Libido

Libido

Slovo libido zní, že je českého původu. Krásně vyjadřuje označované – libido neboli jak se nám líbí „to“. Ve skutečnosti je ale toto slovo latinského původu a převzaly ho všechny evropské jazyky s výjimkou lotyšštiny, jež z nějakého důvodu razí výraz „dzimumdziņa“.

Libido je sexuální touha či pohlavní pud. Je to energie, která umožňuje realizovat naše erotické touhy. Podle psychoanalytiků má tato energie má i psychickou povahu, může mít zdroj v nevědomí, nebo v těle. Sigmund Freud, C. G. Jung a spol. chápou libido jako o pojem vyjadřující cosi záhadného a nevýslovného, co nás pohání směrem kupředu a utváří vůli k životu. Do této definice libida ale zabředávat nebudeme, zůstaneme u sexuálního významu.

Na libido mají vliv hormony. Říká se, že ty mužské jsou o něco aktivnější. Mužské hormony neprochází výraznými změnami během měsíce a u mnohých mužů se nemění tolik ani v dlouhodobém měřítku. Jsou muži, kteří se vzrušují při pohledu na krásnou ženu v neztenčené míře v padesáti letech, stejně jako se vzrušovali, když jim bylo patnáct. Tak častý jev to ale není. Muži nejsou sexuální mašiny, jimž libido umožňuje v kterémkoli věku uspokojit ženu třeba třikrát denně. O tom si ale povíme více v našem dnešním článku.

Jak libido funguje

Potřeba a touha souložit (a když to zrovna není možné, tak aspoň masturbovat) je základní biologickou potřebou. Příroda jí člověka vybavila, aby měl chuť se množit a lidský rod nevyhynul. Člověk má výhodu oproti některým zvířatům, že tato touha se objevuje neustále, bez ohledu na roční dobu nebo jiné okolnosti. Tělo ve věku mládí (někdy i později) vysílá častý signál, že je čas na množení. Libido se vyvíjí už od raného věku, už od třetího roku začínají děti zkoumat své tělo a kolem 5. roku přichází první “sexuální aktivity”. Jsou to ony notoricky známé a oblíbené hry na doktory, které časem vystřídají peprnější hry typu vadí nevadí nebo flaška.

 • Stoporex® Klasik

  Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Klasik + Prolong

  Stoporex® Klasik + Prolong

  1380,00  Sleva!
 • Stoporex® XXL krém

  Stoporex® XXL krém

  599,00 
 • Stoporex® Delay sprej

  Stoporex® Delay sprej

  360,00  Sleva!
 • Stoporex® Stimul gel na erekci

  Stoporex® Stimul gel na erekci

  360,00  Sleva!
 • Stoporex® Women

  Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong – Balení 3ks

  Stoporex® Prolong – Balení 3ks

  2194,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik – Balení 3ks

  Stoporex® Klasik – Balení 3ks

  1966,00  Sleva!

Dětem brzy nestačí znát jen to, jak vypadá jejich tělo, zajímají je i těla jejich vrstevníků. Mnozí se více ostýchají, jiní se bez zábran vzájemně svléknou a začnou se sebe dotýkat. To je první sexuální sebevzdělávání se. Ženy dospívají jak známo dříve, to se promítá také v tom, že první sexuální styk mají průměrně již před 15. rokem. Ptáme-li se ale, kdy je vrchol sexuální potřeby v životě, dostáváme překvapivou odpověď. Jestliže u mužů je to kolem 20. roku, u žen je to až po třicítce. Konkrétně bývá uváděn věk 35. V tomto období se ženy také cítí nejvíce úspěšné a přitažlivé.

Ženské libido by bylo jistě zajímavým tématem, v tomto článku na něj ale nemáme tolik prostoru. Více se chceme věnovat mužům.

Když je libido příliš silné

Co je normální libido, na to neexistuje žádná definice. Četné výzkumy se ptaly lidí na to, jak často se oddávají sexu a výsledky jsou vždy zajímavé. Podle některých analýz lze vysledovat určité tendence u lidí téže rasy, dokonce i u lidí stejného národa. Každopádně, pokud jde o Čechy, zdá se, že třetina lidí má sex 1x až 2x do měsíce, zato 40 % respondentů uvádí, že se sexu věnuje jednou až 3x za týden. 8 % lidí mělo sex jen jednou za posledních 365 dní, celých 18 % nesouložilo vůbec. Na opačné straně spektra je pak 6,5 % lidí, kteří si sex užijí i více než 3x za týden.

U posledně jmenovaných se na chvíli zastavme. Mají abnormálně silné libido? To se s takovou jistotou říct nedá. Sex každý den není nic nenormálního a možná by si to s chutí dopřáli i mnozí z těch respondentů, kteří skončili ve zbylých 93,5 % pomyslného koláče. Jen jim k tomu chybí vhodný partner, místo, nebo je brzdí jiné okolnosti…

Že je libido až příliš silné, o tom můžeme hovořit až v tom okamžiku, kdy sexuální chtíč člověku znemožňuje vykonávat jeho práci, studium či dokonce spánek. Někdy negativně ovlivňuje jeho duševní zdraví a riskuje i to fyzické. Ti jsou ty případy, kdy osoba závislá na sexu souloží s kýmkoliv a vrhá se bezhlavě do vzrušujících dobrodružství i bez ochranných pomůcek. To samozřejmě způsobuje riziko pohlavní nákazy.

