Prostata a její funkce v sexuálním životě

Prostata a její funkce v sexuálním životě

Výzkum ukázal, že prostata a sexualita jdou ruku v ruce. Neléčená hyperplazie prostaty může oslabit vaše libido a zvýšit riziko erektilní dysfunkce, nepodceňujte proto bolest, pálení a potíže s močením či inkontinenci. Abyste se vyhnuli problémům se sexuální výkonností, navštivte lékaře, který problém diagnostikuje a nasadí vhodnou léčbu.

Historie prostaty

Prostatu poprvé formálně identifikoval benátský anatom Niccolò Massa v Anatomiae libri introductorius (Úvod do anatomie) z roku 1536 a v roce 1538 ji ilustroval vlámský anatom Andreas Vesalius v Tabulae anatomicae sex (šest anatomických tabulek). Massa popsal prostatu jako „žlaznaté tělo, na kterém spočívá hrdlo močového měchýře“ a Vesalius jako „žlaznaté tělo“. Slovo “prostata” bylo poprvé použito v roce 1600 k popisu žlázy a jeho použití připisuje francouzský lékař André du Laurens.

Termín však minimálně v roce 1549 použil francouzský chirurg Ambroise Pare. V té době Du Laurens popsal prostatu jako párový orgán (ne jediný orgán se dvěma laloky) a latinský termín prostatae, který byl používán, byl chybnou interpretací starověkého řeckého slova používaného k popisu semenných váčků (parastatai). I když se tvrdilo, že chirurgové ve starověkém Řecku a Římě museli prostatu přinejmenším vnímat jako anatomickou jednotku. Skutečnost, že prostata je jeden a ne dva orgány, byla myšlenka popularizovaná na počátku 18. století, stejně jako anglický termín používaný k popisu prostatického orgánu. Monografie „Praktická pozorování léčby onemocnění prostaty“, kterou vydal britský lékař Everard Home v roce 1811, byla důležitá v historii prostaty tím, že popisuje a pojmenovává anatomické části prostaty.

Má prostata vliv na erekci?

Prostata je orgán, který hraje důležitou roli v sexuálním životě muže. Prostata má obrovský vliv na libido, tedy chuť na sex a vznik a udržení erekce nezbytné pro uspokojivý pohlavní styk. Onemocnění prostaty proto mohou významně přispívat k poruchám v sexuálním životě muže. Nicméně je třeba zdůraznit, že problémy s potencí jsou vždy příznakem nemoci, ale nejsou nemocí samy o sobě. Z tohoto důvodu by se nově vznikající dysfunkce potence neměly podceňovat. Problémy s erekcí v tomto smyslu mohou být příznakem, jakýmsi varovným signálem, že se v těle objeví zdravotní stav. Proto je erektilní dysfunkce, bez ohledu na to, zda je spojena s onemocněním prostaty nebo jiným onemocněním, vždy předpokladem lékařské konzultace a nasazení vhodné léčby. Ta vám umožní udržet sexuální výkonnost na uspokojivé úrovni. Mezi nejčastější onemocnění prostaty patří:

Všechna výše uvedená onemocnění mohou mít vliv na vznik problémů se sexuální výkonností muže. Každá nemoc má však své vlastní příznaky a vyžaduje různé léčby, které ovlivňují sexuální funkce.

 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® XXL krém

  599,00 

Zvětšená prostata a sexuální aktivita

Prostata má velikost kaštanu a obklopuje močovou trubici. Vylučuje tekutinu, která spolu se spermatem tvoří semeno, čímž se stává tekutější. Přesto se prostata s věkem zvětšuje. I když je to přirozený proces, může omezit tok moči. U mužů nad 40 let se může objevit mírné zvětšení prostaty. Důležité je, že benigní hyperplazie prostaty je stav, jehož frekvence se zvyšuje s věkem. Stojí za zmínku, že tato nemoc není nebezpečná pro celkové zdraví člověka, ale přesto způsobuje nepohodlí. Hypertrofie prostaty je spojena s častým močením, tlakem na močový měchýř a neúplným vyprázdněním močového měchýře při vyprazdňování.

