Seznamte se s afrodiziakem jménem Damiána

Seznamte se s afrodiziakem jménem Damiána

Bylina s názvem Damiána je surovina získávaná z malého keře zvaného turnera roztroušená. Jde o rostlinu, jejíž využití v lidovém léčitelství má dlouhou tradici. List Damiány je široce uznáván jako afrodiziakum, ale má také vlastnosti zlepšující náladu, zmírňující kašel a diuretické vlastnosti. Je to ideální bylinka pro manželské páry, starší páry a velmi zaneprázdněné lidi. Nejen, že léčí bolesti hlavy, ale působí i jako afrodiziakum. O historii, výhodách a vaření listu Damiana se dozvíte v našem nejnovějším článku.

Jaký je původ rostliny s názvem Damiána?

Damiana, jinak též turnera rozptylová (Turnera diffusa Willd. Ex Shult.) je malý, až 2 metry vysoký keř, který se přirozeně vyskytuje v Jižní Americe, Střední Americe, Indii a Africe. Má zubaté, aromatické listy dlouhé až 25 cm. Jeho letní květy jsou malé a žluté. Plody této rostliny jsou drobné a mají vůni podobnou vůni fíků. Damiánské listy se používaly již před mnoha staletími v oblasti lidového léčitelství. Existuje také několik domněnek, že je používali již staří Mayové. Měly předcházet závratím a poruchám rovnováhy.

Synonymem pro název Turnera je Damiana aphrodisiaca, který jasně napovídá, k čemu se bylina používala a používá. Hlavní použití listů Damiana je jejich podávání ke stimulaci libida. Běžně používané v Jižní a Střední Americe, do Evropy se pravděpodobně dostaly díky misionářům v 17. století. Byly ceněny nejen jako afrodiziakum, ale také jako prostředek s četnými léčivými vlastnostmi.

 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® XXL krém

  599,00 

Složení Damiány

Řezaný list Damiany vděčí za své vlastnosti četným biologicky aktivním látkám v nich obsažených. Stojí za zmínku, že údaje o působení a složení bylin Damiana jsou poměrně vzácné. Ukazují však, že listy této rostliny obsahují:

 • flavonoidy,
 • sacharidy, např. glukóza, rhamnóza, fruktóza, sacharóza,
 • steroidy
 • skvalen,
 • pyron,
 • tetrafilin B,
 • arbutin,
 • třísloviny,
 • vitamín C,
 • prvky jako hořčík, měď, železo, zinek,
 • saponiny,
 • bílkoviny,
 • esenciální olej obsahující sloučeniny, jako je thymol.

Listy Damiány jsou rostlinnou surovinou. Jsou bohaté na flavonoidy, především luteolin a deriváty apigeninu. Mezi nimi je unikátní flavonoid C-glykosid, který nebyl nalezen v žádné jiné rostlině. Z tohoto důvodu se používá pro standardizační studie a kontrolu, zda produkty, které deklarují obsah extraktu z listů damiány, jsou skutečně založeny na této rostlině. Kromě toho listy Turner diffusa obsahují sacharidy, bílkoviny, vitamín C, prvky (hořčík, zinek, železo, měď). Důležitou složkou listů rostliny je silice, ve které bylo identifikováno téměř 50 různých chemických sloučenin.

Jak působí listy Damiány?

Účinek na libido

Mezi nejznámější a zdokumentované účinky listů Damiana patří zvýšení libida a zlepšení spokojenosti se sexuální aktivitou u žen i mužů. Afrodiziakální vlastnosti této byliny vyplývají z jejího vícesměrného působení. Látky v něm obsažené inhibují aktivitu aromatázy, tedy enzymu, který umožňuje přeměnu androgenů na estrogeny. Jeho zvýšená aktivita vede ke snížení hladiny volného mužského hormonu, což má za následek snížení libida a potence. Inhibitory aromatázy budou žádoucí nejen v případě nízkých hladin androgenů, ale představují také slibný směr pro léčbu estrogen-dependentních rakovin, jako je hormonálně-dependentní rakovina prsu. Příznivý účinek listů Damiána na libido bude také důsledkem zvýšení syntézy oxidu dusnatého, který je regulátorem sexuálního chování. Musíme zmínit také to, že afrodiziakální účinek damiány platí pro muže i ženy. Nálevy i lihové extrakty z byliny Damiana zlepšují ženské i mužské libido. Studie na zvířatech prokázaly, že výtažky z damiány jasně urychlily dosažení erekce a zlepšily schopnost dosáhnout ejakulace u samců potkanů a zkrátily dobu mezi jednou a druhou ejakulací.