Dotyčný má logicky problém i v osobním životě, riskuje vztahy se svými blízkými. Jediným východiskem je léčba.

Také hodně celebrit čelilo problémům se silným libidem a z toho plynoucí závislostí na sexu. Léčbu podstoupili například herci David Duchovny, Colin Farrell, Michael Douglas nebo Brianne Davis, sportovci Tiger Woods či Mike Tyson nebo zpěvačka Amy Winehouse.

Když je libido příliš nízké

Častějším úkazem je slabé libido, které se logicky projevuje poklesem chuti na sex. Je ale nutné si nízké libido správně definovat, protože lidé mají tendenci přičítat nízkému libidu i problémům, které s ním nijak nesouvisí. Nejedna žena podezírá svého muže z toho, že trpí nízkým libidem, protože odmítá plnit své manželské povinnosti. Muž přitom denně (za zády své manželky, pochopitelně) masturbuje u porna. Libido má naprosto v pořádku, problém zde hledejme jinde.

Libido může být sníženo krátkodobě nebo dlouhodobě. Co je lepší varianta, to je naprosto zřejmé. S krátkodobým poklesem se setkal každý z nás. Provází nás v těžkých dnech, kdy máme na krku příliš moc starostí, kdy jsme nevyspaní a myšlenkami někde jinde. Chce to takové období přečkat nebo si vzít pár dní dovolenou. Jde totiž jen o přechodné snížení libida. K jeho srovnání stačí vyčistit si mysl. Vše může být v pořádku už za týden.

Zato dlouhodobý pokles libida značí, že v životě dotyčný něco dělá špatně. Může jít o nezdravý životní styl, může jít také o nemoc, nebo může jít o to, že si muž nese určité duševní bolesti či bloky. Dlouhodobý pokles libida může mít na svědomí i věk. Je naprosto přirozené, že s přibývajícími šedinami a vráskami a klesající hladinou mužského hormonu v těle libido klesá. V takovém případě se musí muž smířit s tím, že přírodě neporučíš. Libido se ještě někdy krátce ozve, ale nelze počítat s tím, že se ještě někdy přirozeně vrátí energie a sexuální apetit jako v osmnácti nebo ve dvaceti letech věku.

 • Stoporex® Klasik

  Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Klasik + Prolong

  Stoporex® Klasik + Prolong

  1380,00  Sleva!
 • Stoporex® XXL krém

  Stoporex® XXL krém

  599,00 
 • Stoporex® Delay sprej

  Stoporex® Delay sprej

  360,00  Sleva!
 • Stoporex® Stimul gel na erekci

  Stoporex® Stimul gel na erekci

  360,00  Sleva!
 • Stoporex® Women

  Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong – Balení 3ks

  Stoporex® Prolong – Balení 3ks

  2194,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik – Balení 3ks

  Stoporex® Klasik – Balení 3ks

  1966,00  Sleva!

Příčiny nízkého libida

Kromě věku existuje mnoho falších důvodů, proč je sexuální touha nedostatečná. Uvedeme si několik nejzákladnějších.

– sexuální problémy: nejen že dotyčný není schopen dosáhnout orgasmu, navíc mu sex působí fyzickou bolest. S tímto problémem se často setkávají ženy, ale ani u mužů není ojedinělý;

– únava: samozřejmě není řeč o únavě, která na člověka dosedne po uběhnutí půlmaratonu. Jak bude vysvětleno dále, tento fyzický úkon naopak chuť k sexu pravděpodobně zvýší. Hůře působí starosti v práci nebo celodenní péče o nemohoucí rodiče či děti;

– životní styl: nevhodný jídelníček, užívání alkoholu, drog nebo kouření cigaret, to vše se negativně projeví na libidu;

– nemoci: intimní apetit může být ovlivněn řadou onemocnění. Patří sem například nemoci štítné žlázy, neurologické, cévní nebo srdeční onemocnění. Může se stát, že dotyčný o nemoci ani neví a snížené libido je prvním indikátorem, že tělo není v ideálním stavu;

– chirurgické operace: operace intimních partií mohou mít vliv na sexuální funkce;

– užívání léků. Zejména antidepresiva jsou bohužel zabijáky sexuální touhy;

– psychologické příčiny: to je široký pojem. Řadí se sem úzkosti a deprese, které se v člověku vyvíjí bez jasně identifikovatelných externích příčin, nebo takové deprese, za něž může aktuální životní situace, v níž se dotyčný nachází. Samostatnou kapitolu tvoří nízké sebevědomí, vliv výchovy a z něj působící traumata. A konečně špatná komunikace s partnerem či dokonce vleklé potíže ve vztahu.