Tyto příznaky ovlivňují nejen pohodu muže, ale také jeho sexuální schopnosti. Existují studie, které ukazují silnou korelaci mezi zvětšenou prostatou a erektilní dysfunkcí. V tomto smyslu platí, že čím závažnější jsou příznaky zvětšení prostaty a močových cest, tím větší jsou problémy v sexuální oblasti. Benigní hyperplazie prostaty je spojena se změněnou rovnováhou kontrakce a relaxace cév, které jsou závislé mimo jiné na oxidu dusnatém, což znamená problémy s dosažením a udržením erekce. Kromě toho je benigní hyperplazie prostaty také spojena s hormonálními změnami. V tomto smyslu je třeba zdůraznit, že mužský hormon má vliv na erekci a snížení jeho koncentrace má za následek snížení libida a problémy s potencí.

Prostatitida a sexuální aktivita

Sex většinou příznaky prostatitidy nezhorší, na druhou stranu mnoho mužů pociťuje bolest při ejakulaci. Tento stav může vést k bolesti ve varlatech a tříslech a zvyšuje riziko předčasné ejakulace, což snižuje sexuální uspokojení. Prostatitida je nejčastější onemocnění prostaty u mužů nad 50 let.

Existují čtyři typy prostatitidy:

 • akutní bakteriální zánět prostaty,
 • chronická bakteriální prostatitida,
 • chronický – zánětlivý a nezánětlivý syndrom pánevní bolesti,
 • asymptomatická prostatitida

Akutní bakteriální prostatitida je spojena s nepříjemnými příznaky – vysokou horečkou, častým ucpaným močením a nepohodlí v oblasti symfýzy pubis. Zánět je navíc spojen se zvětšenou prostatou a její citlivostí. Tyto nemoci znesnadňují vést uspokojivý sexuální život, protože oblast genitálií je extrémně bolestivá a citlivá. Chronická bakteriální prostatitida je zase spojena s bolestí varlat a třísel a někdy i s problémy s močením. U mužů pak dochází k předčasné ejakulaci, která snižuje spokojenost s pohlavním stykem. Syndrom bolesti má naopak negativní vliv na sexuální aktivitu, protože způsobuje psychické nepohodlí, které vede k erektilní dysfunkci. U prostatitidy vám lékař obvykle předepíše antibiotika, ale může trvat několik týdnů, než infekce vymizí a vaše erekce se vrátí do normálu.

Rakovina prostaty

Pro muže je rakovina prostaty spojena s obrovským stresem a nutností vhodné léčby. Proto stojí za zmínku, že stres sám o sobě může výrazně zesílit problémy s erekcí a být spojen s nízkým libidem. Navíc může erektilní dysfunkce vyplývat z rozsahu patologických tkání.

Při léčbě rakoviny prostaty se používají radikální prostatektomie, která zahrnuje úplné odstranění prostaty, hormonální terapie, radioterapie.

Sex po odstranění prostaty

Mnoho pacientů s rakovinou prostaty si klade otázku, jak vypadá styk po odstranění prostaty. Je možný styk po radikální prostatektomii, tedy chirurgickém odstranění prostaty? Erektilní dysfunkce se může vyvinout po takovém velkém chirurgickém zákroku, ale v mnoha případech je léčitelná. Během radikální prostatektomie může lékař odstranit prostatu i semenné váčky, takže pacienti mohou poté zažít „suché orgasmy“. Role rehabilitace po operaci odstranění prostaty je nesmírně důležitá a je považována za další krok v léčbě.

Léky na potenci a prostatu

Mezi léky používané k léčbě benigní hyperplazie prostaty patří alfa-blokátory a inhibitory enzymu 5-alfa reduktázy. První skupina léků má relaxační účinek na hladké svalstvo. Současně se rozšiřují krevní cévy. Tato akce je zaměřena na to, abyste se mohli vymočit, ale také snižuje krevní tlak a oslabuje erektilní funkci. Tento efekt není trvalý a vymizí po vysazení léku, což však urologové nedoporučují. Tyto typy problémů se však ve skutečnosti vyskytují u malého procenta mužů, kteří užívají tento typ léků. Pokud jsou sexuální problémy pro muže velmi obtížné, může se rozhodnout uchýlit se k farmakologické léčbě problémů s erekcí bez přerušení léčby prostaty. Tento typ kombinované terapie však musí být spojen s konzultací s lékařem a ujištěním, že potíže nevznikají poškozením nervových vláken, ale souvisí spíše s účinky léků při léčbě prostaty.