Existují určité důkazy, že suplementace kombinací damiany, L-argininu, amerického ženšenu, Panax ginseng a ginkgo může být nejužitečnější pro podporu sexuálního uspokojení. Tuto kombinaci mnozí používají ke zvýšení frekvence orgasmu a ke snížení vaginální suchosti.

Účinek na nervový systém
Látky získané z byliny damiana snižují nervové napětí, zvyšují koncentraci a pohodu, uklidňují a tiší stavy spojené s úzkostí. Damiánská bylina vám může pomoci usnout. Má uklidňující účinek na zažívací potíže nervového původu.

Účinek na močový systém
Účinné látky obsažené v bylince Damiana mají pozitivní vliv na močový systém prostřednictvím diuretických a antibakteriálních vlastností. Damiana podporuje práci ledvin a podporuje odstraňování zbytečných metabolických produktů spolu s močí. Podpůrně při infekcích močového měchýře a močových cest.

Další účinky

List Damiány může také působit antibakteriálně. Lidové léčitelství ho využívalo i při léčbě žaludečních vředů. Byly zde využity účinky na antioxidační a imunomodulační mechanismy a schopnost inhibovat peroxidaci lipidů sloučenin obsažených v T. diffusa. Za zmínku také stojí, že apigenin přítomný v alkoholových výtažcích z listů této rostliny zmírňuje příznaky úzkostných neuróz a deprese. Díky fenolickým sloučeninám má bylina Damiána antioxidační vlastnosti.

Neméně silně antioxidačně působí i některé látky v něm obsažené, například kvercetin. Umožňují vychytávání volných radikálů, jejichž nadbytek koreluje s vyšším rizikem onemocnění, jako je ateroskleróza, cukrovka, rakovina nebo neurodegenerativní onemocnění. Také zpomalují proces stárnutí buněk. Arbutin a apigenin přítomné v listech Damiány mají také cytotoxické vlastnosti proti některým rakovinným buňkám. Osvědčené je i jejich použití jako složky doplňků urychlujících proces redukce hmotnosti. Je třeba zmínit, že listy damianu mají také močopudné vlastnosti, které lze využít při infekcích močových cest a žlučníku protože dobře působí při potížích s trávením těžkých tučných jídel.

Zlepšení nálady a snížení stresu

Běžné použití damiány je zvládání příznaků deprese, úzkosti, nervozity, letargie a nespavosti. Někteří vědci ji považují za adaptogenní bylinu, protože může pomáhat budovat obranyschopnost těla proti stresu. Damiana vám může pomoci cítit se uvolněněji, zmírnit fyzické příznaky spojené se stresem (jako je svalové napětí nebo bolesti hlavy) a umožní vám snadněji usnout. Říká se, že pomáhá zlepšit „celkovou pohodu“ snížením mnoha fyzických příznaků, jako je bolest a únava, a zlepšením trávení, energie, koncentrace a sexuální touhy.

 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® XXL krém

  599,00 

Může pomoci v boji proti cukrovce a prevenci

Některé výzkumy ukázaly, že kombinace damiany, guarany a yerba maté může pomoci lidem s nadváhou nebo obezitou dosáhnout zdravější hmotnosti. Tyto bylinky dokážou zlepšit hladinu energie, což podporuje fyzickou aktivitu, omezuje stravování spojené se stresem, pomáhá s hormonální rovnováhou a případně snižuje chuť k jídlu nebo chutě. Podle studie publikované v Journal of Enthopharamacology má damiana nejen účinky proti obezitě, ale má také antidiabetické, antioxidační, adapatogenní, antispasmodické a gastroprotektivní aktivity, které mohou pomoci snížit riziko mnoha chronických onemocnění. V určitých studiích na zvířatech bylo prokázáno, že T. diffusa má antioxidační vlastnosti, které mohou zabránit poškození ledvin a cukrovce vyvolané mitochondriálním oxidačním stresem.

