Léky však mohou být návykové a paradoxně snižovat libido, erekci nebo mít jiné vedlejší účinky.

Závěr

Předčasná ejakulace je sice problém, ale ne neřešitelný. Pokud se u vás vyskytuje pravidelně, nezavírejte před ním oči a nečekejte, že sám od sebe odezní. Čím dříve ho totiž začnete řešit, tím dříve se budete moci radovat z dostatečně dlouhého sexu. Jakou radu vyzkoušíte jako první?

 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Prolong + Delay sprej

  1080,00  Sleva!
 • Stoporex® Delay sprej

  360,00  Sleva!