 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® XXL krém

  599,00 

Vitamíny na potenci

Impotence, problémy s erekcí, ztráta libida – to jsou slova, která děsí všechny muže. Bohužel se s tímto typem problému potýká stále více mužů. Silná erekce, která byla dříve pýchou, znakem síly a mužnosti, slábne a chuť na sex je zanedbatelná. Vyplatí se s tím bojovat a hledat způsoby, jak posílit svou potenci. Vitamíny jsou potřebné pro správné fungování celého těla. Ovlivňují všechny životní funkce a jsou také zodpovědné za sexuální výkonnost. Vyplatí se znát ty, které se nejvíce doporučují mužům a jsou zodpovědné za správnou potenci. Přírodní přípravek Stoporex obsahuje celou řadu důležitých vitamínů, minerálů a přírodních afrodiziak.

Sex snižuje riziko vzniku prostaty?

Někteří terapeuti a sexuologové na základě vědeckého výzkumu zjistili, že riziko vzniku rakoviny prostaty u lidí, kteří mají pravidelný sex 5x týdně, je o 30 % nižší. Odvolávají se na teorii, že pravidelná ejakulace odstraňuje přebytečný zinek z prostaty, který v malých dávkách působí protirakovinně, ale ve vysokých koncentracích může stimulovat rozvoj rakovinných buněk. To však nepotvrzují urologové, kteří operují případy rakoviny prostaty se stejnou statistickou frekvencí u sexuálně aktivních i celibátních lidí.

Měření koncentrace sloučenin zinku v lidském těle navíc potvrzují, že tento minerál je v prostatě nejhojnější, ale zároveň ukazuje, že v poměru k předepsané normě většinou nestačí a je to tzv. nedostatek zinku, který je považován za faktor přispívající ke vzniku rakoviny. Nikoli jeho fiktivní nadbytek, který se v praxi vyskytuje pouze u pracovníků kovodělných podniků zabývajících se galvanizací ocelových plechů.

Jak předcházet problémům s prostatou?

Když dojde ke zvětšení prostaty, žláza stlačuje močovou trubici, což vede k poruchám močení. Poměrně často je diagnostikována u zralých mužů. Hyperplazii prostaty lze předejít. Jak to udělat?

Navštěvujte pravidelně urologa

Muži nad 50 let by měli pravidelně, alespoň jednou ročně, navštěvovat urologickou ordinaci, aby si nechali vyšetřit prostatu. Pokud se ve vaší rodině vyskytla rakovina prostaty, měli byste navštívit urologa již ve 45 letech. Prevence je nesmírně důležitá. Díky tomu můžete účinně předcházet nebo minimalizovat příznaky spojené s neduhy souvisejícími se zvětšením prostaty.

Správná strava

Problémům s prostatou lze předcházet prakticky každý den zdravým životním stylem. Správná strava je velmi důležitá. Měli byste snížit množství konzumovaných mléčných výrobků a zpracovaných sacharidů ve prospěch sójových produktů obsahujících isoflavony. Strava by měla být bohatá na zinek, jehož vynikajícími zdroji jsou mj. ryby, obiloviny, vejce, dýňová semínka a kořenová zelenina. Co nejčastěji byste měli používat produkty bohaté na betakaroten, vlákninu, hořčík, vitamíny C a E, flavonoidy a mastné kyseliny. V jídelníčku zralého muže nesmí chybět ani ořechy, čočka a kukuřice, které obsahují kyselinu glutamovou. Abyste zabránili růstu prostaty a bojovali s příznaky jejího zánětu, vyplatí se jednou denně vypít polévkovou lžíci lněného oleje. Nepříznivé jsou bohužel všechny nápoje obsahující kofein, tedy káva, černý čaj, coca-cola, kakao a energetické nápoje.

Pozor na nadváhu a obezitu

Nadbytek tuku v těle, zejména abdominální obezita (tzv. pivní břicho) obvykle znamená zvýšenou hladinu cholesterolu, která přispívá k endokrinním poruchám. Cholesterol může být přeměněn na pohlavní hormony včetně DHT a mužského hormonu. Jejich nadbytek nepříznivě ovlivňuje zdraví prostaty.