Kdy je vhodné damiánu používat?

 • Se sníženou sexuální touhou, špatnou koncentrací
 • Při stresu a zvýšeném nervovém napětí
 • S depresivní náladou
 • Při dlouhé fyzické i duševní práci
 • Když jste unavení
 • Při infekcích močového měchýře a močových cest

Nežádoucí účinky užívání listů Damiana

Jako každá látka může i tato způsobit nežádoucí příznaky. Nejčastějšími vedlejšími účinky užívání přípravků s Damianou jsou bolesti hlavy, průjem, problémy se spánkem a změny nálad. Ve velmi vysokých dávkách však může být tato rostlina pro tělo nebezpečná, proto pamatujte na její střídmost. Damian najdete v lékárnách a eshopech a nabídka zahrnuje jak sušené listy, tak i zapouzdřené extrakty z této rostliny a komplexní přípravky stimulující sexuální touhu. Je často také v doplňcích stravy jako je například Stoporex. V lékárnách a bylinkářstvích seženete i tekuté extrakty, ale nejoblíbenější jsou kvalitní sušené čaje, které se skládají z pečlivě vybraných lístků keře Turnera diffusa. Kromě takových produktů se Damiana často používá jako ochucovací látka do různých cigaret a bylinných směsí.

Damiána je rostlina s širokým spektrem využití, proto s jejím použitím neváhejte, zvláště pokud vás trápí menstruační potíže nebo se trápíte v ložnici. Užijte si přirozenou podporu, protože rostlinné čaje z Damiany se mohou stát vaší tajnou zbraní v boji se zdravotními problémy. A i když je to dobrý směr, nezapomeňte na konzultaci s lékařem nebo lékárníkem, který vám může pomoci vybrat pro vás nejvhodnější bylinné přípravky.

Doporučuje se, aby se ženy, které jsou těhotné nebo kojící, vyhýbaly užívání damiany, protože zatím neexistuje výzkum, který by prokázal, že je v těchto situacích bezpečná. Pokud jste diabetik, běžně trpíte hypoglykémií, nedávno jste podstoupili operaci, užíváte léky proti bolesti nebo užíváte inzulín či antidiabetika, pak se jeho užívání vyvarujte. Příznaky otravy byly pozorovány při konzumaci velmi vysokých dávek, řádově 200 g extraktu z listů damiány.

Jak damiánu užívat?

Damiána je k dostání nejčastěji ve formě prášku nebo sušených listů. Často se mylně uvádí, že tato rostlina by měla být spálena nebo použita jako kadidlo. Bohužel tímto způsobem nebudou využity její plné vlastnosti. Je nejlepší ji užívat ve formě čajů a nálevů. K tomu stačí zalít horkou vodou (1 lžička) a počkat asi 10 minut. Po scezení můžete nápoj osladit medem. Pijeme 2-3x denně cca 100 ml. Nejlépe po jídle, protože se nedoporučuje konzumovat nálev nalačno.

Můžeme připravit i damiánový čaj – 3-4 lžičky bylinky zalijeme vodou (půl litru) a poté deset minut vaříme na mírném ohni. Nádobu nechte čtvrt hodiny přikrytou, sceďte a vypijte. Zajímavým nápadem je tinktura: 50 g sušené bylinky zalijeme lihovinou (400 ml), přidáme med (40 g), pevně uzavřeme a necháme na tmavém místě dva týdny macerovat. Po 14 dnech přefiltrujte a nalijte do láhve. Tinktura je skvělým doplňkem například do čaje.

V průběhu užívání byste si také měli dělat pauzy, například týden nebo měsíc ji užívejte a pak dělejte stejně dlouhé pauzy. Malé děti a těhotné ženy by neměly pít nálev z Damiany. Samozřejmě v případě chronických onemocnění a užívání léků byste se před zavedením přírodních látek měli poradit s lékařem.