Jak to změnit

Existuje 6 osvědčených způsobů, jak libido z dlouhodobého hlediska zvyšovat. Zkuste se jich držet!

 1. kvalitní spánek. Unavené tělo se nedokáže koncentrovat na něžnosti s vaším partnerem. Postel je pro něj vítanou zónou pro odpočinek, nikoliv arénou, kde se partneři vrhají do víru nezkrotných vášní. 8 hodin spánku denně vyřeší mnoho jiných problémů, slabé libido je jen jedním z nich.
 2. pravidelný pohyb. Je veřejným tajemstvím, že olympijská vesnice, kde sportovci celého světa pospolu setrvávají po dobu konání her, je zónou sexuálních orgií. Nejde jen o to, že se zde setkávají mladí dobře vypadající lidé různých národů a ras. Všichni se navíc profesionálně věnují fyzickým aktivitám, jejich těla srší hormony a k sexu tíhnou mnohem více než jejich vrstevníci z univerzitních knihoven.
 3. dobrý jídelníček. Je důležité udržet zdravou váhu a jíst takové potraviny, které do těla dostávají správné látky. O potravinách, které slouží jako přírodní afrodiziaka, jste již určitě slyšeli. Patří k nim například celer, chřest, lanýže, zázvor, pistácie, med a další.
 4. nekouřit, nepít. To se dočtete ve všech lékařských knihách. Podle nás není nutné stát se asketou, ostatně, červené víno v rozumných dávkách dodává do těla antioxidanty a jiné cenné látky, které oddalují stárnutí a zvyšují chuť na sex. Vše ale v rozumné míře – alkohol snižuje mužský hormon, zužuje a poškozuje cévy. Ještě horší pak je nikotin a další škodlivé látky obsažené v cigaretách. Jejich kouření je škodlivý a po pravdě dost zbytečný zlozvyk.
 5. harmonie ve vztahu. Někdy pomůže už jen dobrá komunikace s partnerkou. Stačí probrat, co ve vašem sexuálním životě neprobíhá podle vašich představ. A je-li problém hlubší, chce to samozřejmě probrat váš vztah jako takový. Partnerka by měla mít pochopení, měla by muže procházejícího takto těžkým obdobím pochopit, chlácholit jej a podpořit jej – obrazně řečeno – v cestě za znovunalezením jeho mužství. Pokud vaše partnerka takové pochopení nemá, otevřené komunikaci se brání a vy tak nemáte šanci se při intimních chvílích uvolnit, pak je jediným východiskem najít si nový vztah.
 6. konzultace s odborníky. Je taková doba, že návštěva sexuologa, případně sexuálního terapeuta nebo kouče, je něčím zcela normálním. Nemusíte se tomu bránit ani vy.

Role přípravků, které si lze koupit

Libidu lze také pomoci tak trochu umělou cestou. Ovšem umělou je špatné slovo. Vždyť ty nejúčinnější potravinové doplňky, které se prodávají za účelem podpory chuti se milovat, jsou založeny na osvědčených přírodních surovinách. K bylinám, které můžeme považovat za zázraky na poli podpory libida, patří ženšen, ginkgo biloba, maca, kotvičník zemní, palma trpasličí nebo africká ashwaganda. Také některé středoevropské byliny mají tu moc, že dokáží muži dodat netušenou sílu – patří k nim například česnek, jenž má ale zase bohužel tu nevýhodu, že jej doprovází nepříjemný pach z úst jeho konzumenta.

Má smysl kupovat si přípravky na zvýšení libida od uznávaných výrobců. Zvláště tedy takové doplňky stravy, které jsou podpořeny řadou dobrých referencí.

Nemá smysl experimentovat s bylinkami či vitamíny v domácích podmínkách a zkoušet najít nějaké individuální řešení, abyste ušetřili. Pouze prověřené a testované přípravky jako Stoporex s vyváženým obsahem cenných látek dokáží podporovat normální hladinu mužského hormonu v těle. Podpoří tak vitalitu, ať už jde o pacienta ve věku třiceti let, čtyřiceti nebo muže ve zralém věku.

 • Stoporex® Klasik

  Stoporex® Klasik

  690,00 
 • Stoporex® Prolong

  Stoporex® Prolong

  770,00 
 • Stoporex® Klasik + Prolong

  Stoporex® Klasik + Prolong

  1380,00  Sleva!
 • Stoporex® XXL krém

  Stoporex® XXL krém

  599,00 
 • Stoporex® Delay sprej

  Stoporex® Delay sprej

  360,00  Sleva!
 • Stoporex® Stimul gel na erekci

  Stoporex® Stimul gel na erekci

  360,00  Sleva!
 • Stoporex® Women

  Stoporex® Women

  419,00  Sleva!
 • Stoporex® Prolong – Balení 3ks

  Stoporex® Prolong – Balení 3ks

  2194,00  Sleva!
 • Stoporex® Klasik – Balení 3ks

  Stoporex® Klasik – Balení 3ks

  1966,00  Sleva!