Kouření prostatě škodí

Kouření cigaret negativně ovlivňuje celý organismus, včetně libida a plodnosti, způsobuje usazování mnoha toxických a okyselujících látek. Mohou se také hromadit v prostatě a výrazně ji zhoršovat. Proto je v případě zjištění problémů s prostatou bezpodmínečně nutné tuto závislost opustit.

Sedavý způsob života vyměňte za pravidelný pohyb

Způsobuje horší průtok krve prostatou a čistí ji od odpadních látek. Sedavý způsob života však neznamená jen sezení na gauči. Týká se to všech mužů pracujících v sedavé poloze – administrativních pracovníků, řidičů, obsluhy vozidel či strojů atd. Lidé, kteří vedou sedavý způsob života, by měli dbát především na správné množství pohybu, které zvyšují průtok krve v orgánech malé pánve.

Doplňky a léky na prostatu

Profylakticky a při prvních příznacích problémů s prostatou se vyplatí užívat doplňky stravy na bázi přírodních rostlinných extraktů, které stimulují správnou činnost prostaty, např. Stoporex. V případě benigní hyperplazie prostaty se vyplatí sáhnout po volně prodejných lécích na prostatu, které podporují léčbu tohoto neduhu a pomáhají udržovat správnou činnost urogenitálního systému.

Které bylinky jsou nejlepší na prostatu?

Abychom dosáhli co nejlepších výsledků, je nutné zvolit správné bylinky na problém, se kterým se potýkáme. Trochu jiné přípravky použijeme, když se chceme pouze chránit před hypertrofií prostaty. Produkty s jiným složením by se zase měly objevit v našem jídelníčku, když se chceme zbavit obtěžujících příznaků nemoci. Jaké bylinky jsou nejlepší na prostatu:

 • saw palmetto – látky obsažené v saw palmetto pomáhají mužům, kteří bojují se zvětšenou prostatou a androgenní alopecií. Funguje dobře při mírném průběhu onemocnění a minimalizuje vnímané příznaky. Každodenním užíváním můžete snížit polakisurii a tlak na močový měchýř.
 • kořen maca – kromě příznivého vlivu na libido je tato rostlina známá také svými vlastnostmi, které snižují velikost prostaty. Používá se proto v prevenci onemocnění souvisejících s jeho hypertrofií. tribulus – mužský hormon se v mužském těle dokáže přeměnit na DHT, který má androgenní účinek. Tribulus zabraňuje příliš vysokým hladinám této látky. Muže tak chrání před negativními účinky DHT na organismus. Díky tomu snižuje riziko hypertrofie prostaty, a když se příznaky již objevily, minimalizuje jejich intenzitu a zmírňuje příznaky.
 • dýňová semínka – fytosteroly přítomné v dýňových semínkách ovlivňují velikost prostaty a zabraňují jejímu nadměrnému růstu. Jsou také užitečné při zpomalování procesu přeměny mužského hormonu na DHT. Zavedení doplňků z dýňových semínek do jídelníčku se osvědčí jak v prevenci onemocnění prostaty, tak při zmírňování příznaků.
 • catuaba – rostlina zaujímá významné místo v tradiční brazilské medicíně již řadu let. Jeho vlastnosti pomáhají proti onemocnění prostaty a brání jejímu růstu. Podporuje také močový systém a zlepšuje jeho práci, díky čemuž dokáže minimalizovat nepříjemné příznaky hyperplazie prostaty.

Dobrým řešením jsou i směsi bylin na prostatu. Nejdůležitější složky shromážděné v jednom doplňku stravy mají mnohostranný účinek na tělo. Jejich správná kombinace umožňuje minimalizovat riziko hyperplazie prostaty. Kromě toho zlepšují činnost močového systému a zmírňují příznaky onemocnění.

Zdroj:

https://www.energiezivota.com/zdravy-zivotni-styl/prostata-a-jeji-funkce/

https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/onemocneni-prostaty-a-sexualni-dysfunkce-160326

 • Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® XXL krém

  599,00