Při problémech s libidem se doporučuje konzumovat nálev 1,5 hodiny před plánovaným stykem. Damiana se dá kombinovat s jinými rostlinami a bylinkami. Skvěle zde poslouží ženšen nebo zázvor. Z nálevu lze udělat i něco jako studený nápoj – stačí přidat vodu, led, citron a rozmarýn. Domorodí Mexičané vyrábí z této rostliny tinkturu na bázi tequily, která má navodit stav euforie. Ať už však v jakékoli formě a s jakými bylinkami, Damiana vždy přinese úlevu a uvolnění.

Damiana doplňky (kapsle) jsou vyrobeny z jemně mletého prášku z listů. Někteří lidé považují za nejpohodlnější způsob konzumace byliny, protože nevyžaduje přípravu čaje nebo jiného typu tinktury. Dávkování se u jednotlivých značek liší, proto si vždy pečlivě přečtěte návod.

Nejčastější otázky

Je damiána silné afrodiziakum?

Damiana je divoký keř, který roste v Mexiku, Střední Americe a Západní Indii. List a stonek se používají k výrobě léků. Lidé používají damiánu na mírné “opojení”, jako afrodiziakum, k léčbě žaludečních potíží a na jiné stavy, ale neexistují žádné dobré vědecké důkazy, které by podporovaly její použití.

Jak se užívá damiána jako afrodiziakum?

Chcete-li použít damiánu, konzumujete její listy. Předpokládá se, že zvyšuje sexuální vzrušení a výdrž u mužů a žen. Tradičně se používá k léčbě problémů s močovým měchýřem a močovými cestami. Někteří lidé mají rádi způsob, jakým se po bylině cítí kvůli jejímu účinku na močový měchýř.

Je list damiány stimulant?

V tradiční medicíně lidé používají damiánu jako stimulant a léčbu menstruačních problémů, zácpy a onemocnění ledvin.

Můžete vzít maca a damiana dohromady?

Chcete-li bojovat s různými fyzickými a duševními účinky stresu, zkuste zkombinovat list damiany s bazalkou posvátnou, macou a extraktem/listem/práškem z ashwagandhy. Vhodné je užívat 100 % přírodní doplněk stravy s názvem Stoporex.

Damiána vs. Maca

Maca (nebo kořen maca) a damiana sdílejí mnoho podobností, včetně toho, že pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky a že se přirozeně používají k podpoře sexuální touhy. Maca (Lepidium meyenii) je druh brukvovité zeleniny, která pochází z And v Peru. Dodává se v různých barvách včetně béžové/žluté, červené, fialové a černé. Obvykle je k dispozici ve formě prášku po sklizni a rozemletí. Mezi výhody Macy patří poskytování antioxidantů, které bojují proti poškození volnými radikály, působí jako adaptogen, který pomáhá tělu zvládat stresory, zlepšuje energii, pomáhá s hormonální rovnováhou a zvyšuje libido.

Schopnost Macy podporovat sexuální a hormonální zdraví je jedním z nejčastějších důvodů, proč se používá. Studie naznačují, že kořen maca může výrazně zlepšit sexuální funkce, zejména u žen po menopauze, může pomoci zmírnit příznaky menopauzy, může být prospěšný při léčbě neplodnosti a může dokonce bojovat proti přibývání na váze a nadýmání spojené s PMS nebo menopauzou. Maca se obvykle užívá v dávkách asi dvou polévkových lžic sušeného prášku. Má příjemnou oříškovou chuť a skvěle se hodí do smoothies, koktejlů, energetických kuliček, pečiva atd.

Závěrem

Rostlina Damiána je všeobecně považována za afrodiziakum. Historicky se bylinná infuze připravovala z listu damiany, který se konzumoval jako čaj nebo elixír. Byla vyrobena ze sušených listů přidaných do asi půllitru vody a konzumovaných denně. Věřilo se, že španělští misionáři vařili tisanes z listů damiany a pili je jako afrodiziakum v noci. Podával se také jako přírodní lék na křeče, třes, nespavost a bušení srdce. Damiána obsahuje mnoho antioxidačních, protirakovinných a protizánětlivých sloučenin včetně saponinů, flavonoidů, rostlinných sterolů a kyselin, jako je kyselina affeoylshikimová, kyselina šikimová, kyselina ferulová, kyselina sarsapicová a kvercetin.

 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® XXL krém

  599,00 
0 odpovědi

Zanechat komentář

Chcete se zapojit do diskuze?
Neváhejte a přispějte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *